Obecnie rozmawiamy o:

maszyny przemysłowe

godzinę temu

Dom - remont i budowa

godzinę temu

Meble do sypialni

dzisiaj o 18:50

Monitoring domu

dzisiaj o 18:41

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

staż

30 kwi 2010 - 23:25:43

Cytat
turska1986
Totalne bzdury tutaj co niektore osoby wypisuja!!!
Nie ma żadnego ograniczenia wiekowego już 2 rok od kiedy zmienila sie ustawa.
jeżeli nie ukończyłas 25 lat przysługuje Ci staż 12-miesięczny, jeżeli natomiast masz powyżej 25 lat przysługuje Ci staż tylko na 6 miesiecy i musisz spełniać któryś z warunków określonych w ustawie o promocji zatrudnenia i instytucjach rynku pracy ( art. 49)
I OSOBY KTORE SIE NIE ZNAJA LEPIEJ NIECH SIE NIE WYPOWIADAJA I NIE WPROWADZAJA W BŁĄD INNYCH!!!
A POZATYM FORMA "PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE" - NIE ISTNIEJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PO 2 JEŻELI CHODZI O REZYGNACJE:
Jeżeli jakikolwiek z urzędów praktykuje zwrot stypendiow jest to niezgodne z ustawa.
zwraca się tylko koszty badań lekarskich natomiast wyplaconego stypendium w przypadku stażu absolutnie sie nie zwraca!!!
pozatym możesz przerwać staż, gdy:
1. pracodawca nie wywuiazuje sie z umjowy - tj. np w harmonogramie napisal ze pracujesz od 8- 16 a kaze ci pracowac od 8-20 - lub jakies podobne rozne sytuacje
2. gdy podejmiesz prace
3. gdy rozpoczynas znauke w systemie stacjinarnym.
ciekawe.. twierdzisz że jeżeli nie ukończyło się 25 lat staż trwa 12 miesięcy. tak się składa że właśnie skończyłam staz który trwał 6 miesięcy a mam 20 lat. więc jak to jest?

staż

30 kwi 2010 - 23:27:11

staz jest jedna z form umowy z pracodawca z tym że częśc wynagrodzenia pokrywa urząd można więc zrezygnować w każdej chwili oczywiście wedlug przepisów uprzednio powiadamiając o tym pracodawce podając tylko powód. I nie ma czegos takiego jak oddawanie pieniędzy:/ Nie piszcie bzdur i nie wprowadzajcie w bład:/ Czy jak któras pracuje w sklepie rok i nagle rezygnuje z pracy to tez oddaje pieniądze??? Była na stażu zrezygnowałam i tyle. Nie ma problemu.

OD DOŁU CZYTAJCIE 8 PKT!!!
Staż:

Cel: nabywanie praktycznych umiejętności do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy przez absolwenta, bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.
Koszty ponosi powiatowy urząd pracy.
Warunki i zobowiązania pracodawcy:
- program stażu jest określony w umowie zawartej pomiędzy powiatowym urzędem pracy a pracodawcą na czas od 3 do 12 miesięcy
- zapewnienie warunków pracy przewidzianych dla pracowników zatrudnianych na danym stanowisku
- wyznaczenia pracownika, który będzie stażystę nadzorował (otrzymując z tego tytułu 10% kwoty stypendium przysługującego absolwentom).

Pracodawca przyjmując absolwenta na staż otrzymuje świadczenie pracy, nie ponosząc przy tym kosztów wynagrodzenia za świadczoną przez absolwenta pracę. Ponadto ma możliwość sprawdzenia przydatności zawodowej w firmie po kątem zatrudnienia po zakończeniu stażu.

