Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:15:02

ja tez tak uwazam jednak jakas szafowiczka zinterpretowala to zupelnie inaczej :) Bo jak sie powtorze GWARA I WYKSZTAŁCENIE NIE MAJA NIC ZE SOBA WSPOLNEGO !

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:23:04

Ja jestem z Górnego Śląska i większość słów rozumiem,moja babcia często mówiła gwarą:)

Może nie dotyczy to gwary,ale u Nas mówi się "Idę na pole",a w innych częściach Polski "Idę na dwór" na przykład:)

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:31:54

Cytat
adzia
Cytat
niema2010
Cytat
adzia
a kiero zgodnie co to je szmyrkyjza? ;)

serek do smarowania? :P
:D
no rychtyk widza ze mom do czyniynio ze swojskom dziołszkom :D

niestety tu sie odezwała moja znajomość niemieckiego a nie śląskiego :P pogodać se pogodom, ale nad trza było trocha pomyśleć hehe

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:36:15

Cytat
lola8285
tak kiedyś jadłam sobie orzecha a moja koleżanka do mnie czy to są latosie orzechy?ja mówię słucham??a ta dopiero czy to orzechy z tego czy zeszłego roku.
to mi trochę czechizmem zalatuje: letos=w tym roku; loni=w ubiegłym roku :)

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:47:48

gwara nie jest niczym zlym to jest nic innego jak przynaleznosc do danego regionu na calym swiecie ludzie maja swoje slangi , gwary i nikt z tego sie nie wysmiewa . co do slow gwarowych to ja znam kilka
poznan : pyry ( ziemniaki ), szneka z glanzem ( drozdzowka z lukrem ) , gzik ( twarozek)
kujawsko- pomorskie laczki ( kapcie ) , gwiazdor ( mikolaj) , haczka ( motyka), na szage ( na skroty )

Gwara :-D

01 gru 2010 - 11:49:53

Cytat
pati0i0
jeszcze spotkałam się z określeniem które mnie dosyć zdziwiło ' pyry' na ziemniaki. Kartofle to bardziej się spotkałam ale pyry mnie zaskoczyło ;d

pyry, pyry:D hehehe "poznańskie pyry" :)
powiedz dziś mamie czy są pyry na obiad, ciekawe czy zgadnie cóż to takiego, hihi :D

Gwara :-D

01 gru 2010 - 12:14:03

pofyrlać- zamięszać

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:43:29

Cytat
kassiuniaa226
Cytat
razdwapiec
Cytat
morbidaniolek
to ,ze ktos mowi gwara, to zaden powod do dumy... wykształceni ludzie nie uzywaja gwary...

Z warszawy jestes?
Ja tez gwary nie uzywam i mowie po polsku ale lubie czasem posluchac jak inni mowia swoim jezykiem:)



ja sie podpisuje pod tym co pisała razdwapiec dlatego ze kazdy ma prawo mowic tak jak '' mu jezyk w gebie urosl''- takie sie na sląsku mowi o ludziach ktorzy mowia po slasku i nie wstydza sie swojej gwary. Oczywiscie ze wszystko ma swoje granice ze np w urzedzie czy sadzie powinno sie mowic po polsku, natomiast w gronie swoich najblizszych zadnym wstydem nie jest mowienie gwara
I nie rozumiem dlaczego napisalas morbidaniolek ze ludzie niewyksztalceni mowia gwara a czy to jest jakis powod do wstydu ? Bo nie wydaje mi sie :) wyksztalcenie i gwara maja bardzo mało ze soba wspolnego :)


