Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Czesc dziewczyny,
może mieszkacie w bloku, bądź wynajmujecie stancje i orientujecie się kiedy przychodzi wyrówananie za ogrzewanie, wode itp?
słyszałam, ze zależy od spóldzielni mieszkaniowej, ale podpowiem, że w mieszkaniu które mam na uwadze na pewno od kwietnia 2013 roku jeszcze nic takiego nie przychodziło.
Wiecie mniej więcej kiedy można się go spodziewać?

I druga sprawa.
Czy kiedy mam umowe o wynajem pokoju do lutego i do tego czasu nie przyjdzie to rozliczenie, ja się wyprowadzę to już jestem zwolniona z płacenia ewentualnej niedopłaty? czy np powiedzmy w maju, kiedy już będe zupełnie gdzieś indziej mogą mi kazać płacić?

prosze o poważne odpowiedzi, nie mieszkam w bloku, dlatego nie wiem jak to wygląda od strony prawno-formalnej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-14 09:25 przez agrafka4.

zweryfikowana
Posty: 821
Ostrzeżenia: 1/5

mi przychodzi na koniec roku rozliczenie za ogrzewanie,a za wode co kwartał

u mnie np rozliczenie za wode przychodzi w kwietniu a ogrzewanie wydaje mi sie ze cos kolo maja czerwca
według prawa nie maasz obowiazku placenia po wyprowadzce u mnie była taka sytuacja ze przyszlo rozliczenie za poprzednich lokatorow i czytałąm ze nie musza tego placic , wszystko uregulował wlasciciel

zweryfikowana
Posty: 89
Ostrzeżenia: 1/5

u mnie roziczenie za ogrzewanie jest w polowie stycznia, a za wode co 3 miesiace

rozliczenie za wodę przychodzi z reguły co kwartał / co pół roku.

rozliczenie za ogrzewanie mam dwa razy do roku, w tym roku uchwałą spółdzielni przyjdzie dopiero pod koniec sezonu grzewczego.

A na drugie twoje pytanie: to zależy, jak masz w umowie napisane. Jeżeli masz klauzule: najmująca zobowiązuję do zapłaty czynszu, opłat za media, które wykorzystała po okresach rozliczeniowych. To wtedy OK. Ale może też właściciel w czynszu lub w opłatach za media ma ryczałt za ciebie już z góry naliczony i wtedy sam wszystko zapłaci, bo ty mu dajesz "n przyszłość".

moga Ci kazac płacić za okres, w ktorym wynajmowałas pokój, gdziekolwiek bys nie była, rozliczenia przychodza różnie, wiec w tej kwestii nie pomoge

Cytat
SunFlower23
A na drugie twoje pytanie: to zależy, jak masz w umowie napisane. Jeżeli masz klauzule: najmująca zobowiązuję do zapłaty czynszu, opłat za media, które wykorzystała po okresach rozliczeniowych. To wtedy OK. Ale może też właściciel w czynszu lub w opłatach za media ma ryczałt za ciebie już z góry naliczony i wtedy sam wszystko zapłaci, bo ty mu dajesz "n przyszłość".
Ustaliliśmy, że co miesiąc będe płacić za opłaty, jednakże jest to kwota średnią, którą właściciel uznał, że powinna być wystarczająca, JEDNAKŻE później jeśli okaże się na podstawie rachunków, że ta kwota jednak nie była wystarczająca to zobowiązuje się do dopłaty. Ale jeśli umowa mi wygaśnie, a rachunki nie przyjdą jeszcze to co wtedy? czy może mnie później ścigać i zmuszać do płacenia, jeśli się już wyprowadze?

i gdzie sprawdzić kiedy w tym mieszkaniu przyjdą rachunki? czy jeśli zadzwonie do spółdzielni (bez podawania numeru mieszkania) dostane takie informacje? wolałabym żeby właściciel nie wiedział, że rozmyślam o takich rzeczach :P

ja mam rozliczenie miedzy grudniem a styczniem!!!

Cytat
agrafka4
Ustaliliśmy, że co miesiąc będe płacić za opłaty, jednakże jest to kwota średnią, którą właściciel uznał, że powinna być wystarczająca, JEDNAKŻE później jeśli okaże się na podstawie rachunków, że ta kwota jednak nie była wystarczająca to zobowiązuje się do dopłaty. Ale jeśli umowa mi wygaśnie, a rachunki nie przyjdą jeszcze to co wtedy? czy może mnie później ścigać i zmuszać do płacenia, jeśli się już wyprowadze?

i gdzie sprawdzić kiedy w tym mieszkaniu przyjdą rachunki? czy jeśli zadzwonie do spółdzielni

Ścigać listem gończym cię raczej nie będzie, ale faktycznie może wysłać ci pismo o wyrównanie opłaty za media, z których korzystałaś. jednak powinien dołączyć bardzo szczegółowy sposób rozliczenia, skąd wziął kwotę taką, a nie inną.

