Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

podatek a rękodzieło

22 maj 2015 - 12:55:52

Mam hobby, które lubię i które nagle zaczęło mi przynosić troszkę dodatkowych pieniążków. Chciałabym zrobić sobie funpage na fb, zbierać zamówienia nie tylko od znajomych, ale nie wiem, jak wygląda opodatkowanie? Czytałam coś o podatku na rękodzieło artystyczne, że nie ma potrzeby zakładania działalności, tylko odprowadzasz dochodowy. Czy ktoś miał z tym do czynienia? Będę wdzięczna za info

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

podatek a rękodzieło

29 maj 2015 - 11:08:19

Szczerze bez owijania w bawełnę, to jest działalność gospodarcza i tyle.

podatek a rękodzieło

29 maj 2015 - 11:35:32

Nie ma czegoś takiego jak podatek bez działalności. Jeśli chcesz działać legalnie zakładasz firmę i tyle.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

podatek a rękodzieło

29 maj 2015 - 11:52:40

@szeherezada19 a jak se wystrugam ptaszka z patyka i go zhandluję to powinnam zakładać działalność ? No chyba nie, bo po co jak to takie okazjonalne. Uczciwie byłoby wykazać jakiś tam dochód w zeznaniu rocznym i tyle.
Ale tutaj u Autorki to inna sprawa, bo ona, jak sama napisała, zamierza zbierać zamówienia, robić pod konkretne zapotrzebowanie no i zamierza robić to w sposób ciągły i planuje organizację tego czyli sposób zorganizowany i ciągły w celu pozyskania kasiorki. No to jest działalność, a moje tzn. ten ptoszek to takie coś jakby sporadyczne, no kijka sobie wezmę i wystrugam, a może ktoś kupi jak dostrzeże w tym geniusz. No i jak dostrzeże to ja zacznę to sprzedawać regularnie ...

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

podatek a rękodzieło

04 cze 2015 - 12:23:15

Jest cos takiego, znalazlam na forum prawniczym. Wiec nie piszcie ze nie ma. Jest. Tylko nie znam jeszcze szczegolow. Do okreslonej kwoty nie musisz zakladac dzialalnosci jesli chodzi o rekodzielo. To ze ktos o tym nie slyszal nie znaczy ze to nie istnieje.

To jest odrebne zrodlo przychodu w podatku dochodowym pit. O ile jest to okazjonalna sprzedaz. A okazjonalnosc to baardzo rozlegle pojecie. Jesli wykonam 2 zamowienia miesiecznie, to jest to okazjonalne czy ciagle? Nikt tego nie okresli.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-06-04 12:27 przez roksolana83.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

podatek a rękodzieło

04 cze 2015 - 19:54:05

@roksolana83 co nie piszcie, przecie ja nie piszę, że takie coś nie istnieje.
2 razy sprzedaż rękodzieła w miesiącu pod konkretne zamówienie, do tego strona z tymi wyrobami to co to jest jak nie typowa działalność gospodarcza. Jest ciągłość, powtarzalność i organizacja.

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

podatek a rękodzieło

04 cze 2015 - 21:22:57

Cytat
malmie
@roksolana83 co nie piszcie, przecie ja nie piszę, że takie coś nie istnieje.
2 razy sprzedaż rękodzieła w miesiącu pod konkretne zamówienie, do tego strona z tymi wyrobami to co to jest jak nie typowa działalność gospodarcza. Jest ciągłość, powtarzalność i organizacja.
szeherezada pisala ze nie ma czegos takiego. Wiesz strona a blog poswiecony hobby to rozne rzeczy. To chore, by zakladac dzialalnosc dla czegos, za co zarobisz najwyzej na materialy by robic cos dla siebie. I tak wykazuje sie dochod w rozliczeniu rocznym. Jak czlowiek zacznie czytac przepisy to lepiej siedziec i nie robic nic lub robic w nadziei ze cie nie zlapia. Obserwuje na fb kilka nieoficjalnych sklepow pod maska funpage, gdzie niby nikt nie mowi wprost, ze sprzedaje ake wiadomo, ze mozna zamowic. Tylko jak us sprawdzi konto, to bedzie krucho. Sa tez oso ktore niby dzialaja legalnie ale watpie by po oplaceniu skladek i materialow cokolwiek im zosrawalo... wiec ciagle pozostaje pytanie- jak oni to robia?

Sory za bledy, pisze z tel



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-06-04 21:23 przez roksolana83.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

podatek a rękodzieło

05 cze 2015 - 18:10:04

@roksolana83 jest już dorosłą dziewczynką ;) Twój wybór, wiadomo, że bez działalności taniej i ceny można bardziej konkurencyjne zrobić ... wszystko fajnie, ale do czasu. Jak to się mówi to jest wszystko super jak nas nie dotyczy, no internet taki wielki i wydaje się, że sprawdzić tego nie da rady, ale jak sama piszesz ... dopóki ktoś się nie doczepi. Co tutaj dużo gadać handmade cieszy się coraz większą popularnością, bo coraz bardziej ludzie doceniają produkty wytworzone ręcznie i dla mnie to jest kwestia czasu, kiedy fiskus się za to zabierze czy to z własnego, że tak powiem powołania czy to na wniosek życzliwych.

Fajnie jest mieć pasję, a już w ogóle jak na pasji się zarabia to jest super, ale najlepiej na legalu ;) Pomyśl też może o tym co daje założenie firmy, no oczywiście oprócz płacenia danin. Jesteś wiarygodniejszym sprzedawcą, możesz starać się o dofinansowanie, możesz kupować wyposażenie ... Moim zdaniem warto to przemyśleć, ale tak jak powiedziałam: Roksi jest duża i zrobi jak zechce ;)

niezweryfikowana
Posty: 196
Ostrzeżenia: 4/5

podatek a rękodzieło

06 gru 2020 - 10:27:15

Dziewczyny a jak wychodzicie na tym finansowo? Da się coś sensownego zarobić?

podatek a rękodzieło

24 lis 2021 - 20:40:23

Niestety ja jeszcze nigdy nie robiłam nic takiego i od razu tak naprawdę zdecydowałam się na to żeby założyć własną działalność. Teraz jak tylko przeczytałam artykuł https://www.24hours-news.net/pl/firma/jak-zarejestrowac-vat-zagranica.html to również chcę zarejestrować VAT za granicą, aby tam sprzedawać swoje towary.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Dziwne ogłoszenie