Prace interwencyjne:

Powiatowy urząd pracy i pracodawca zawierają umowę, w której:
- pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia określonej liczby bezrobotnych na czas do 6 miesięcy (lub do 12 - z refundacją za co drugi miesiąc) , a w zamian otrzymuje
- urząd pracy zwraca część kosztów poniesionych na wynagrodzenia (równowartość zasiłku oraz składki na ubezpieczenie społeczne)

Maksymalna kwota refundacji wynosi miesięcznie 561,93 zł na osobę (według stanu na dzień 1.09.2001 r.)


Podstawa prawna:

Szczegółowe warunki stażu i przygotowania zawodowego określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz. U. Nr 185, poz. 1912)

Na podstawie art. 53 ust. 9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) zarządza się, co następuje:

1. 1. Warunkiem skierowania bezrobotnego do odbycia stażu jest brak doświadczenia zawodowego w miejscu pracy.

2. Warunkiem skierowania bezrobotnego do odbycia przygotowania zawodowego w miejscu pracy, zwanego dalej "przygotowaniem zawodowym", jest brak kwalifikacji dostosowanych do potrzeb rynku pracy.

2. Bezrobotny występujący z inicjatywą odbycia stażu lub przygotowania zawodowego składa wniosek do właściwego starosty o skierowanie do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego, w którym określa zadania zawodowe, które chciałby wykonywać podczas stażu lub przygotowania zawodowego, oraz kwalifikacje lub umiejętności, które chciałby uzyskać.

3. 1. Pracodawca organizujący staż lub przygotowanie zawodowe dla bezrobotnych składa do właściwego starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu lub przygotowania zawodowego, zawierający w szczególności:

1. dane pracodawcy: nazwa lub imię i nazwisko, adres, telefon i faks, e-mail, forma prawna, rodzaj działalności, data rozpoczęcia działalności, liczba pracowników, NIP, REGON, imię i nazwisko osoby reprezentującej pracodawcę
2. liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotny będzie odbywać staż lub przygotowanie zawodowe;
3. imię i nazwisko, stanowisko oraz wykształcenie opiekuna bezrobotnego;
4. proponowany okres odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, nie krótszy niż 3 miesiące;

5. opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu lub przygotowania zawodowego, w tym nazwa zawodu, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności, nazwa komórki organizacyjnej i stanowisk pracy oraz zakres zadań zawodowych;

6. wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu lub przygotowania zawodowego.

2. Pracodawca może we wniosku, o którym mowa w ust. 1, wskazać także imię i nazwisko bezrobotnego, którego przyjmuje na staż lub przygotowanie zawodowe.

4. Starosta w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania wniosku bezrobotnego lub pracodawcy informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku.

5. 1. Starosta przed skierowaniem bezrobotnego do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego może skierować go na badania lekarskie, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej "ustawą".

2. Jeżeli charakter pracy tego wymaga, starosta może skierować bezrobotnego na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie, o których mowa w art. 38 ust. 1 pkt 3 ustawy.

6. 1. Starosta zawiera z pracodawcą umowę, o której mowa w art. 53 ust. 4 ustawy, zwaną dalej "umową", określającą w szczególności:

1.

nazwę instrumentu rynku pracy: staż albo przygotowanie zawodowe;
2.

dane bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, adres;
3.

dane opiekuna bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe, w tym imię i nazwisko, zajmowane stanowisko, wykształcenie;
4.

datę rozpoczęcia i zakończenia stażu lub przygotowania zawodowego;
5.

zobowiązanie pracodawcy do zapewnienia należytej realizacji stażu lub przygotowania zawodowego, zgadnie z ustalonym programem.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku organizowania stażu lub przygotowania zawodowego w powiatowych urzędach pracy i starostwach powiatowych.

7. 1. Pracodawca, u którego bezrobotny odbywa staż lub przygotowanie zawodowe:

1.

zapoznaje bezrobotnego z programem stażu lub przygotowania zawodowego;
2. zapoznaje bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami;
3. zapewnia bezrobotnemu profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników;
4. szkoli bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy;
5. przydziela bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne środki higieny osobistej;

6. zapewnia bezrobotnemu, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne;

7. niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni, informuje starostę o przypadkach przerwania odbywania stażu lub przygotowania zawodowego, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu;

8. wydaje bezrobotnemu opinię, o której mowa w art. 53 ust. 5 ustawy, niezwłocznie po zakończeniu stażu lub przygotowania zawodowego.

