Obecnie rozmawiamy o:

wybór przedszkola

gorący temat

wakacje last minute

14 minut temu

Budowa domu

38 minut temu

najtańsza apteka

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Hej, pomysł na wątek wpadł mi przed chwilą:)

Chodzi mi o to żebyśmy pisały jak na co się u nas mówi:) na pewno w każdym z regionów znajdzie się coś ciekawego. Róznice bedą wynikały pewnie z pochodzenia i innych rzeczy wziązanych z historią i w ogóle:) Nie "gwarzę" choć czysta gwara góralska mi się podoba ale i tak niektórzy mnie czasem nie rozumieją:)

1. Zdziwiłam się jak na jednym z wątków przeczytałam połowinki- jakby było wyrwane z kontekstu nie wiedziałabym o co kaman a tu chodzi o to że to jest "nasz" półmetek

2.Mam znajomych z kujaw, tam znów się zdziwiłam że w niedzielę takim odświętnym obiadem jak u mnie rosół i schabowy w niedzielę jest czarna polewka- zupa z krwi gęsi :)

3. Jak deklaruję się że przygotuję np. śniadanie to mówię "idę nastroić śniadanie" albo "nastrojone masz, dlaczego nie jesz"- z tego zawsze mój chłopak się śmieje:)

4. jak jest świeżo umyta podłoga to mówię "nie kackaj mi tu teraz bo umyte":)

5. Wywaliłam oczy jak koleżanka powiedziała że idzie na "dróżbiarskie", nie wiedziałam co to jest a okazuje się że to 3ci dzień wesela dla dróżbów- spijają alkohol który nie został wypity na weselu:D

6. pomijam wszystkie góralskie słowa typu grul, watra, heboj, syicko, itd. bo nie wiem jak to się dokładnie pisze ale fajnie tego posłuchać:D

7. "se"- sobie:)

8. "pingle", "bryle", "słoiki", "patrzałki"- okulary:)

9. "kompać się", "wykompać się", "ukompac się"- wziąć kąpiel:)

10. "zbuk", zepsute jajko:D

11. "kawołek"- pole uprawne

12."ugór"- pole nieuprawiane

13. "jasiek"- mała poduszka, zagłówek:)


Macie jakieś "swoje powiedzenia"? Takie charakterystyczne dla swojego regionu??:)

apropos "na pole" u nas też tak się mówi, a dziwnie jest słyszeć "na dwór", próbuje to neutralizować mówiąć "wychodzę na zewnątrz":)



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-16 00:40 przez angielskiemarki.

koleżanka z Tarnobrzegu z którą studiowałam w Lublinie mówiła,że "idzie na pole" jak chciała wyjść na dwór:P bardzo to wszystkich śmieszyło:P
na dziewczyny młodzież mówi"szmule":),wkładam coś do kielni-kieszonka:) znajomi się ze mnie śmiali jak tak mówiłam:)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:06 przez monika_psujek.

Korzystaj z wyszukiwarki bo są już takie wątki:
http://szafiarenka.pl/7/3046159/gwara,1.html

Mieszkałam w różnych miejscach z różnymi ludźmi więc nasiąknęłam kilkoma gwarami. Ale żadne słowo mnie tak nie drażni jak krakowskie "rychtować". Aż mm gęsią skórkę jak je piszę.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:12 przez suchy_kaszel.

jak mieszkałam w Limanowej to tam na dziewczyny mówili "dziopa" :)

u nas na podkarpaciu i ogolnie na poludniu powiedzenie 'ide na pole', 'jestem na polu' jest calkiem normalne :) z kolei malo kto mowi 'ide na dwor' :) moja kolezanka z tomaszowa lubelskiego na bagietke mowi parowka :p nigdy nie moglam zalapac o co jej chodzi dopoki mi nie przypomniala :)

hehe, teraz mi sie przypomniało jak u nas na puszczającego bąki mówi się "twórz" np. "idż tworzu do korytarza" :D

Cytat
monika_psujek
koleżanka z Tarnobrzegu z którą studiowałam w Lublinie mówiła,że "idzie na pole" jak chciała wyjść na dwór:P bardzo to wszystkich śmieszyło:P
na dziewczyny młodzież mówi"szmule":),wkładam coś do kielni-kieszonka:) znajomi się ze mnie śmiali jak tak mówiłam:)

U mnie w małopolsce też tak się mówi :) Dla nas 'dwór' to taki duży, okazały dom a 'pole' to po prostu pole, miejsce poza domem hahaha :D

w wlkp mówi się "na dwór", to na pole zawsze mnie bawiło ;p

bo przecież:

pole - obszar ziemi przeznaczony pod uprawę





3 i 4 punkt mnie rozbroiły :D



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:17 przez kami_g1.

u nas na samochód maluch mówią kaszlak:D
a tak poza tym to jakoś taki nie zwracam uwagi jak kto mówi

u mnie nie ma chyba jakichs takich dziwacznych okreslen.
na lubelszczyznie nie chodzi sie 'na pole' tylko na dwor.
no i polmetek to polowinki, chyba nic innego mi nie przychodzi do glowy :(

No właśnie te połowinki to też nie wiedziałam o co chodzi u mnie się mówi półmetek (mieszkam koło Częstochowy). Właśnie koleżanka z Krakowa też mówi, że idzie na pole idąc na dwór :D (na początku nie wiedziałam o co jej chodzi;)) Wiem, że w różnych regionach mówi się "starsza" i "starszy", a u mnie po prostu świadkowie.

Cytat
angielskiemarki
hehe, teraz mi sie przypomniało jak u nas na puszczającego bąki mówi się "twórz" np. "idż tworzu do korytarza" :D

A to u mnie kiedyś słyszałam jak starsza sąsiadka mówiła, że ktoś tam się "z tożył" :D


skrzydlatyamor99, a u mnie na malucha mówi się malacz ;)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:19 przez puma73.

moja koleżanka jak ktoś płacze to się go pyta "czemu dudlisz":)

u nas w wielkopolsce mówi się np. ale siara a znajomi ze śląska ale kapa :D
Zawsze mnie i znajomych z Poznania śmieszy jak ludzie właśnie ze śląska mówią że idzą gdzieś na nogach, my mówimy pieszo, piechotą, z buta, z kapcia :D
Albo sytuacja:
Ja i kilka dziewczyn ze śląska (koło Katowic)
jedna z nowopoznanych dziewczyn mówi że jest w szkole katolickiej
ja na to: no to jaka jest u was wiara (mając na myśli nasze poznańsie wiara= ludzie, mówi się : ale wiara! )
ona na to w takiej konsternacji: yyyy no katolicka
na to koleżanka która już mnie znała od dłuższego czasu jej wyjaśniła o co chodzi :D

Kto potwierdzi że Kujawiacy, szczególnie my z Bydgoszczy, nadużywamy "jo" ?:) W ogóle dużo się u mnie słyszy zapożyczeń z niemieckiego np. sznytka (kanapka), mycka (czapka) itp itd

no właśnie, zawsze u nas sie na to pole wychodzi:) ostatnio na kiszke tez słyszałam dziwne określenie- kaszanka, albo inne tylko juz nie pamiętam jakie... tak samo na jakieś np. latające gródki w herbacie np po cytrynie " pełno mam farfocli w herbacie" :)
odnosnie "wiary" u nas istnieje to jeszcze w innym znaczeniu np ktoś oznajmia "ale było dziś wiary w Kościele"- tzn. ale było dziś duzo ludzi w Kościele :D

nie przeczytałam ze zrozumieniem:D u was też tak się mówi:D



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:27 przez angielskiemarki.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Baśnie