Obecnie rozmawiamy o:

Studia online

gorący temat

operacja oczu

45 minut temu

Zapalenie pęcherza

godzinę temu

transportery taśmowe

dzisiaj o 9:45

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:09:11

Dziewczyny mam mozliwość pójść na staż jako fizjoterapeutka;) I tu mam kilka pytań;
- czy mogę wybrać sobie okres na ile chce isc na staż? (chciałabym 3 mies. aby skonczyc jeszcze przed wakacjami ze wzgledu ze mam dziecko i w wakacje nie bede miala co z nia zrobić)
- czy mogę bedac na stażu wziasc sobie dzien wolnego albo zwolnienie?
-czy bede mogla z niego zrezygnowac np. kiedy nie bede dawała rady i czy sa jakies konsekwencje tego?

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:13:33

Dni wolne przysługują jak najbardziej, po każdym przepracowanym miesiącu wypada mniej więcej 2dni. Jeśli chodzi o długość stażu to wydaje mi się, że to narzuca już UP odgórnie. Ja miałam 6mies. Zrezygnować też możesz, ale to pewnie będzie się wiązało z takimi konsekwencjami, że utracisz status w UP.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:14:09

z tego co wiem to o długości stażu decyduje urząd pracy ( można dostać od 3 do 6 misięcy) a w dalszej części to nie mam pojęcia tez załatwiam sobie staż ale nie zastanawiałam się nad tym

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:15:11

Staże są od 3-12 miesięcy to mogłabyś powiedzieć w urzędzie ze chciałabyś tylko na 3 miesiące. Na jeden miesiąc przypadają 2 dni wolnego a czy można zrezygnować wydaje mi sie ze nie bardzo.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:15:15

Na statusie osoby bezrobotnej mi nie zależy, jestem zarejestrowana w UP tylko ze wzgledu na staż. Tylko myślalam ze sa jakies konsekwencje finansowe.
Drektorka UP mówiła mi ze staż jest od 3mies do 12 mies jednak na rok bardzo rzadko daja. Dla nich to chyba na ręke że chce tylko 3 mies. mniej kasy im pójdzie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 11:16 przez oluszkap.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:15:24

to urząd kieruje Cię na staż na okreslony czas 3 miesiace ( to jakies z unii staże) a taki zwykly z urzedy to 6 lub 8 miesiecy.
na jeden miesiac przysługują Ci 2 dni wolnego
możesz zrezygnować, ale konsekwencją jest wykreslenie z listy bezrobotnych na jakis czas

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:15:56

Staż musi trwać minimum 3 miesiące - o długości rozmawiaj w PUP, kwestia ich podejścia.
Za 30 przepracowanych dni stażu (z weekendami) przysługują Ci 2 dni wolne, nie musisz ich wybierać od razu, możesz sobie skumulować po 2 miesiącach 4 dni. Zwolnienie lekarskie jak najbardziej, za okres L4 będziesz miała nadal stypendium.
Staż można przerwać jednak skutkuje to pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:16:32

Na stażu przysługują 2 dni wolego za każde 30 dni. (nie robocze tylko zwykłe dni). Jeśli będziesz chciała zrezygnować to możesz ale tylko w przypadku znalezienia sobie pracy w innym pozbawiają Cie statusu osoby bezrobotnej. To Urząd decyduje na ile czasu dostaniesz staż, możesz jedynie zaproponować/powiedzieć że chciałabyś na trzy miesiące a oni mogą to rozpatrzyć lub nie.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:17:11

Co 30 dni masz dwa dni wolnego, przysługuje normalnie też zwolnienie lekarskie. Jeśli chodzi o czas na jaki dostaniesz staż to zależy od urzędu, ale możesz powiedzieć, że chciałabyś na 3 miesiące. U nas dają na 3,6 lub 12 miesięcy. Ewentualnie jest możliwość przedłużenia jeśli są na to pieniądze. Ze stażu nie możesz zrezygnować, musiałabyś wtedy oddać wszystkie zarobione pieniądze. Zrezygnować ze stażu możesz tylko, kiedy podejmiesz pracę.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:19:01

Cytat
MagdaM76
Staż musi trwać minimum 3 miesiące - o długości rozmawiaj w PUP, kwestia ich podejścia.
Za 30 przepracowanych dni stażu (z weekendami) przysługują Ci 2 dni wolne, nie musisz ich wybierać od razu, możesz sobie skumulować po 2 miesiącach 4 dni. Zwolnienie lekarskie jak najbardziej, za okres L4 będziesz miała nadal stypendium.
Staż można przerwać jednak skutkuje to pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej.

Ja nazleże to MUP ale tak jak mowilam im chyba na ręke że chce tylko 3 mies. stazu. Mniej wydadza na moja pensje.

A na statusie osoby bezrobotnej mi nie zależy, gdyż zarejestrowalam sie w UP tylko po to by dostaż staz.
Cytat
villemo225
Co 30 dni masz dwa dni wolnego, przysługuje normalnie też zwolnienie lekarskie. Jeśli chodzi o czas na jaki dostaniesz staż to zależy od urzędu, ale możesz powiedzieć, że chciałabyś na 3 miesiące. U nas dają na 3,6 lub 12 miesięcy. Ewentualnie jest możliwość przedłużenia jeśli są na to pieniądze. Ze stażu nie możesz zrezygnować, musiałabyś wtedy oddać wszystkie zarobione pieniądze. Zrezygnować ze stażu możesz tylko, kiedy podejmiesz pracę.
Wydaje mi sie ze nie musze oddawać pieniędzy tych które mialam juz wyplacone gdyz wkoncu wypracowalam sobie je przez ten okres kiedy bylam na stażu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 11:20 przez oluszkap.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:23:15

Cytat
villemo225
Ze stażu nie możesz zrezygnować, musiałabyś wtedy oddać wszystkie zarobione pieniądze. Zrezygnować ze stażu możesz tylko, kiedy podejmiesz pracę.

