Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Hej, pomysł na wątek wpadł mi przed chwilą:)

Chodzi mi o to żebyśmy pisały jak na co się u nas mówi:) na pewno w każdym z regionów znajdzie się coś ciekawego. Róznice bedą wynikały pewnie z pochodzenia i innych rzeczy wziązanych z historią i w ogóle:) Nie "gwarzę" choć czysta gwara góralska mi się podoba ale i tak niektórzy mnie czasem nie rozumieją:)

1. Zdziwiłam się jak na jednym z wątków przeczytałam połowinki- jakby było wyrwane z kontekstu nie wiedziałabym o co kaman a tu chodzi o to że to jest "nasz" półmetek

2.Mam znajomych z kujaw, tam znów się zdziwiłam że w niedzielę takim odświętnym obiadem jak u mnie rosół i schabowy w niedzielę jest czarna polewka- zupa z krwi gęsi :)

3. Jak deklaruję się że przygotuję np. śniadanie to mówię "idę nastroić śniadanie" albo "nastrojone masz, dlaczego nie jesz"- z tego zawsze mój chłopak się śmieje:)

4. jak jest świeżo umyta podłoga to mówię "nie kackaj mi tu teraz bo umyte":)

5. Wywaliłam oczy jak koleżanka powiedziała że idzie na "dróżbiarskie", nie wiedziałam co to jest a okazuje się że to 3ci dzień wesela dla dróżbów- spijają alkohol który nie został wypity na weselu:D

6. pomijam wszystkie góralskie słowa typu grul, watra, heboj, syicko, itd. bo nie wiem jak to się dokładnie pisze ale fajnie tego posłuchać:D

7. "se"- sobie:)

8. "pingle", "bryle", "słoiki", "patrzałki"- okulary:)

9. "kompać się", "wykompać się", "ukompac się"- wziąć kąpiel:)

10. "zbuk", zepsute jajko:D

11. "kawołek"- pole uprawne

12."ugór"- pole nieuprawiane

13. "jasiek"- mała poduszka, zagłówek:)


Macie jakieś "swoje powiedzenia"? Takie charakterystyczne dla swojego regionu??:)

apropos "na pole" u nas też tak się mówi, a dziwnie jest słyszeć "na dwór", próbuje to neutralizować mówiąć "wychodzę na zewnątrz":)



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-16 00:40 przez angielskiemarki.

koleżanka z Tarnobrzegu z którą studiowałam w Lublinie mówiła,że "idzie na pole" jak chciała wyjść na dwór:P bardzo to wszystkich śmieszyło:P
na dziewczyny młodzież mówi"szmule":),wkładam coś do kielni-kieszonka:) znajomi się ze mnie śmiali jak tak mówiłam:)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:06 przez monika_psujek.

Korzystaj z wyszukiwarki bo są już takie wątki:
http://szafiarenka.pl/7/3046159/gwara,1.html

Mieszkałam w różnych miejscach z różnymi ludźmi więc nasiąknęłam kilkoma gwarami. Ale żadne słowo mnie tak nie drażni jak krakowskie "rychtować". Aż mm gęsią skórkę jak je piszę.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:12 przez suchy_kaszel.

jak mieszkałam w Limanowej to tam na dziewczyny mówili "dziopa" :)

u nas na podkarpaciu i ogolnie na poludniu powiedzenie 'ide na pole', 'jestem na polu' jest calkiem normalne :) z kolei malo kto mowi 'ide na dwor' :) moja kolezanka z tomaszowa lubelskiego na bagietke mowi parowka :p nigdy nie moglam zalapac o co jej chodzi dopoki mi nie przypomniala :)

hehe, teraz mi sie przypomniało jak u nas na puszczającego bąki mówi się "twórz" np. "idż tworzu do korytarza" :D

Cytat
monika_psujek
koleżanka z Tarnobrzegu z którą studiowałam w Lublinie mówiła,że "idzie na pole" jak chciała wyjść na dwór:P bardzo to wszystkich śmieszyło:P
na dziewczyny młodzież mówi"szmule":),wkładam coś do kielni-kieszonka:) znajomi się ze mnie śmiali jak tak mówiłam:)

U mnie w małopolsce też tak się mówi :) Dla nas 'dwór' to taki duży, okazały dom a 'pole' to po prostu pole, miejsce poza domem hahaha :D

w wlkp mówi się "na dwór", to na pole zawsze mnie bawiło ;p

bo przecież:

pole - obszar ziemi przeznaczony pod uprawę





3 i 4 punkt mnie rozbroiły :D



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:17 przez kami_g1.

u nas na samochód maluch mówią kaszlak:D
a tak poza tym to jakoś taki nie zwracam uwagi jak kto mówi

u mnie nie ma chyba jakichs takich dziwacznych okreslen.
na lubelszczyznie nie chodzi sie 'na pole' tylko na dwor.
no i polmetek to polowinki, chyba nic innego mi nie przychodzi do glowy :(

No właśnie te połowinki to też nie wiedziałam o co chodzi u mnie się mówi półmetek (mieszkam koło Częstochowy). Właśnie koleżanka z Krakowa też mówi, że idzie na pole idąc na dwór :D (na początku nie wiedziałam o co jej chodzi;)) Wiem, że w różnych regionach mówi się "starsza" i "starszy", a u mnie po prostu świadkowie.

Cytat
angielskiemarki
hehe, teraz mi sie przypomniało jak u nas na puszczającego bąki mówi się "twórz" np. "idż tworzu do korytarza" :D

A to u mnie kiedyś słyszałam jak starsza sąsiadka mówiła, że ktoś tam się "z tożył" :D


skrzydlatyamor99, a u mnie na malucha mówi się malacz ;)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:19 przez puma73.

moja koleżanka jak ktoś płacze to się go pyta "czemu dudlisz":)

u nas w wielkopolsce mówi się np. ale siara a znajomi ze śląska ale kapa :D
Zawsze mnie i znajomych z Poznania śmieszy jak ludzie właśnie ze śląska mówią że idzą gdzieś na nogach, my mówimy pieszo, piechotą, z buta, z kapcia :D
Albo sytuacja:
Ja i kilka dziewczyn ze śląska (koło Katowic)
jedna z nowopoznanych dziewczyn mówi że jest w szkole katolickiej
ja na to: no to jaka jest u was wiara (mając na myśli nasze poznańsie wiara= ludzie, mówi się : ale wiara! )
ona na to w takiej konsternacji: yyyy no katolicka
na to koleżanka która już mnie znała od dłuższego czasu jej wyjaśniła o co chodzi :D

Kto potwierdzi że Kujawiacy, szczególnie my z Bydgoszczy, nadużywamy "jo" ?:) W ogóle dużo się u mnie słyszy zapożyczeń z niemieckiego np. sznytka (kanapka), mycka (czapka) itp itd

no właśnie, zawsze u nas sie na to pole wychodzi:) ostatnio na kiszke tez słyszałam dziwne określenie- kaszanka, albo inne tylko juz nie pamiętam jakie... tak samo na jakieś np. latające gródki w herbacie np po cytrynie " pełno mam farfocli w herbacie" :)
odnosnie "wiary" u nas istnieje to jeszcze w innym znaczeniu np ktoś oznajmia "ale było dziś wiary w Kościele"- tzn. ale było dziś duzo ludzi w Kościele :D

nie przeczytałam ze zrozumieniem:D u was też tak się mówi:D



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-15 19:27 przez angielskiemarki.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Baśnie