Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Posty: 1.650
Ostrzeżenia: 1/5

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:38:04

Mam pewien problem i nie bardzo wiem jakie mam prawa, bo to jest moja pierwsza praca. Ostatnio (22 grudnia) skręciłam w pracy nadgarstek i mam go w szynie. Stało się to podczas pracy, której nie powinnam wykonywać tzn. jestem sprzedawcą, a musiałam sprzątać sklep. Dostałam L4 do wtorku (we wtorek mam przyjść na kontrolę z nadgarstkiem i nie wiadomo czy nie będę miała go do gipsu, gdyż musieli dać mi go do szyny, bo miałam złe krążenie). Szefowa niezbyt się tym przejęła i kazała mi przyjść w poniedziałek do pracy, bo nie ma ludzi na sklep. I tu pojawia się moje pytanie czy ona ma prawo kazać mi przychodzić do pracy pomimo tego, że mam L4? Czy ja mam obowiązek przyjść? I czy opłaca mi się składać wniosek o odszkodowanie?
Może są tu jakieś doświadczone szafowiczki, które mogą mi pomóc?

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:41:35

nie ma prawa kazac ci przyjsc do pracy i tak samo jestes na okresie chronionym po l4 wiec nie moze cie tez wolnic mozesz glozisc do pipu ze boisz sie ze szefowa cie chce zwolnic po l4 bo kazala ci porzyjsc do pracy to ona dostanie kare a ty pzrez jakis czas bedziesz chroniona pzred zwolnieniem a miedzy czasie znajdziesz mzoe lepsza i masz prawo do odszkodowania!!

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:44:40

Nie nie masz obowiazku przyjsc. Moja mama miala kiedys podobna sytuacje...

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:48:13

Nie wolno ci pracować na zwolnieniu lekarskim możesz mieć przez to poważne problemy w zus.
poza tym mimo iż jesteś sprzedawcą, do twoich obowiązków może należyć utzymanie porządku na terenie sklepu ( w 99% tak jest zazwyczaj).
oczywiście że możesz starać się o odszkodowanie ponieważ wypadek zdarzył się w czasie pracy, na terenie "zakładu" w którym jesteś zatrudniona.

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:49:25

Nie słyszałam jeszcze o pracodawcy który nakazuje przyjść do pracy na zwolnieniu lekarskim. Jeśli chcesz to możesz isc ale musi pracodawca zapewnić Ci pracę zastępczą(tylko wtedy musisz zrezygnować z L4,bo na zwolnieniu nie możesz pracowac)Ale oczywiście możesz odmówić.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-27 17:51 przez domika2505.

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:53:22

W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających związek z pracą (zob. wyrok SA w Katowicach z 14.1.1999 r., III AUa 1221/98, PP Nr 9/1999), wówczas przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy (zob. wyrok SN z 16.11.2000 r., I PKN 44/00, OSNP Nr 10/2002, poz. 239).

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy (zob. wyrok SN z 11.6.2003 r., I PK 208/02, MoPr-wkł. Nr 2/2004), godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak: lojalność wobec pracodawcy, obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności (zob. wyrok SN z 26.9.2001 r., I PKN 638/00, PP Nr 1/2002 oraz wyrok SN z 1.7.1999 r., I PKN 136/99, OSNP Nr 18/2000, poz. 690).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:53:40

nie wolno ci pracowac na l 4 bo bedziesz miala przez to nie przyjemnosci.. przeciez ty masz placone za to ze jestes na zwolnieniu.szefowa nie moze kazac ci przyjsc do pracy.

zweryfikowana
Posty: 1.650
Ostrzeżenia: 1/5

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 17:58:22

Nie musisz przychodzić do pracy, szefowa nie ma prawa Ci tego nakazywać jeśli jesteś na L4, przez to możesz mieć problemy. O odszkodowanie możesz się starać, gdyż zdarzyło się to podczas pracy w miejscu pracy. Może to nie jakieś kolosalne sumy, ale zawsze coś.

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 18:00:56

to czeste ja pracujac w inpost nabawilam sie przepukliny i sama zrezygnowalam z pracy w" podziekowaniu" za to facet nie wyplacil mi wyplaty zaskarzylam go do sadu pracy:prsacodawcy niestety czestio tak robia ale zwolnienei zawsze powinnuii chonorowac jak cos zawsze jest inspekcja pracy a potem sad pracy

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 18:07:48

Jeżeli wypadek był w pracy powinien zostać sporządzony protokół powypadkowy a najlepiej jak miałas swiadka tego wypadku , a L-4 w takim przypadku jest płatne 100%.Odszkodowanie powinnaś dostać z zakładu pracy i oczywiście z polisy NNW jeżeli taką posiadasz a powinien Ci to też zapewnic pracodawca.Na L-4 NIE WOLNO pracować

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 18:08:17

Wszyscy wiemy ,że z pracodawca się nie wygra. Ale nie wszyscy ulegają cwaniactwu pracodawców. Jesteś na l4, wiec proste jesteś chora, nie powinnaś pracować. Jeśli wypadkowi uległaś wypadkowi na terenie zakładu, wiec na pewno należy ci się złożenie wniosku o odszkodowanie, ale czy je dostaniesz, to oszacuje orzecznik. Jeśli orzeknie utratę zdrowia w jakimś %, to zgarniesz kasiurkę. Ale jest jedna bardzo ważna sprawa, mianowicie, każdy wypadek w pracy musi być spisany przez BHP-ca. Musisz tego sama dopilnować. Bo z tego co napisałaś wnioskuje, ze masz pracodawce do luftu.
Kolejna sprawa, to jeśli w zakładzie płacicie grupowe ubezpieczenie, to z tego ubezpieczenia należy się kolejne odszkodowanie, ale tym razem od ubezpieczyciela.

Mam dla ciebie jeszcze jedna rade, bo coś czuje ,znając życie że pracodawca nie przestrzega żadnych praw. Ma swoje przepisy na to wygląda. Jeśli nie przyjdziesz do pracy, pewnie będzie chciał Cię zwolnić. Bo żaden pracodawca nie lubi jak się zgłasza tego typu sprawy, i jeśli się nie wykonuje jego poleceń.

Jest jeszcze odszkodowanie z OC FIRMY, BUDYNKU, jesli uległaś wypadkowi z powodu, wyszczerbionej płytki, itp. to możesz żądać od pracodawcy polisy i z niej szkodę zlikwidować, ale z tym odszkodowaniem radze walczyc, w momencie gdy cie pracodawca zwolni.
NNW jest dobrowolnym ubezpieczeniem, pracodawca tego nie zapewnia. Pracownik indywidualnie musi wyrazic zgodę



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-27 18:09 przez mazurskieniebo.

zweryfikowana
Posty: 3.200
Ostrzeżenia: 1/5

Odszkodowanie i zmuszanie do pracy

27 gru 2009 - 19:07:33

Nie masz obowiązku przychodzić do pracy ... Staraj się o odszkodowanie ;))

zweryfikowana
Posty: 1.650
Ostrzeżenia: 1/5
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

biznes z małym prawdopodobieństwem plajty...