2. Bezrobotny skierowany do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego:

1. przestrzega ustalonego przez pracodawcę rozkładu czasu pracy,
2. sumiennie i starannie wykonuje zadania objęte programem stażu lub przygotowania zawodowego oraz stosuje się do poleceń pracodawcy i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem;
3. przestrzega przepisów i zasad obowiązujących pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, w szczególności regulaminu pracy, tajemnicy służbowej, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
4. sporządza sprawozdanie z przebiegu stażu lub przygotowania zawodowego zawierające informacje o wykonywanych zadaniach oraz uzyskanych kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych.

3. Opiekun bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań oraz poświadcza własnym podpisem prawdziwość informacji zawartych w sprawozdaniu bezrobotnego, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.

8. 1. Starosta na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe może rozwiązać z pracodawcą umowę o odbycie stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku nierealizowania przez pracodawcę warunków odbycia stażu lub przygotowania zawodowego, po wysłuchaniu pracodawcy.[/b][/u][/u]

2. Starosta na wniosek pracodawcy lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii pracodawcy, może pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu lub przygotowania zawodowego w przypadku:

1. nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;
2. naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych.

9. 1. Bezrobotny w terminie 7 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w art. 53 ust 5 ustawy, przedkłada staroście tę opinię wraz ze sprawozdaniem z przebiegu stażu lub przygotowania zawodowego.

2. Starosta po zapoznaniu się z treścią sprawozdania bezrobotnego o przebiegu stażu lub przygotowania zawodowego i wydaniu zaświadczenia zawierającego dane, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-4, zwraca bezrobotnemu opinię oraz sprawozdanie wraz z kopią programu stażu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-04-30 23:31 przez Anna_Matylda.

staż

30 kwi 2010 - 23:56:55

OOO Nie wiedziałam, że wątek się tak rozwinie)) Jak pisałyście swoje odpowiedzi to byłam już w urzędzie))) Raz kobitka mi powiedziała,że do 25 roku życia, ale sama nie była dobrze poinformowana. Dziś byłam już po oferty stażu i wypytałam troszkę chłopaków jak to jest. Powiedzieli mi, iż staż może odbyc każda osoba w wieku 20,30,....100 lat, która wcześniej nie pracowała, nie mająca doświadczenia. Ja zaraz po studiach (licencjacie) wyjechałam, przyjechałam i postanowaiłam zrobic staż, bo wszyscy wokół mnie straszyli, że jest do 25roku życia(a ja niebawem będę tyle miec) a tu niee, a że nie mam doświadczenia zawodowego to mogę go zrobic kiedy chcę, jeśli nie podejmę pracy. AA o rezygnację niestety zapomniałam zapytac, ale wydaje mi się, że tylko wtedy można zrezygnowac gdy dostało się ofertę pracy. Jestem ciekawa o ta rezygnację,jak z nią jest, jakbym tak miała wracac za granicę.

I tak to się dogadac z ludźmi w urzędzie, kobita mnie wprowadziła w błąd, to kto ma wiedziec jak nie ona, przecież to jej praca.

Dzięki dziewczyny za wszystkie odpowiedzi, i dobre i złe, liczy się "chęc niesionej pomocy";)))

staż

03 maj 2010 - 14:43:14

Witam wszystkie koleżanki!
Za tydzień zaczynam staż w szkole podstawowej,w bibliotece.Mam 37 lat i nie wiem bardzo jak to będzie wyglądało ,skoro rok szkolny kończy się za dwa miesiące,proszę o porady ?

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

PRACA NAD MORZEM NA WAKACJE