Jak zadzwonisz do spółdzielni to wszystkiego się dowiesz. Albo ci powiedzą albo nie. Co tracisz? Naprawdę telefon nie jest ciężki.

"I druga sprawa.
Czy kiedy mam umowe o wynajem pokoju do lutego i do tego czasu nie przyjdzie to rozliczenie, ja się wyprowadzę to już jestem zwolniona z płacenia ewentualnej niedopłaty? czy np powiedzmy w maju, kiedy już będe zupełnie gdzieś indziej mogą mi kazać płacić?"

Oczywiście, ze nie jesteś zwolniona, wykorzystałaś wodę za którą musisz zapłacić. Sorry, ale jakieś naiwne to pytanie . Kto niby miał by za to zapłacić? Po prostu później skontaktuje się z Tobą właściciel nieruchomości i zarządza zapłaty. Ma roszczenie wobec ciebie.

Cytat
susabela



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-25 16:55 przez susabela.

no wiesz, do mnie np. 4 miesiące po wyprowadzeniu się z wynajmowanego mieszkania, zadzwonił najemca, że przyszło rozliczenie za gaz i dostałam na konto 300zł ;)

co do miesiąca kiedy przychodzi rozliczenie - różnie, dowiesz się w spółdzielni.

U mnie rozliczenie za wodę i ogrzewanie przychodzi raz w roku, jakoś pod koniec w stycznia, obejmuje ono okres od 1 stycznia do końca grudnia poprzedniego roku.

We wrześniu ogrzewanie przyszło u mnie, ale na mieszkaniu z którego się wyprowadziliśmy przyszło dopiero w listopadzie. I rozliczenie jeżeli mieszkałaś tam w czasie sezonu grzewczego i za nie przyjdzie jakaś niedopłata to jasne że musisz płacić. Ja właśnie muszę dopłacić za ogrzewanie, a nie mieszkam tam już od ponad 8 m-cy ;) ale w sezonie grzewczym mieszkałam i mnie to obowiązuje. Wystarczy zapytać się właściciela mieszkania ;)

Cytat
susabela
"I druga sprawa.
Czy kiedy mam umowe o wynajem pokoju do lutego i do tego czasu nie przyjdzie to rozliczenie, ja się wyprowadzę to już jestem zwolniona z płacenia ewentualnej niedopłaty? czy np powiedzmy w maju, kiedy już będe zupełnie gdzieś indziej mogą mi kazać płacić?"

Oczywiście, ze nie jesteś zwolniona, wykorzystałaś wodę za którą musisz zapłacić. Sorry, ale jakieś naiwne to pytanie . Kto niby miał by za to zapłacić? Po prostu później skontaktuje się z Tobą właściciel nieruchomości i zarządza zapłaty. Ma roszczenie wobec ciebie.
Cytat
susabela
Ale ja co miesiąc płacę za wode, prąd itd tyle, że rozliczenie jest roczne, więc nie wiadomo czy będzie nadpłata czy niedopłata. A roliczenie przyjdzie prawdopodobnie po wygaśnięciu umowy najmu.
Cytat
nicolenkaa
no wiesz, do mnie np. 4 miesiące po wyprowadzeniu się z wynajmowanego mieszkania, zadzwonił najemca, że przyszło rozliczenie za gaz i dostałam na konto 300zł ;)

co do miesiąca kiedy przychodzi rozliczenie - różnie, dowiesz się w spółdzielni.
zazdroszcze tak uczciwego najemcy...rzadko spotykana sytuacja, bardzo rzadko...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-25 17:09 przez agrafka4.

Cytat
agrafka4

Ale ja co miesiąc płacę za wode, prąd itd tyle, że rozliczenie jest roczne, więc nie wiadomo czy będzie nadpłata czy niedopłata. A roliczenie przyjdzie prawdopodobnie po wygaśnięciu umowy najmu.

zazdroszcze tak uczciwego najemcy...rzadko spotykana sytuacja, bardzo rzadko...

co do pierwszego - ok, płacisz co miesiąc, ale widocznie płacisz ryczałt - czyli po pewnym okresie mieszkanie jest rozliczane i musisz wyrównać to co zużyłaś.
A co do drugiego - najemca uczciwy, zgodzę się, ale ty nie byłabyś uczciwa gdybyś nie chciała potem zapłacić dopłaty. To działa w dwie strony - on ci zwróci jeśli będzie nadpłata, a ty dopłacisz jak będzie niedopłata.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Meble do pokoju