Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

niezweryfikowana
Posty: 240
Ostrzeżenia: 1/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:03:37

A więc, do matury mam jeszcze 2 lata, ale jak wiadomo - czas szybko leci ;) Czy moglibyście mi napisać jak "wygląda" matura? Jak to jest z tym wyborem przedmiotów rozszerzonych? Ile trzeba miec procent aby zdać? Z jakich przedmiotów jest matura ustna i pisemna? I np. ustna jak "wygląda"? Po prostu chciałabym wszystko wiedziec na ten temat :) Nie mam nikogo, kto mógłby mi to dobrze wyjaśnić co i jak, a w internecie jak to internecie na każdej stronie co innego ;)

Z góry dziekuje :)

MATURA

28 kwi 2012 - 22:08:04

ustna jest z angielskiego i polskiego jesli sie nie myle ;)

zweryfikowana
Posty: 2.406
Ostrzeżenia: 3/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:09:49

przez dwa lata to może się jeszcze sporo zmienić :P a rzeczy o które pytasz w swoim czasie powiedzą Ci w szkole. albo poczytaj na stronach komisji egzaminacyjnej. tam znajdziesz najwięcej aktualnych informacji

MATURA

28 kwi 2012 - 22:15:00

masz trzy przedmioty obowiązkowe teraz.
język polski- ustny i pisemny, język obcy nowożytny- ustny i pisemny, matematyka- pisemny.
jako dodatkowe możesz wziąć jakie chcesz.
teraz jest taka możliwość, że np (napiszę na swoim przykładzie) jako dodatkowy wzięłam język francuski i masz możliwość wybrać, czy chcesz pisemny i ustny, czy np tylko pisemny. - ja napisałam tylko pisemny.
jeśli chcesz zdawać rozszerzoną matematykę, czy polski, czy język obcy nowożytny to najpierw przystępujesz do podstawy, a później do rozszerzenia, co jest zapisywane jako przedmiot dodatkowy.
np ja chcąc zdawać język angielski rozszerzony musiałam wpisać go do przedmiotów dodatkowych, a na podstawę muszę też iść jak wszyscy. :))
Przez dwa lata na pewno się wszystko zmieni :)

niezweryfikowana
Posty: 817
Ostrzeżenia: 2/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:16:41

Co do pisemnych:
Obowiązkowo piszesz polski, angielski i matematykę na poziomie podstawowym. Jeżeli chcesz wybrać na rozszerzenie jeden z tych przedmiotów to piszesz i podstawę i rozszerzenie. Jeśli wybierzesz przedmiot inny niż te 3, np. biologie, chemię, geografię to możesz go zdawać albo podstawowy albo rozszerzony (nie możesz obu jak w przypadku polskiego, matmy i angielskiego). Aby zdać należy mieć minimum 30% z przedmiotów obowiązkowych, dodatkowych możesz nie zdać a maturę będziesz mieć zdaną.

Ustna matura:
Język polski - jest to prezentacja na wybrany przez Ciebie temat. Na przygotowanie prezentacji masz rok. Miesiąc przed maturą składasz bibliografię a tydzień przed plan ramowy (jak to się pisze wytłumaczy wam nauczycielka). Podczas egzaminu masz 15 minut na przedstawienie tematu. Później komisja zadaje Ci pytania. Max 20 punktów za całość.

Angielski - od tego roku jest zmieniony i nie ma podziału na podstawę i rozszerzenie a jest jeden poziom. Najpierw są pytania nie punktowane, krotkie np. co lubisz robić, jeść, co robisz w wolnym czasie jakie masz pasje i tak dalej. Pierwsze zadanie to negocjacja z egzaminatorem. Np. Chcesz wynając mieszkanie i musisz zapytać ile będziesz płacić, zaproponować niższą cenę, zapytać o dojazdy do tego miejsca. Sprawy które musisz poruszyć masz napisane na kartce. 2 zadanie to opis obrazka i pytanie od egzaminatora do tego obrazka. 3 zadanie jest najtrudniejsze. Masz 3 obrazki i pytanie np. chcesz zrobić imprezę i który plakat wybierasz. Musisz też uwzględnić dlaczego odrzucasz pozostałe. Później są pytania od egzaminatora związane najczęściej z tym co jest w zadaniu 3, ale zazwyczaj są trudniejsze od pozostałych. Możesz uzyskać max. 20 punktów i rownież musisz mieć 30%.

