Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Staż z Urzedu Pracy.

24 lut 2012 - 13:18:33

Cytat
MagdaM76
Cytat
villemo225
Art.41.6:
Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia, jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Artykuł, który przytoczyłaś nie dotyczy stażu, ale szkoleń zawodowych, mimo że stypendium i przy stażach i przy szkoleniach to 120% kwoty 100% zasiłku dla osób bezrobotnych, jednak staż a szkolenie to 2 różne formy pomocy - staż to instrument rynku pracy a szkolenie usługa rynku pracy.

Co do zatrudnienia po stażu - ustawowego obowiązku nie ma, ale staże najczęściej finansowane są ze środków unijnych, do których pozyskania konieczny jest udział PUP w konkursie poprzez złożenie wniosku, i własnie w tym wniosku PUP może założyć takie kryterium, że pracodawca po stażu ma obowiązek stażystę zatrudnić, zwiększa to tym samym efektywność PUP i szanse na wygranie środków. Jeśli pracodawca nie chce zatrudnić po odbyciu stażu, tutaj znowu od strony formalnej nic mu nie grozi a tym bardziej nic nie grozi stażyście, konsekwencją dla pracodawcy może być tylko odrzucenie przez PUP wniosku o przyznanie kolejnego stazysty.

Kilkaset tysięcy za zatrudnienie stazysty dla pracodawcy to bujda, nikt takich pieniędzy nie dostaje. Zresztą kilkaset tysięcy w PUP nie dostanie się przy jakiejkolwiek formie pomocy.
No JA wiem ze jesli pracodawca mnie zatrudni i stworzy dla mnie miejsce pracy dostanie na wyposazenie zakładu mowa o fryzjerstwie , wiec nie pisz ze nie moze pracodawca nic otrzymac ale warunek jest taki ze ma mnie zatrudnic o umowa ma byc dobra nie zlecenie ,akurat jestem na bierzaca w tym temacie bo jestem bezrobotna i szukam stazu jako fryzjerka tak samo mi przysługuje jako stazystce 750 zł :) taki zakład fryzjerski moze od 20 tysiecy uzyskac najmniej najwiecej nie wiem Aha zapomniałam dodac ilosc mc i lat bezrobotnosci tez sie liczy , jesli masz dochody jakiekolwiek to zapomnij o płatnym stazu w moim przypadku tak nie jest bo dostaje i z UP pieniadze i od pracodawcy ale to kwestia dogadania sie wtedy jest ,wiem ze bardzo opłaca sie zatrudnic bezrobotnego na staz w przypadku długotrwałego bezrobocia .Pozdrawiam



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 13:24 przez amla0705.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 11:27:30

Dziewczyny , ja przychodzę z trochę odbiegającym od tematu pytaniem, ale po prostu nie wiem już gdzie mam szukać odp.

Jestem od Czwartku na stażu - wizażystka/stylistka.
Koleżanka jest właścicielem salonu i moim opiekunem. Jednak zanim złożyłyśmy wniosek nie dopytała się czy może pracować mając mnie na stażu, i dopiero teraz to wyszło. Dziewczyna mi powiedziała, że daje sobie 1,5 tygodnia na znalezienie pracy na czarno a później szuka normalnie na biało i, że jak znajdzie to składa mi wypowiedzenie....
Mam 3 letnią córeczkę i ona ma teraz ospę, dzisiaj ta dziewczyna zadzwoniła i powiedziała, że składa wypowiedzenie stażu jeżeli pójdę na L4. Mąż ma kryzys w firmie i jeżeli on pójdzie na L4 może stracić pracę. Zanim złożyłyśmy wniosek o staż, dziewczyna obiecywała, że wszystko będzie inaczej wyglądało. Miało nie być problemu, jakbym musiała wyjść wcześniej do dziecka, albo odebrać ją z przedszkola kiedy mąż ma drugie zmiany, miałam pracować do 19 a siedzę po godzinach jak przyjdą kilientki, miała mnie szkolić z wizażu a powiedziała, że nie chce jej się bo musi płacić za kosmetyki, wykorzystuje mnie jak może do wszystkie, i jeszcze jak jej się żaliłam, że nie widuję córeczki cały dzień, powiedziała, że od następnego miesiąc będzie do 20 otwarte.. Zarzuca mi jakieś oszustwa, kradzieże... I ciągle grozi mi wypowiedzeniem. Co ja mogę zrobić w takiej sytuacji i jeśli ona naprawdę złoży to wypowiedzenie czy jak poniosę jakieś konsekwencje, zależy mi żeby zostać w UP ze względu na ubezpieczenie dla córeczki..

