Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Cytat
imishio
Moje uszy drażnią niektóre Śląskie czy Mazurskie słowa, aż mnie skręca, natomiast uważam, że Poznańskie słowa są ok.

Mnie też skręcają gwary innych. Lubię tylko swoją. Czy to jest jakiś regionalny rasizm? ;p

Znajomi z innych regionów nie znali słowa bandzioch, bojcora (bojka, bojcyć), buc, chochla, druszlak, maniurka, guptok, guzdrać, habina, karnąć się, kiepałka, leżeć z kraja, popiołka

wiucho, duje - wieje (wiatr),
pośniadam - zjem śniadanie,
chodok-chłopak,
dziopa - dziewczyna,
het - daleko,
szaflik - miska (taka plastikowa, na pranie),

tylko namiastka,
duuuuzo by wymieniać,
takie i wiele wiele innych charakterystycznych dla południa.

a u spodni to coś na pasek? u nasz "szlufka" a u rodziny od bielska "szlufierka" :D

a miska na mycie czegoś-
"miednica"- mniejsza miska
"balia"- większa miska:)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:56 przez angielskiemarki.

Jasne, że temperówka to strugaczka, nigdy nie używałam tego pierwszego :P

I u nas w sklepach w to coś z krwi i kaszy wbija się karteczki z ceną i napisem "kaszanka", a nie "kiszka". Jak może ktoś jeść coś, co zwie się "kiszka"? :)

Cytat
KuKxD
Cytat
monika_psujek
koleżanka z Tarnobrzegu z którą studiowałam w Lublinie mówiła,że "idzie na pole" jak chciała wyjść na dwór:P bardzo to wszystkich śmieszyło:P
na dziewczyny młodzież mówi"szmule":),wkładam coś do kielni-kieszonka:) znajomi się ze mnie śmiali jak tak mówiłam:)

ja jestem z krakowa i owszem mowi sie szmule ale to jest obrazliwe tak samo jak szlaufy to sa laski ktore sie puszczaja itd ;)
szlaufy to i u nas jest obraźliwe ale już szmula to fajna,sexowna laseczka bez negatywnego zabarwienia:)

Cytat
angielskiemarki
a u spodni to coś na pasek? u nasz "szlófka"

Jeśli już to SZLUFKA.

Cytat
madziutex
Jasne, że temperówka to strugaczka, nigdy nie używałam tego pierwszego :P

I u nas w sklepach w to coś z krwi i kaszy wbija się karteczki z ceną i napisem "kaszanka", a nie "kiszka". Jak może ktoś jeść coś, co zwie się "kiszka"? :)


U nas się tylko kiszkę je:D

Z podlasia:
polano - drzewo na opal
denko - deska do krojenia
powiedz dla Karoliny - powiedz karolinie
hetyj- ten
idzi w kibie niemaciery - wulg. delikatniej "spadaj" :D
hanawicy - buty
Oj u nas na podlasiu duzo tego, moze nie tyczy to sie bialegostoku, gdzie jest mlodszy narod, ale Ci starsi ludzie to smiesznie mowia.

Cytat
madziutex
Cytat
angielskiemarki
a u spodni to coś na pasek? u nasz "szlófka"

Jeśli już to SZLUFKA.

wiem, wiem, zmieniałam 5 razy bo do konca nie wiedzialam jak to zapisac:)

zweryfikowana
Posty: 915
Ostrzeżenia: 1/5

ja ze śląska jestem więc gwara śląska

Cytat
lalouvenoire
zawsze mnie bawilo to "wychodze na pole" ;D Kiedyś myślałam, że tak ludzie ze wsi mówią tylko, bo jak wyjdą przed dom to zaraz mają wszędzie jakieś pola uprawne :D

I tu Cię zmartwię. Widocznie w odległych czasach Ci co mówią "na pole" wychodzili z dworków między wieśniaków i ich pola, a my wychodziliśmy ze swojego pola na ich dwory :P

Cytat
madziutex
Jasne, że temperówka to strugaczka, nigdy nie używałam tego pierwszego :P

I u nas w sklepach w to coś z krwi i kaszy wbija się karteczki z ceną i napisem "kaszanka", a nie "kiszka". Jak może ktoś jeść coś, co zwie się "kiszka"? :)
Kiszka to przeciez to "ciasto" na placki ziemniaczane w kiszce i robione w piekarniku :D

Cytat
agrafka4
wiucho, duje - wieje (wiatr),
pośniadam - zjem śniadanie,
chodok-chłopak,
dziopa - dziewczyna,
het - daleko,
szaflik - miska (taka plastikowa, na pranie),

tylko namiastka,
duuuuzo by wymieniać,
takie i wiele wiele innych charakterystycznych dla południa.

to z dą dziopą o chodokiem pierwszy raz właśnie na Limanowszczyźnie słyszałam, a zamiast wiucho i duje to słyszałam jeszcze że "wiatruje"

dobra jak kolega mojego brata spytał"czy idziemy na pylankę" to myślałam,że w las chce mnie zaciągnąć na polankę:P a mu o obiad chodziło:P
albo "chodź na bakuna" WTF? czyt.chodź na fajkę:P niby chłopaki z Lubelszczyzny a mało kumałam:)))



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 20:02 przez monika_psujek.

denko - deska do krojenia
U nas denko to spód buteliki:)
Mówi się że nosi okulary jak denka od pepsi:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Usmiechnieta sobota:)