Nieprawda, nie ma zapisu w ustawie o promocji zatrudnienia ani w jej aktach wykonawczych, który pozwoli PUP na egzekucję stypendium.
Egzekucja jest mozliwa tylko wówczas, gdy podczas odbywania stażu podejmiesz naukę w systemie dziennym lub podejmiesz zatrudnienie a nie poinformujesz PUP o tych faktach.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:23:55

Witam ze stazami z UP jest dziwnie bo oni wysla cie na staz ale pracodawca musi cie zatrudnic w przyszłosci nie kazdy chce sobie wziasc takie cos na barki w moim przypadku bynajmniej w firmach patrzyli na mnie jak na wariatke , wiem ze oni beda ci płacic na staz i dlatego maja takie przepisy sama sobie ilosci mc nie mozesz wybrac to wiem napewno , dadza Ci stos dokumentów z konsekwencjami nie wiem jak jest chyba ze bedziesz miec L 4 w Twoim lub dziecka przypadku wtedy napewno nie ustracisz ststusu bezrobotnej jedynie z tego wszystkiego dobrego i zachecajacego jest dla pracodawcy ze jesli sie spodobasz on moze uzyskac za Ciebie pieniadze z unii , ale słyszałam przypadki ze dziewczyne ktos wział trzymał potem kopa , pupa brama a pracodawca kilkaset tysiecy miał nie wiem jak teraz przepisami jest ale sie cos pozmieniało i wiem ze jesli Ci sie nie podobac bedzie zgłaszasz to ze np jestes szykanowana Pozdrawiam i powodzenia

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:28:59

Miałam staż w Szkole Podstawowej, i to nie prawda że po stażu musi Cię dany pracodawca zatrdnic.

Już przy załatwianiu stażu w dokumentach pracodawca zaznacza czy Cię zatrudni po skończonym stażu czy też nie.

Tak jak dziewczyny pisały za każdy przepracowany miesiąc przysłługują 2 dni wolne.

L4 jak najbardziej można miec - wtedy zawozisz je do UP no i informujesz o tym pracodawcę.

W moim mieście staz przyznają na 3 miesiące, i jak się chce przedłuzyc o kolejne 3 miesiace to wtedy pisze sie prosbe do UP.

Jak zrezygnujesz ze stazu to wydaje mi sie ze konsekwencje jedynie beda takie ze utracisz status osoby bezrobotnej.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 11:37:05

Cytat
MagdaM76
Nieprawda, nie ma zapisu w ustawie o promocji zatrudnienia ani w jej aktach wykonawczych, który pozwoli PUP na egzekucję stypendium.
Egzekucja jest mozliwa tylko wówczas, gdy podczas odbywania stażu podejmiesz naukę w systemie dziennym lub podejmiesz zatrudnienie a nie poinformujesz PUP o tych faktach.

Nie zgodzę się. Byłam na stażu 1,5 roku i za każdym razem gdy spisywałam "umowę" byłam informowana o tym. Kiedy pierwszy raz rejestrowałam się w UP dostałam taki mały "regulamin" i tam jest wszystko napisane o stażu i innych "świadczeniach". Być może działa to w inny sposób, ale kara na pewno jest za zrezygnowanie ze stażu pieniężna być może nie każą oddawać wszystkich pieniędzy, ale coś takiego jest i na pewno wiem, że jest się wyrejestrowanym w zależności, który raz się rezygnuje ze stażu/.

A tu masz potwierdzenie, że mam rację:


Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, wypłacane przez starostę; przepisy art. 41 ust. 6 oraz art. 80 stosuje się odpowiednio. Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.

Art.41.6:
Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia, jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 11:40 przez villemo225.

Staż z Urzedu Pracy.

23 lut 2012 - 12:59:42

Cytat
villemo225
Art.41.6:
Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia, jest obowiązana do zwrotu kosztów szkolenia z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Artykuł, który przytoczyłaś nie dotyczy stażu, ale szkoleń zawodowych, mimo że stypendium i przy stażach i przy szkoleniach to 120% kwoty 100% zasiłku dla osób bezrobotnych, jednak staż a szkolenie to 2 różne formy pomocy - staż to instrument rynku pracy a szkolenie usługa rynku pracy.

Co do zatrudnienia po stażu - ustawowego obowiązku nie ma, ale staże najczęściej finansowane są ze środków unijnych, do których pozyskania konieczny jest udział PUP w konkursie poprzez złożenie wniosku, i własnie w tym wniosku PUP może założyć takie kryterium, że pracodawca po stażu ma obowiązek stażystę zatrudnić, zwiększa to tym samym efektywność PUP i szanse na wygranie środków. Jeśli pracodawca nie chce zatrudnić po odbyciu stażu, tutaj znowu od strony formalnej nic mu nie grozi a tym bardziej nic nie grozi stażyście, konsekwencją dla pracodawcy może być tylko odrzucenie przez PUP wniosku o przyznanie kolejnego stazysty.

Kilkaset tysięcy za zatrudnienie stazysty dla pracodawcy to bujda, nikt takich pieniędzy nie dostaje. Zresztą kilkaset tysięcy w PUP nie dostanie się przy jakiejkolwiek formie pomocy.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Tylko dla naprawdę zainteresowanych pracą z AVON