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 11:30:29

a masz szkolę z tym związaną ukończona że wysłali cię akurat na fizjoterapeutkę?

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 11:44:13

Nie rozumiem jednej rzeczy...koleżanka ma działalność gospodarczej, której przedmiotem jest salon kosmetyczny tak? jako pracodawca umożliwiła Ci odbycie stażu, więc jakiej pracy ona szuka?zamierza zamknąć działalność?
Jeśli staż zostanie przerwany z winy pracodawcy Ty nie tracisz statusu osoby bezrobotnej.


A propos wypowiedzi na początku strony...piszesz o wyposażeniu lub doposażeniu stanowiska pracy, wtedy faktycznie pracodawca dostanie dofinansowanie do 6-krotności przecietnego wynagrodzenia, ale nie jest to kilkaset tysięcy, litości. Pracodawca musi Cię zatrudnić na min.2 lata.
Okres pozostawania jako osoba bezrobotna (bezrobotności:)) nie ma wpływu na wysokość stypendium stażowego, jego wysokość określa ustawa a pracodawca mający stazystę nie otrzymuje gratyfikacji finansowej.
Natomiast jeśli nie jest się absolwentem jednym z kryteriów, którego spelnienie umozliwia odbycie stażu jest długotrwałe bezrobocie, wszystkie kryteria w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia.
Amla, obawiam się, że ilość otrzymanych w PUP informacji Cię przerosła i mylisz formy pomocy.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 11:50:09

Ona się nie dopytała o to czy może iść do pracy, wiadomo że to miało być do dogadania, że ja sama sobie mogę w salonie siedzieć, żeby włączyć solarium czy posprzątać bo to nic trudnego... I ona szuka pracy na czarno teraz ale jak nie znajdzie to składa wypowiedzenie stażu, no albo jak pójdę na L4 to już w Poniedziałek składa... I będę mogła ponownie składać wniosek o staż tym razem z uczciwym pracodawcą?

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 11:59:13

staz jest od 3 mcy do 12stu.

Cytat
asiaczek097
Staże są od 3-12 miesięcy to mogłabyś powiedzieć w urzędzie ze chciałabyś tylko na 3 miesiące. Na jeden miesiąc przypadają 2 dni wolnego a czy można zrezygnować wydaje mi sie ze nie bardzo.

może zrezygnować, mając inną propozycję pracy:)
po stażu pracodawca musi Cie zatrudnić na minimum miesiąc, ja miałam na pół etatu.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-03 12:03 przez kala86.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:02:53

Jak długo jestes na tym stażu? jak dawno skończyłaś ostatnia szkołe?

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:09:06

dziewczyny, z up macie różne formy wsparcia, jedną z nich jest staż na okres od trzech do dwunastu miesięcy. dostajecie na nim kasę z funduszu pracy albo z efs-u. pracodawca nie dostaje za stazyste nic. wzależności od up i umowy którą urząd pracy skonstruuje musi lub nie, was przyjąć po stażu. zrezygnować bez konsekwencji pieniężnych można w chwili znalezienia umowy o pracę lub innej pracy, ogólnie bądź z winy pracodawcy.

jeśli chodzi o formy gdzie pracodawca dostaje za Was kasę to refundacja wyposażenia lub doposazenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. i to jest kwota zależna od powiatu w ktorym urząd się znajduje. u mnie jest to 18 tysięcy w tej chwili.

Cytat
Reptiler
Ona się nie dopytała o to czy może iść do pracy, wiadomo że to miało być do dogadania, że ja sama sobie mogę w salonie siedzieć, żeby włączyć solarium czy posprzątać bo to nic trudnego... I ona szuka pracy na czarno teraz ale jak nie znajdzie to składa wypowiedzenie stażu, no albo jak pójdę na L4 to już w Poniedziałek składa... I będę mogła ponownie składać wniosek o staż tym razem z uczciwym pracodawcą?
to Ty jesteś u niej na stażu czy ona u Ciebie? bo ja już nie rozumiem. jeżeli ona jest pracodawcą to nie może Cię za l4 wydalić ze stażu. zgłoś sytuację w up to znajdą Ci innego pracodawcę na inny staż.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-03 12:13 przez jagababa123.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:26:23

Ja jestem na stażu u niej i ona mnie szantażuje, że jeżeli pójdę na L4 ona złoży mi wymówienie, nie może tego zrobić? Chyba ma takie prawo?

