Obecnie rozmawiamy o:

Studia online

gorący temat

Syfilis?

6 minut temu

Otwarcie własnej kawiarni

dzisiaj o 15:49

Zapalenie pęcherza

dzisiaj o 14:07

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Gwara :-D

10 mar 2013 - 06:55:51

To ja na przykład jestem z centrum podkarpacia a mój facet spod lubelskiego, niby różnica 60 km a na niektóre rzeczy mówi się inaczej. Na przykład dla niego śpiochy w oczach to kipry albo na takie kudełki na skarpetkach czy na materiale mówi dziuki :D szczypiorek to dla niego dudki :D a nie znał słowa droczyć się :D

Gwara :-D

10 mar 2013 - 08:06:43

ja jestem tez z górnego gwara mój język ja :DD
ancug-garnitur
cug-pociąg
haha ;p



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-10 08:09 przez patusss933.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 08:37:51

Cytat
galka92
mój chłopak, z którym jestem już dwa lata jest z Przemyśla, przeprowadził się po 13 latach mieszkania tam i poznalismy się w miescie, w ktorym dzis oboje mieszkamy. Mimo, że Przemysl od Rzeszowa nie lezy niewiadomo jak daleko, bywaly momenty, w ktorych kompletnie go nie rozumialam, przykladowo (rozmowa na gg)
On: oo co łach poleciał ostatnio na imprezie.
Ja: jaki łach?
On: noo .. śmieszny, a jaki.
Ja: ale dlaczego śmieszny? jak wyglądał?

Dopiero później dowiedziałam się, że łach to po prostu coś śmiesznego, a dla mnie łach to stary ciuch, teraz biorac to pod uwagę, przeczytajcie tą rozmowę jeszcze raz hehe :)

Albo kiedyś też napisał mi cos typu, że się ryje. Kompletnie nie wiedzialam o co mu chodzi, bo ryc to sie mozna przed siebie miedzy ludzmi albo w kolejke, a u Niego słowo 'ryję się' oznaczało po prostu to, że pomylił się piszac czy mowiac cos, czyli inaczej porył się.
Ładnie mozna sie posmiac jak ktos mowi takimi innymi słowami :D

To nie jest gwara, to jest slang młodzieżowy.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:03:41

Cytat
anne_agathe
To ja na przykład jestem z centrum podkarpacia a mój facet spod lubelskiego, niby różnica 60 km a na niektóre rzeczy mówi się inaczej. Na przykład dla niego śpiochy w oczach to kipry albo na takie kudełki na skarpetkach czy na materiale mówi dziuki :D szczypiorek to dla niego dudki :D a nie znał słowa droczyć się :D

to dziwne ja jestem z Lubelskiego i pierwszy raz słysze słowa KIPRY czy DZIUKI, DUDKI?!?!?! a słowo droczyć się jest mi znane.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:14:16

hej
czy znalazłby sie ktoś kto mógłby mi przetłumaczyć kilka zdań na sląski?

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:16:24

Cytat
oluszkap
Cytat
anne_agathe
To ja na przykład jestem z centrum podkarpacia a mój facet spod lubelskiego, niby różnica 60 km a na niektóre rzeczy mówi się inaczej. Na przykład dla niego śpiochy w oczach to kipry albo na takie kudełki na skarpetkach czy na materiale mówi dziuki :D szczypiorek to dla niego dudki :D a nie znał słowa droczyć się :D

to dziwne ja jestem z Lubelskiego i pierwszy raz słysze słowa KIPRY czy DZIUKI, DUDKI?!?!?! a słowo droczyć się jest mi znane.

