Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Gdzie iść?

28 lut 2012 - 15:00:13

Hej
Jestem w 3 kl gimnazjum i czas najwyższy na coś się zdecydować... Mama uważa, że nie dam rady sobie w liceum nie wspominając o studiach i chce bym szła do technikum, ale jakiego? Jeszcze do wczoraj miałam wybrane liceum o profilu teatralnym ( myślałam o byciu polonistką- nacisk tam na Polski jest). Intersuje mnie niesamowicie j. polski, a hobbystycznie fotografuję i uczę się szyć. Ogólnie ocen nie mam złych, ale podam.
polski 5
angielski 3/4
niemiecki 6
historia 5
wos 6
biologia 4
chemia 4/5
fizyka 5
matematyka 3/4
informatyka 5

Więc chyba nie jest źle. Ogólnie jaką szkołę byście mi polecały? Lubię kontakt z ludźmi i taką w której dobrze zarobie... Bo ja mam totalny mętlik w głowie.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:22:15

Masz dobre oceny więc nie rozumiem dlaczego Twoja mam uważa, że nie dasz sobie rady. Podejrzewam, że sama nie ma wykształcenia i ma niską samoocenę i przenosi to na Ciebie.
Ja byłam w ogólniaku na bio-chemie. Nie żałuję, że skończyłam tę szkołę przede wszystkim ze względu na ludzi. Do ogólniaków najczęściej idą osoby których rodzice są wykształceni, te dzieciaki wiedzą, że pójdą na studia, są ambitne, mierzą wysoko. Jeśli pójdziesz do ogólniaka to się tym od nich zarazisz, też będziesz chciała dużo osiągnąć.
Jak ja kończyłam gimnazjum to do technikum szły osoby które miały problemy z nauką lub osoby z biedniejszych rodzin - chodziło o to, żeby szybko miały zawód i zaczęły zarabiać na siebie. Pamiętam, że w większości było to słabe towarzystwo. Oczywiście nie można generalizować, znam ludzi którzy skończyli technika i mieli ambicje na więcej (np. mój wykładowca jest po technikum budowlanym, koleżanka też jest po technikum budowlanym - później skończyła studia o tym samym kierunku).
Jeśli chodzi o liceum o profilu teatralnym to jest to dobry pomysł tylko jeśli miałaś już z tym styczność (grałaś w czymś) i jeśli Cię to bardzo kręci no i jeśli ta szkoła daje możliwość uczenia się aktorstwa i grania w przedstawieniach. Jeśli chodzi o bycie polonistką to odradzam. Praca jako nauczyciel jest strasznie kiepsko płatna, w małych miejscowościach jest duży problem z pracą (jak zatrudnią nauczyciela to pracuje tam do śmierci więc nie ma opcji się wbić na jego posadę). W mieście też nie jest dobrze z pracą po polonistyce. Możesz się tym interesować, czytać mnóstwo książek ale nie pakuj się w ten zawód, będziesz żałowała.
Jeśli chodzi o wykształcenie które da Ci dobre zarobki w przyszłości to dobrze pomyśleć o studiach technicznych czyli politechnika. Na uniwersytecie to tylko psychologia i prawo (może jeszcze jakieś zarządzanie/ekonomia ale teraz mnóstwo ludzi to studiuje), reszta to strata czasu. No i oczywiście medycynę też się opłaca studiować.
Myślę, że jeśli Twoi rodzice nie mają problemów finansowych i nie będzie im przeszkadzało utrzymywanie Cię przez liceum i na początku lub przez całe studia to najlepiej pójdź do liceum (polecam profil mat-fiz, ale oczywiście nie każdy musi chcieć się tego uczyć). Podpowiem tylko, że na większości kierunków na pierwszym roku największy odsiew jest na matmie i mówię tu też o np. psychologii, ekonomii itp, nie myśl, że matma jest tylko na politechnice, na wielu kierunkach na uniwerku też jest. No i oczywiście matura z matmy jest brana pod uwagę przy rekrutacji na wiele kierunków studiów, na politechnice na wszystkie chyba a na uniwerku też na kilka.

Jeszcze moja rada, nie słuchaj nikogo kto Ci mówi, że sobie nie poradzisz w liceum lub na studiach, to bzdura. Poradzisz sobie na pewno.
W Twoim wieku człowiek jeszcze nie wie co chce w życiu robić. Jeszcze nigdzie nie pracowałaś więc też nie znasz tych realiów, a kształcisz się po to żeby później mieć pracę. Zawsze myśląc o wyborze szkoły kieruj się tym co będziesz chciała robić w przyszłości. Jeśli podoba Ci się jakiś zawód (polonistka, fotograf, aktor) poszukaj w internecie ogłoszeń o taką pracę. będziesz wiedziała jak łatwo/trudno jest dostać taką pracę, zobaczysz czego wymagają pracodawcy itp. Poczytaj na różnych forach co piszą ludzie o zarobkach w danych zawodach.

