Obecnie rozmawiamy o:

sklep detailingowy

gorący temat

Syfilis?

dzisiaj o 18:41

Otwarcie własnej kawiarni

dzisiaj o 15:49

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:22:06

Mam takie pytanie...jestem w 36 tyg ciąży.Termin porodu mam na początek stycznia.Umowa o pracę kończy mi się 27 grudnia 2009.Czy to prawda,że pracodawca może mnie zwolnić po urodzeniu dziecka?A co z macierzyńskim?Bo słyszałam że wtedy macierzyński mam z urzędu pracy ale nie wiem juz sama co mam myśleć bo każdy co innego mi mówi.I jakie otrzymuję wtedy pieniążki?Proszę o pomocne wypowiedzi:)

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:31:57

hmm, wydaje mi się, że pracodawca ma obowiązek przedłużenia Ci umowy do dnia porodu. Po porodzie umowa ulega rozwiązaniu a macierzyński wypłaca wtedy ZUS.
Jak się mylę to mnie poprawcie ;).

O, znalazłam:

Art. 177. KODEKSU PRACY:
§1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.
§3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Art. 30. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby
i macierzyństwa
1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:
1) wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
2) z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.
3. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-04 23:36 przez Zula-Koszula.

zweryfikowana
Posty: 720
Ostrzeżenia: 1/5

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:37:11

Pracodawca jest zmuszony przedłużyć Ci umowę do rozwiązania. Nie byłam w takiej sytuacji. Ja miałam tak, że mój kierownik dowiedział się, że jestem w ciąży przed końcem umowy. Przedłużył mi ją (nie musiał).

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:40:53

To prawda musi przedłużyc do dnia porodu. Po porodzie należy Ci się macierzyńskie z ZUS-u :) Przez 18 tygodni...

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:41:16

ok
dzięki....właśnie się martwię że jak urodzę to mnie wyleją.....a co do macierzyńskiego to ile ono właściwie teraz wynosi?

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:45:27

Hmm, skoro umowę masz do 27 grudnia 2009r i przedłużą Ci ją do stycznia 2010 - dnia porodu - to Cię nie wyleją tylko umowa zostanie rozwiązana.

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

04 gru 2009 - 23:49:27

No właśnie...a jeszce jedno-jak urodzę przed 27 grudnia?To czy wtedy mogą rozwiązać umowę??Chyba muszą przedłużyć na czas macierzyńskiego.....sorki że tak pytam ale cały czas napływają mi nowe pytania do głowy...:)

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

05 gru 2009 - 00:01:50

Podobno z Zusu wyplacają jakies grosze jak się już nie pracuje...dziwi mnie to, ze wczesniej się nie dowiadywałaś bo przeciez to bardzo ważna sprawa. MYślę, ze umowa trwa do dnia porodu a pozniej NIE MUSZA przedluzac...gdybys miala przedluzone o maciezynski dostawalabys 100% pensji...a tak to z ZUSU beda wyplacac, ale to juz nie twoj pracodoawca.
Macierzynski to 100% pensji
Tak jak pisalam jak juz jest sie osoba bezrobotną to jest jakis zasilek macierzysnki, ale to podobno grosze..cos koło 500 zł...a jak jest się na macierzysnkim i jest się osoba zatrudnioną to jest 100% pensji.
A gdzie pracujesz?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-05 00:08 przez Martolina1983.

Zwolnienie po urodzeniu dziecka?

05 gru 2009 - 00:58:01

W sieci sklepów- jednej z największych w Pl.Dowiadywałam się ale ciągle ktoś coś innego mi mówi.....a termin się zbliża.....do tego mam teraz trochę problemów finansowych i dlatego chciałabym dokładnie wiedzieć więcej...:))

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Własna restauracja?