Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Gwara :-D

22 cze 2018 - 17:11:39

w warszawie jeszcze sie mówi "na ile stoi" czyli ile to kosztuje. U mnie w rodzinnym domu ( kujawskopomorskie) jak się gdzes wychodziło mówiło sie "zostańcie z bogiem " albo jak sie widziało kogoś pracujacego w ogrodzie czy na działce mówiło sie" szczesc boze "

Gwara :-D

22 cze 2018 - 18:15:01

"zostańcie z Bogiem" i "Szczęść Boże" to nie gwara, to takie chrześcijańskie pozdrowienia :)

Gwara :-D

23 cze 2018 - 12:15:59

w kuj.-pomorskim zamiast "niech będzie" mówią "niech jest"

Gwara :-D

23 cze 2018 - 15:03:27

Cytat
she22
"zostańcie z Bogiem" i "Szczęść Boże" to nie gwara, to takie chrześcijańskie pozdrowienia :)
tak wiem ale w niektórych regionach jest to bardziej stosowane w zyciu codziennym niz w innych regionach i ja to traktuje jako gwarę

Gwara :-D

23 cze 2018 - 20:40:34

Cytat
agata74

"zostańcie z Bogiem" i "Szczęść Boże" to nie gwara, to takie chrześcijańskie pozdrowienia :)
tak wiem ale w niektórych regionach jest to bardziej stosowane w zyciu codziennym niz w innych regionach i ja to traktuje jako gwarę

Rozumiem :) nie odbierz tego jako złośliwość (bywam złośliwa ale nie tym razem ;) )



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-23 20:41 przez she22.

Gwara :-D

26 cze 2018 - 18:55:15

Cytat
she22


"zostańcie z Bogiem" i "Szczęść Boże" to nie gwara, to takie chrześcijańskie pozdrowienia :)
tak wiem ale w niektórych regionach jest to bardziej stosowane w zyciu codziennym niz w innych regionach i ja to traktuje jako gwarę

Rozumiem :) nie odbierz tego jako złośliwość (bywam złośliwa ale nie tym razem ;) )
wcale tego tak nie odebrałam :D mnie ciężko wyprowadzić z rownowagi wiec luzik :D

Gwara :-D

26 cze 2018 - 19:52:11

U Nas w wielkopolsce
Ludzik - Pamperek
Szlafrok - porannik.
Ludzie - wiara.
Zamiast Trzy mówimy czy, potrzeba-poczeba,
Ryczka - małe krzesełko taki stołek.
Pyry - ziemniaki.
Uliczka - furtka lub wąska ulica.
Ale Luga - pada mocny deszcz.
Laczki - Papcie Męskie odnosi sie tak czasem też do damskich. Zamienne u Kobiet raz sie mówi tak raz tak.
Torba - tytka
Fleja - brudas
fyrać - uciekać, w stylu "Fyraj mi stąd", Na do widzenia - "No to fyram".

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

Gwara :-D

26 cze 2018 - 21:37:57

Kartofle - ziemniaki (świętokrzyskie)

Gwara :-D

26 cze 2018 - 22:08:49

na śląsku czyli po naszymu :D

coś je niy rychtyg – coś jest nie w porządku
godom do niygo choby do tyj romy – mówie do niego jak do obrazu
Jo zaroz(ki) dostana na dekel - Zaraz oszaleję
mosz ała (aua) – jesteś nie w pełni władz umysłowych
mom łechtaczki - mam łaskotki
ciompel - wróbel

no to na wesoło tańczy

Tatulku - pyto synek - po czym poznać czy kto jest pijany?
- No widzisz Gustliczku, patrz tam idzie dwóch chłopów nie? A jakbych był pijany to bych widzioł czterech - wiesz?
- Ale ojciec! Tam idzie ino jeden!


- Antek, jak myślisz co jest bardziej ciężkie kilo pierza albo żelaza? - pyto Francek.
- Ty głuptoku, przecież kilo jest kilo!
- No to jakes taki mądry to spuść se kilo pierza a potem kilo żelaza na nogę a przekonosz się co jest cięższe!

Gwara :-D

22 sty 2020 - 09:49:41

Bardzo niemiecki jest ten język :D Fajnie, bo lubię ten język.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

dobry wieczor chcialabym was poprosic o kilka lajkow do mojego zdjecia profilowego na fb