Nie określaj się na siłę już teraz bo jeszcze Ci się wiele razy zmieni to co chcesz robić :) Ja chciałam być już lekarzem, policjantką, architektem i psychologiem :) W liceum/technikum będziesz mieć jeszcze wiele pomysłów. Moim zdaniem dobrze jest pójść do liceum na mat-fiz bo kiedy będziesz kończyć lo i będziesz pisać maturę z matmy będziesz miała duży wybór fajnych kierunków studiów. Ja tak nie miałam. A po lo jak chciałam pójść na politechnikę to nie mogłam bo nie pisałam matury z matmy, więc rok się przygotowywałam i pisałam maturę jeszcze raz (tylko, że już samą matmę).

Jeśli już się uprzesz na technikum to wybierz kierunek typu fryzjer, kosmetyczka itp. Bo jeśli np. pójdziesz do technikum które kształci sprzedawców to bez sensu. Po ukończeniu lo będziesz bez pracy bo wszędzie sprzedawcami są studenci (pracodawca ma mniejszy koszt zatrudniając sprzedawców więc będzie wolał ich a nie Ciebie). Zwłaszcza, że do sprzedawania w sklepie nie trzeba mieć żadnych umiejętności, wszystkiego można się nauczyć w kilka godzin. No i oczywiście jako sprzedawca w sklepie będziesz zarabiać najniższą krajową czyli bardzo mało.

Ucz się dużo angielskiego, tak, że jak skończysz liceum czy technikum żebyś już mówiła bardzo dobrze, najlepiej biegle. Inne języki olej i skup się na angielskim. Nawet jakby Ci przyszło pracować za granicą (we Francji, Hiszpanii itd) to we wszystkich firmach mówi się po angielsku. Angielski jest też wymagany w większości zawodów w Polsce.

Strasznie się rozpisałam, mam nadzieję, że Ci to pomoże. Pamiętam jak ja kończyłam gimnazjum i zupełnie nie wiedziałam co dalej :)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 5.158

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:26:56

fiu fiu - z takimi ocenami - do ogólniaka na profil humanistyczny, a potem na filologię polską albo jakaś obcą, a potem polską jako drugi stopień

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:26:58

Twoja mama opowiada bzdury. Liceum i technikum mają taki sam program nauczania podstawowych przedmiotów. No chyba, że chcesz iść do jakiegoś prestiżowego liceum.

Wybór szkoły średniej nie oznacza ukierunkowania się na stałe i konieczności wyboru podobnych studiów. Ja byłem w liceum o ścisłym profilu a wylądowałem na studiach językowych. Na polonistykę możesz iść po każdej szkole z maturą.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:27:36

To mama ma Ci szkołe wybierać czy Ty? idz do takiej, po ktorej będziesz cos umiała i dostaniesz sie na studia, ktore Cie interesują...
z resztą nie wiem dlaczego masz sobie nie poradzic w liceum, zamiast motywować to mama Cie tylko zniechęca takimi słowami...

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:30:00

Cytat
Jannie88
Do ogólniaków najczęściej idą osoby których rodzice są wykształceni, te dzieciaki wiedzą, że pójdą na studia, są ambitne, mierzą wysoko. Jeśli pójdziesz do ogólniaka to się tym od nich zarazisz, też będziesz chciała dużo osiągnąć.
Jak ja kończyłam gimnazjum to do technikum szły osoby które miały problemy z nauką lub osoby z biedniejszych rodzin - chodziło o to, żeby szybko miały zawód i zaczęły zarabiać na siebie. Pamiętam, że w większości było to słabe towarzystwo.

Cała Twoja wypowiedź jest bzdurna, aż dziw że chciało Ci się tyle pierdół pisać. Ale ta wyodrębniona przeze mnie część jest wyjątkowo beznadziejna. Nie wierzę.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:31:18

wybierz tę, do której chcesz iść, czyli liceum o profilu teatralnym. oceny masz fajne, więc bez problemu powinnaś się dostać;) a mamą się nie kieruj, to jest największy błąd jaki możesz zrobić

zweryfikowana
Posty: 360
Ostrzeżenia: 1/5

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:33:26

Na jakiej podstawie uważasz że w technikum jest łatwiej ? Właśnie to w technikum jest trudniej zdajesz maturę tak samo jak w liceum z tych samych przedmiotów (mata,polski,angol) tylko że w liceum masz więcej godzin na przerobienie tego materiału a w technikum dochodzą przedmioty zawodowe. Wiem to po sobie.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:33:26

technikum!
to chyba właśnie liceum jest słabsze, więc dlaczego miałabyś sobie nie dać rady? a przyjmą cię wszędzie bo masz dobre oceny. no wiadomo, jeszcze egzamin.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:34:00

Jeżeli Twoja mama twierdzi ze nie dasz sobie rady w liceum to jak masz dać rade w technikum?? Program nauczania w technikum i w liceum jest taki sam tylko w technikum masz jeszcze dodatkowe przedmioty zawodowe. Ja w technikum w klasie 2 mialam 22 przedmioty i nie można nawet bylo pomarzyć o obijaniu się.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:35:33

Cytat
Pritchett
Cytat
Jannie88
Do ogólniaków najczęściej idą osoby których rodzice są wykształceni, te dzieciaki wiedzą, że pójdą na studia, są ambitne, mierzą wysoko. Jeśli pójdziesz do ogólniaka to się tym od nich zarazisz, też będziesz chciała dużo osiągnąć.
Jak ja kończyłam gimnazjum to do technikum szły osoby które miały problemy z nauką lub osoby z biedniejszych rodzin - chodziło o to, żeby szybko miały zawód i zaczęły zarabiać na siebie. Pamiętam, że w większości było to słabe towarzystwo.

