Obecnie rozmawiamy o:

hurtownia elektryczna

wczoraj o 22:38

szkoła nauki jazdy

wczoraj o 22:37

Angielski

wczoraj o 19:33

Otwarcie własnego biznesu

wczoraj o 18:57

transport i spedycja

wczoraj o 15:01

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Kochane dziewczynki,
zaraz po ślubie chcemy wybrać się w podróż poślubną. Ślub i poprawiny to 9-10 sierpnia, a już 11 lub 12 chcielibyśmy wylecieć na nasze pierwsze małżeńskie wakacje :) I stąd kilka pytań. Czy po ślubie do załatwienia jest dużo formalności? Wiem, że w Internecie można wszystko znaleźć, ale chciałabym dowiedzieć się od Was ile czasu można ze wszystkim się wstrzymać i czy formalności można załatwić w innym województwie niż to, w którym brało się ślub. I pytanie ważniejsze z punktu widzenia wariatki podróżniczej - gdzie w podróż poślubną? :) Byłam w wielu miejscach i zakochana jestem w Turcji. Mój przyszły nie był tam jeszcze (nie był praktycznie w żadnym z ciepłych krajów) i chciałabym właśnie do Turcji się z Nim wybrać. Może macie jednak jakieś inne wymarzone, piękne miejsca? Zależy mi na widokach, naturze. Egipt odpada w tym roku ze względu na niestabilną sytuację, Krym oczywiście również. Z jakim touroperatorem się wybrać? Kogo polecacie?
Zamieściłam ten wątek w tej kategorii ze względu na główny zamysł, jeśli źle to bardzo proszę o przeniesienie lub informację :)
Pozdrawiam gorąco!

EDIT:
Jeszcze jedno pytanie: jako mąż i żona będziemy mieli już jedno nazwisko, ale nie będę miała jeszcze wymienionego dowodu, czy to ma znaczenie?

Liczę na wypowiedzi mężatek oczywiście, które zrobiły podobnie :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-21 12:15 przez m13081987.

może Turcja jednak ? :)
sprawdzona , piekna i nie najdrożej..
ewnetualnie wyspy kanaryjskie

Na wyrobienie nowego dowodu masz miesiąc po ślubie (najpierw idziesz jeszcze do USC po skrócony odpis aktu małzeństwa), w tym czasie powinnaś posługiwać się raczej panieńskim nazwiskiem, bo trochę lipa, żeby Ci się nie zgadzały dokumenty, a przecież nie będziesz pokazywała wszędzie odpisu aktu małżeństwa :D

szinteria - No Turcja na 99% będzie, ale jeszcze biuro podróży by się sprawdzone przydało. Byłam z Exim Tours, ale nie byłam zadowolona - hotel to była masakra. Ale wystarczyło, by się zakochać hehe :)

karolka324 - czyli nie będzie problemu z tym raczej. Ale do USC będę musiała się udać do tego, który jest właściwy do miejsca ślubu, tak? A wiesz może, czy można dowód wymienić w innym województwie? w którym jestem tymczasowo zameldowana?

chyba lepiej pójdę do urzędu uzyskać informacje :)

itaka !
bylam w Turcji 4 razy i zawsze z itaką :)
i zawsze rewelacja :)

Cytat
m13081987
karolka324 - czyli nie będzie problemu z tym raczej. Ale do USC będę musiała się udać do tego, który jest właściwy do miejsca ślubu, tak? A wiesz może, czy można dowód wymienić w innym województwie? w którym jestem tymczasowo zameldowana?
Bierzecie ślub kościelny czy w USC? Bo jak w USC, to wiadomo, że tam gdzie braliście ślub. A jak kościelny, to USC w tej miejscowości, gdzie jest parafia.
Co do dowodu w innym województwie nie mam pojęcia, poszukaj w google, na pewno Ci odpowie ;)

ja miałam taką sytuacje, ślub 11.07, w podróż lecieliśmy 18.07. Posługiwałam sie nazwiskiem i dowodem panieńskim, w końcu nikt nie wie że kilka dni temu wzięliśmy ślub. Na wymianę dowodu są 3 miesiące na 100% :)

Co do załatwienia formalności w innym województwie niestety nie pomoge. I polecam Wyspy Kanaryjskie, szczególnie Teneryfe. Temperatury znośne, widoki piękne, pyszne jedzenie i kąpiel w oceanie oczywiście nieoceniona :) jak masz odłożone dodatkowe pieniądze to możesz wykupić różne atrakcje np nurkowanie czy pobyt w ogromnym parku wodnym z 28-metrową zjeżdżalnią. Byłam z Itaki i nie zawiodłam sie:)

Cytat
leel
Na wymianę dowodu są 3 miesiące na 100% :)
Serio? To ja nie wiem, chyba zostałam wprowadzona w błąd, bo od początku mi mówili w USC że mam miesiąc na formalności, jeszcze się spinać musiałam..

Oczywiście, że możesz posługiwać się dowodem z panieńskim nazwiskiem, ponieważ na dowód czeka się miesiąc. Poza tym dowód jest ważny jeszcze przez dwa miesiące od ślubu - sprawdzona informacja! Ja byłam w Egipcie w podróży poślubnej w zeszłym roku i chociaż sytuacja była bardzo niestabilna to wszystko było w najlepszym porządku! Teraz już jest OK tam.
A paszport wyrabiałam w trybie pilnym po ślubie i trwało to tydzień

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

pomoc drogowa