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:35:46

Cytat
Reptiler
Ja jestem na stażu u niej i ona mnie szantażuje, że jeżeli pójdę na L4 ona złoży mi wymówienie, nie może tego zrobić? Chyba ma takie prawo?
ja pitole, weź kobito idź do UP i powiedz co i jak, to ci zmienią pracodawcę, a nie boisz się szantażu i dajesz sie robić w balona!no ludzie myślcie trochę!

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:44:43

Zamierzam tam iść w Poniedziałek i popytać co i jak. Z tym, że co do zmiany pracodawcy to wszystko wygląda tak jak wcześniej, że najpierw muszę znaleźć, później wypełnić wniosek, pracodawca musi go zawieźć i czekać 30 dni na odpowiedź, czy może oni automatycznie to robią jakoś, i czy będę miała gdzieś adnotację o tym, że to ona złożyła wymówienie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się w ogóle takiego zachowania z jej strony, ponieważ jest to moja znajoma, ale od kiedy już było pewne, że będę na tym stażu codziennie wychodziło coś nowego. W tym wypadku to ja jej robię przysługę, bo ona siedzi w domu a ja siedzę za nią i jeszcze ona mi nic nie płaci, no ale co zrobię, tacy są ludzie. I szczerze mówiąc faktycznie lepiej, jeżeli będę gdzieś indziej na stażu niż codziennie mam się stresować czy jej się znowu coś nie odwidzi.

zweryfikowana
Posty: 1.174
Ostrzeżenia: 1/5

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:48:28

Cytat
oluszkap
- czy mogę wybrać sobie okres na ile chce isc na staż? (chciałabym 3 mies. aby skonczyc jeszcze przed wakacjami ze wzgledu ze mam dziecko i w wakacje nie bede miala co z nia zrobić)
- czy mogę bedac na stażu wziasc sobie dzien wolnego albo zwolnienie?
-czy bede mogla z niego zrezygnowac np. kiedy nie bede dawała rady i czy sa jakies konsekwencje tego?

-Z tego co wiem jak ja byłam na stażu to urząd mówi na ile idziesz, mogą to być 3 miesiące, albo pół roku z możliwością przedłużenia stażu o ile urząd ma kasę.
-Jak najbardziej możesz! Za każdy miesiąc przysługują 2 dni wolnego.
-Możesz zrezygnować, wtedy najprawdopodobniej tracisz status osoby bezrobotnej.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 12:56:18

W przypadku, gdy staż zostanie przerwany z winy stażysty wtedy urząd pracy pozbawia go statusu osoby bezrobotnej od dnia przerwania stażu na okres:
1) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy;
2) 180 dni w przypadku drugiej odmowy;
3) 270 dni w przypadku trzeciej odmowy (art. 33 ust.4 pkt 7 ustawy).

Stażysta zostaje zobowiązany również do zwrotu kosztów stażu poniesionych przez PUP. Są to:
1) koszty przejazdu i zakwaterowania (jeżeli stażysta korzystał z tego rodzaju pomocy);
2) koszty niezbędnych badań lekarskich oraz psychologicznych (jeżeli u organizatora stażu są one wymagane).

Ważne!

PUP nie może żądać zwrotu pobranego stypendium stażowego, ponieważ stażysta pobierał stypendium za pracę wykonywaną u organizatora stażu.

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 14:16:31

A i jeszcze? Jakie konsekwencje ona poniesie jako pracodawca składając wymówienie?

Staż z Urzedu Pracy.

03 mar 2012 - 15:04:27

Jeśli byłaś na stażu powyżej 3 miesiące a nie jesteś absolwentem, czyli nie podjęłaś stażu w ciągu 12 miesięcy od ukończenia szkoły i nie masz 25lat po skończeniu szkoły śreniej lub niższej i 27lat po ukończeniu studiów to na staż już nie będziesz mogła pójść, ponieważ staż musi trwać min.3 miesiące a maksymalnie możesz 6 miesięcy, natomiast jeśli jesteś absolwentką staż może trwać do 12 miesięcy więc wtedy możesz jeszcze skorzystać ze stażu u innego pracodawcy. Być może w PUP będą mieli oferty stażowe i wtedy skieruja Cię od razu, jeśli nie to musisz poszukać pracodawcy.
Pracodawca nie ponosi w zasadzie żadnej kary, jedynie przy złożeniu w przyszłości kolejnego wniosku o stazystę PUP może rozpatrzyć ten wniosek negatywnie.
I nie powinno tak być, że Ty jesteś sama w zakladzie pracy a pracodawca w domu, ona ma Cię uczyć, nie jesteś siłą roboczą, o tym też powiedz w PUP.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-03 15:07 przez MagdaM76.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Próbne 3h w sklepie-pomocy!!!!:(