Cała Twoja wypowiedź jest bzdurna, aż dziw że chciało Ci się tyle pierdół pisać. Ale ta wyodrębniona przeze mnie część jest wyjątkowo beznadziejna. Nie wierzę.

Dokładnie to samo pomyslałam. W jakim ty świecie żyjesz? Nie chcę uogólniać, ale w tym momencie bardziej przyszłościowe jest technikum i zawodówka. Wszędzie o tym trąbią.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:35:41

Cytat
Pritchett
Cytat
Jannie88
Do ogólniaków najczęściej idą osoby których rodzice są wykształceni, te dzieciaki wiedzą, że pójdą na studia, są ambitne, mierzą wysoko. Jeśli pójdziesz do ogólniaka to się tym od nich zarazisz, też będziesz chciała dużo osiągnąć.
Jak ja kończyłam gimnazjum to do technikum szły osoby które miały problemy z nauką lub osoby z biedniejszych rodzin - chodziło o to, żeby szybko miały zawód i zaczęły zarabiać na siebie. Pamiętam, że w większości było to słabe towarzystwo.

Cała Twoja wypowiedź jest bzdurna, aż dziw że chciało Ci się tyle pierdół pisać. Ale ta wyodrębniona przeze mnie część jest wyjątkowo beznadziejna. Nie wierzę.

Prawdę mówiąc też mnie zszokowała Twoja wypowiedź o technikum. Dobrze ze zaznaczyłaś, że nie wszystkich to dotyczy, jednak nie zmienia to faktu, że przesadziłaś...

Sama skończyłam technikum i wybierając tę szkołe nie byłam ani gorsza jeśli chodzi o wyniki innych osób, ani też jak to powiedziałaś "biedniejsza"...Uważam nawet, żę w tecvhnikum jest ciut trudniej jeśli chodzi o zakres nauki, bo nie dość, żę przerabiasz ten materiał co liceum dodatkowo masz jeszcze przedmioty zawodowe poświęcone wybranemu kierunkowi.

zweryfikowana
Posty: 2.295
Ostrzeżenia: 1/5

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:37:05

Cytat
pisaczkixd
technikum!
to chyba właśnie liceum jest słabsze, więc dlaczego miałabyś sobie nie dać rady? a przyjmą cię wszędzie bo masz dobre oceny. no wiadomo, jeszcze egzamin.

Zalezy od miasta, u mnie w miescie do technikum idą osoby slabsze, bo na pewno nie dostalyby się do LO. W LO jest wysoki poziom, zas w technikum niski. Mowie o swoim miescie.

Na Twoim miejscu poszlabym do LO, bo i tak zapewn pozniej wybierzesz sie na studia.

W technikum sa dodatkow przedmioty zawodowe i rzadko sie zdarza aby jakis przedmiot byl w formie rozszerzonej. Nigdy sie nie spotkalam aby w technikum bylo np. 7 h matmy w tygodniu, ja w LO na profilu matematyczno- fizycznym mialam zawsze 7 h matmy rozszerzonej. Musi byc okreslona liczba godzin w tygodniu i raczej nie spotkasz sie z rozszerzonym przedmiotem takim zwyklym jak polski, angielki itp.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-29 18:40 przez _Mada_.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:38:26

.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-14 14:45 przez ka-na.

Gdzie iść?

29 lut 2012 - 18:38:53

Pomyślałam sobie, że mogę Ci w jakiś sposób pomóc :) Sama jestem w 1 klasie LO i szczerze mówiąc bardzo się ciesze, że wybrałam właśnie tą szkołę . Nie jestem z jakiegoś super dużego miasta , zwykłe miasteczko... Dużo osób z mojej byłej klasy poszło do technikum , ale wydaje mi się w szkołach tego typu , przynajmniej w miejscowościach takich jak moja stawiają na zawód , a przedmioty odsuwają na dalszy plan :) Dzisiaj spotkałam znajomego, który opowiedział mi że ma 3 godziny polskiego w tygodniu i 2 matematyki, ja się pytam jak po 4 latach nauki napisze maturę ? Nie przejmuj się tym, że po LO nie masz żadnego zawodu, jestes dobrze przygotowana do studiowania i to jest bardzo ważne jeżeli chcesz się rozwijać w kierunku nauczycielskim czy coś :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Ap Edukacja Projektowanie Mody ;)