Cytat
"Gwara Bogactwem Mowy Ojczystej" Agnieszka Kuklińska ZSOiZ
Gwary i dialekty, powstające wskutek naturalnego różnicowania się języków, są świadectwem wielowiekowej kultury i tradycji w obrębie „małych ojczyzn”. Może powinny podlegać ochronie, tak jak języki mniejszości narodowych i etnicznych? Używanie w pewnych sytuacjach gwary czy dialektu na pewno nie jest świadectwem niskiej kultury.Podejście negatywnie wartościujące gwary i dialekty jest więc błędem. Dialekty i gwary są bowiem świadectwem bogactwa historii naszego języka, a nie ubóstwa intelektualnego.
Gwary są takim samym kulturowym dziedzictwem narodowym, jak każda inna pozostałość naszej przeszłości. Uważam, że gwara jest potrzebna. I to bardzo. Dzięki niej nie zanika część naszej kultury, nie zapominamy kim jesteśmy. Nie wolno o niej zapomnieć. Każdy
powinien wiedzieć jak żyli jego przodkowie, jakim językiem porozumiewali się. Inne narody chwalą się swoją tradycją, obyczajami, mową. Znać gwarę swojego regionu w Europie to duży plus. Wielu Polaków chce doganiać Europę – może warto zacząć właśnie
od poznania mowy naszych dziadów. Uważam, że należy mówić gwarą, przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, gdyż
języka literackiego można nauczyć się z podręcznika, w szkole, na lekcjach, na kursach, a gwary - nie, tylko od ludzi nią mówiących. A słowo i język to przecież podstawa życia narodu. Dobrze, że od niedawna zauważa się wzrost zainteresowania kulturą własnego
regionu, w tym regionalną odmianą języka. Regionalizmów, wyrazów gwarowych nie należy się wstydzić. Są one archaicznym świadectwem mowy – to praźródło naszego języka. Gwara jest cennym składnikiem kultury narodowej, jest swoistym skarbem,
bogactwem mowy ojczystej – i dlatego trzeba ją chronić i pielęgnować.

I ja w 100% się z tym zgadzam



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-01 13:46 przez anioleeek22.

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:50:16

Jestem także ze śląska ale nie znam tej gwary i szczerze mówiąc nigdy nie zależało mi na tym by się jej uczyć! Wole używać poprawnego języka. Pamiętam,że w szkole nauczyciele gnębili osoby ,które mówiły gwarą...

Mój facet pochodzi z gór, jego rodzice i dziadkowie również :) Już idę do sedna.... No więc jego babcia czasami mówi w języku góralskim :) i bardzo śmiesznie i fajnie to brzmi... Np. kury skłapkują (znoszą jajka), idę mackać (na spacer,chodzić), kolorek, halbićka itp.

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:54:27

o ja,nie wiedzialam ze niektore wyrazy ze slaskiej gwary sa az tak podobne do niemieckich wyrazow:)

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:56:19

Cytat
pattuusia
ymmmmmmmmm wodzionka......

suchy chyb i wody szklonka...:D Yeeeah:D

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:57:26

ja jestem z rybnika to ta sama gwara tyle razy byłam na dolnym sl. i nigdy sie nie spodkałam z taka gwara(jo pochodza ze slazka i jak ktos chce to godo jesli ni to ni ida boch se prawie zaloła kawa na byfyju no i kreple tyz bydom a dzisioj godom wom je zima i oblekejcie mantle i myce coby nie marzły)wom łepy.

Gwara :-D

01 gru 2010 - 13:59:09

haha śląski jest prze***any :D:D:D

Wiem, bo w Katowicach mieszkam ;P

Gwara :-D

02 gru 2010 - 14:37:14

Cytat
Katy19
o ja,nie wiedzialam ze niektore wyrazy ze slaskiej gwary sa az tak podobne do niemieckich wyrazow:)
Prawie większość jest zapożyczona z niemieckiego. ;-)
Macie jeszcze jakies śmieszne słówka?;-)
Dziś poznałam słowo - RYMA czyli katar ;-))

Dziewczyny zapraszam do pisania jeszcze ;-)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-01-26 22:29 przez elvircia.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 05:13:24

Witajcie,

potrzebuję przetłumaczyć kilka zdań na gwarę śląską. Pilnie, bo dziś (potem już nieaktualne).
Czy ktoś może mi pomóc?
podaję e-mail: ****@**** (dla własnego dobra nie podawaj emaili na forum. Administracja)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

który pierścionek?