Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Posty: 351
Ostrzeżenia: 1/5

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:02:15

o Jezuniu tylko nie Chłopi :)

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:04:39

O Zbrodni i Karze miałam całą pracę maturalną :) Ogólnie esensja tego dzieła sprowadza się właśnie do roli Soni

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:06:08

albo Władca Pierścieni - Aragorn i Arwena ;)

temat rzeka!

zweryfikowana
Posty: 351
Ostrzeżenia: 1/5

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:14:06

mam już 10 pozycji.. nie wiem czy nie nabrałam tego za dużo.. w ogóle nie wiem jak się zabrać do tej prezentacji...

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:17:09

powiedz co wybrałaś i się zweryfikuje, bo temat nie może być rozpatrzony pod jednym kątem tylko

zweryfikowana
Posty: 351
Ostrzeżenia: 1/5

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:24:23

a jak to ma w ogóle wyglądać? bo ja nie mam pojęcia..

Lalka, Zbrodnia i kara
opowiadanie- Wieża-Grudzińskiego
filmy:
Buntownik z wyboru, miłość w czasach zarazy, Moulin Rouge
Wiersze:
List jeńca-Gałczyński
Niepewność-Mickiewicz
Książki spoza kanonu lektur:
Miłość w czasach zarazy, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:33:20

To prawda, że w prawie każdej książce można coś znaleźć, ważne żebyś odnalazła różne przykłady. Z tego co widzę to na razie wybrałaś sobie baaaardzo obszerne książki i może być Ci trudno potem o tym zwięźle opowiadać. Zamiast "Lalki" mogę zaproponować "Panią Bovary", której elementy znajdują się w powieści Prusa - w "Lalce" istnieje coś takiego jak boveryzm. Z resztą to też lektura z kanonu.
Co do filmu to "moulin rouge" jak najbardziej.
Zachęcam do przeczytania wierszy Bogusława Adamowicza - bardzo mocne erotyki, kobieta i akty seksualne przedstawione w bardzo naturalistyczny sposób (np. wiersz pt. "Wąż";) :)

PS. Nie bierz więcej niż 3 powieści, bo się nie zmieścisz w czasie; do tego możesz dołączyć jakiś jeden film i jeden wiersz. Więcej bym nie ryzykowała. 15 minut to wbrew pozorom bardzo mało.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-05 16:43 przez martus2411.

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:33:48

To prawda, że w prawie każdej książce można coś znaleźć, ważne żebyś odnalazła różne przykłady. Z tego co widzę to na razie wybrałaś sobie baaaardzo obszerne książki i może być Ci trudno potem o tym zwięźle opowiadać. Zamiast "Lalki" mogę zaproponować "Panią Bovary", której elementy znajdują się w powieści Prusa - w "Lalce" istnieje coś takiego jak boveryzm. Z resztą to też lektura z kanonu.
Co do filmu to "moulin rouge" jak najbardziej.
Zachęcam do przeczytania wierszy Bogusława Adamowicza - bardzo mocne erotyki, kobieta i akty seksualne przedstawione w bardzo naturalistyczny sposób (np. wiersz pt. "Wąż";) :)

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:41:32

Może "Inny świat"? To tak z literatury wojennej.

Znam tą książkę niemal na pamięć.

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 16:48:28

A mi jakoś przyszedł na myśl wiersz "portret kobiecy" Wisławy Szymborskiej - bardziej o kobiecości ale przecież w odniesieniu do tego jaka ma być dla Niego :-)

A z kontrowersji Lolita Nabokova jeśli lubisz wyzwania ;-)

Na pewno wyszperałabyś też coś w wierszach Haliny Poświatowskiej

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 17:02:20

Ale musisz przede wszystkim określić bardziej sprecyzować swój temat, jaka jest teza? czy będziesz udowadniać że kobiety są uwielbiane, czy są wsparciem, czy przeszkodą itp.
Możesz wspomnieć o Soni ze "zbrodni i kary"."Sonia była głównym motorem transformacji Rodiona Raskolnikowa, cała zasługa leżała po jej stronie. Ona miała na tyle wewnętrznej siły, cierpliwości i odwagi, by wytrwać przy grzeszniku, by nawrócić go na drogę Pana. Bez jej pomocy Raskolnikow nie miał by szans na odkupienie, nie zdołałby udźwignąć ciężaru, jaki sam stworzył. Ona podała mu dłoń, wróciła mu wiarę w dobro Boga i otaczającego świata, stworzyła z niego na nowo Apostoła, umożliwiła normalne życie."

Możesz własnie przyjąć taką tezę ze kobiety są dla mężczyzn bodźcem do działań! kolejny przykład- Lalka, Wokulski nie tylko dla swoich ambicji chciał robić karierę ale przede wszystkim dla Izabeli.

Powodzenia!:)

Rola kobiety w życiu mężczyzny..

05 lis 2010 - 17:11:59

a Judym? chociaż on ją porzucił ..;p

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

temat maturalny