Pozdrawiam :)
Mała poprawka: obowiązkowym językiem nie musi być angielski ale zazwyczaj wybiera się angielski. Jeśli wybierzesz inny to egzamin wygląda tak samo.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-28 22:18 przez ada93.

MATURA

28 kwi 2012 - 22:17:41

Ustna z języka polskiego i języka obcego, pisemna z języka polskiego i języka obcego (nie musi być na tym samym poziomie co ustna), do tego jakaś trzecia pisemna z przedmiotu wybranego przez Ciebie na dowolnym poziomie. Możesz również wybrać więcej dodatkowych przedmiotów do pisania ale wtedy musisz pisać je na poziomie rozszerzonym. Z każdej matury trzeba uzyskać 30 % by zdać :)
woow 3 lata i widzę, że wiele się zmieniło :)
a co do przystępowania najpierw do podstawy a potem rozszerzenia jeśli wybiera się rozszerzony poziom, nie znieśli tego w tamtym roku?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-28 22:21 przez I_love_Maths.

niezweryfikowana
Posty: 817
Ostrzeżenia: 2/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:23:41

Cytat
I_love_Maths
Ustna z języka polskiego i języka obcego, pisemna z języka polskiego i języka obcego (nie musi być na tym samym poziomie co ustna), do tego jakaś trzecia pisemna z przedmiotu wybranego przez Ciebie na dowolnym poziomie. Możesz również wybrać więcej dodatkowych przedmiotów do pisania ale wtedy musisz pisać je na poziomie rozszerzonym. Z każdej matury trzeba uzyskać 30 % by zdać :)
woow 3 lata i widzę, że wiele się zmieniło :)
a co do przystępowania najpierw do podstawy a potem rozszerzenia jeśli wybiera się rozszerzony poziom, nie znieśli tego w tamtym roku?

Pisze się i podstawę i rozszerzenie tylko w przypadku jeśli wybierzesz za dodatkowy jeden z obowiązkowych. W przypadku pozostałych możesz pisać tylko jeden: albo rozszerzony albo podstawowy, nad czym bardzo ubolewam bo wolałabym pisać oba bo jak mi rozszerzenie nie pójdzie to chociaż podstawę bym miała :(

niezweryfikowana
Posty: 240
Ostrzeżenia: 1/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:24:40

dziekuje za udzielenie odpowiedzi :) A mam jeszcze pytanie : po co w ogóle bierze się jakieś przedmioty rozszerzone? Łatwiej jest się dostać na dany kierunek czy jak? A co z takimi osobami, które nie wybiorą żadnego rozszerzenia? Albo wybiorą ale go nie zdadzą?

MATURA

28 kwi 2012 - 22:28:25

Rozszerzona matura jest lepiej punktowana na studiach (np mnoży się wynik przez 2). Nie wybierzesz rozszerzenia to masz mniejsze szanse niż ktoś kto wybrał. Nie zdasz- poprawiasz maturę jeśli nie pisałaś podstawy z tego przedmiotu.

niezweryfikowana
Posty: 817
Ostrzeżenia: 2/5

MATURA

28 kwi 2012 - 22:31:46

Cytat
pietrucha12
dziekuje za udzielenie odpowiedzi :) A mam jeszcze pytanie : po co w ogóle bierze się jakieś przedmioty rozszerzone? Łatwiej jest się dostać na dany kierunek czy jak? A co z takimi osobami, które nie wybiorą żadnego rozszerzenia? Albo wybiorą ale go nie zdadzą?

Nie musisz wybierać rozszerzenia i dodatkowych przedmiotów. Jest to potrzebne na uczelnie,
np. medyczne akademie wymagają rozszerzonych: chemii, biologi, fizyki a niektóre podstawową matmę do tego.
Jeśli idziesz na prawo to wymagane są: historia rozszerzona, wos podstawowy.

Rozszerzone przedmioty dają więcej możliwości i większe szanse ponieważ jest inny przelicznik to znaczy bardziej się liczą punkty z rozszerzenia niż z podstawy.

Jeśli nie zdasz przedmiotu dodatkowego (nie ważne czy podstawowy czy rozszerzony) a masz zdany polski, jezyk obcy i matme wszystkie 3 podstawowe oraz egzaminy ustne to matura jest zdana :)

Dodatkowe przedmioty są tylko na studia :)

MATURA

28 kwi 2012 - 22:33:51

Też mam jeszcze czas i na pewno coś się zmieni, ale dobrze wiedzieć jak wyglądała dotychczas :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Takie tam zadanie xD