Tak samo jak ja :) Może to zależy od regionu województwa. Mój chłopaka jest z Opolskiego i z jego ust oraz z ust jego znajomych, rodziny słyszałam cuda.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:18:46

Cytat
oluszkap
Cytat
anne_agathe
To ja na przykład jestem z centrum podkarpacia a mój facet spod lubelskiego, niby różnica 60 km a na niektóre rzeczy mówi się inaczej. Na przykład dla niego śpiochy w oczach to kipry albo na takie kudełki na skarpetkach czy na materiale mówi dziuki :D szczypiorek to dla niego dudki :D a nie znał słowa droczyć się :D

to dziwne ja jestem z Lubelskiego i pierwszy raz słysze słowa KIPRY czy DZIUKI, DUDKI?!?!?! a słowo droczyć się jest mi znane.
Oluszkap to tak samo jak ja, też jestem z /lubelskiego i pierwsze słyszę o takich zwrotach :P może On jest z innego Lubelskiego :p

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:20:10

Laczki to laczki, nie widzę w tym nic wieśniackiego- sama tak mówię :D

Również jestem z Górnego Śląska i najbardziej śmieszą mnie apulzyny.

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:24:53

a Ja jestem z Kaszub ; )) . NO i może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy ale Kaszubski to nie gwara tylko język ; )).

U nas nie mówimy TAK tylko JO ;p.
No i jak się jedzie gdzieś w świat to czasem ciężko sie przestawić na TAK hehe

a tu kilka zwrotów w j. kaszubskim ; ]]

Weże halaj mnie jaci frysztyk, białko ! - weź przynieś mi coś do jedzenia, kobieto !

Jako tero je głedzena ? - która godzina?

Dzisu je czysto fejn wiodro - dzisiaj jest ładna pogoda


; DD

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:28:38

no u mnie też laczki ale słyszałam kiedyś jeszcze bambosze xD, pyrki itp

Gwara :-D

10 mar 2013 - 09:39:36

Cytat
monika_psujek
Cytat
oluszkap
Cytat
anne_agathe
To ja na przykład jestem z centrum podkarpacia a mój facet spod lubelskiego, niby różnica 60 km a na niektóre rzeczy mówi się inaczej. Na przykład dla niego śpiochy w oczach to kipry albo na takie kudełki na skarpetkach czy na materiale mówi dziuki :D szczypiorek to dla niego dudki :D a nie znał słowa droczyć się :D

to dziwne ja jestem z Lubelskiego i pierwszy raz słysze słowa KIPRY czy DZIUKI, DUDKI?!?!?! a słowo droczyć się jest mi znane.
Oluszkap to tak samo jak ja, też jestem z /lubelskiego i pierwsze słyszę o takich zwrotach :P może On jest z innego Lubelskiego :p
he he ja tez nie słyszałam :) wiec .....

niezweryfikowana
Posty: 630
Ostrzeżenia: 1/5

Gwara :-D

04 maj 2013 - 19:53:10

Cytat
lilthug1
tej - to taki hm.. nie wiem jak to nazwać :D takie jakby "ej", często zdanie zaczyna się "tej, a ty jak się czujesz.." itd

Chłopak tak często zaczynał a ja zawsze myślałam,że to jego wymyślone takie;)

AsiuniaRuda-bo to się nazywa Pokal,więc nie tylko u was tak mówią;)

Gwara :-D

01 lip 2013 - 13:22:00

Szybki kurs gwary śląskiej :) zapraszam podczas zwiedzania Izby Regionalnej w Zębowicach (Opolskie) jest jedną z atrakcji pakietu turystycznego gminy Zębowice.


Gwara :-D

01 lip 2013 - 13:28:31

Cytat
dziobaczka
moi koledzy z Gdańska mówią -' ale ryż' .. co oznacza u większości ; ale gafa czy siara haha.. itp.
omg nigdy sie z tym sie spotkałam

zweryfikowana
Posty: 350
Ostrzeżenia: 1/5

Gwara :-D

01 lip 2013 - 13:33:46

ja jestem ze świętokrzyskiego, mieszkam tu od 3 lat i nadal nie mogę się przyzwyczaić do słówka dzi :D to jakby wyraz zdziwienia.
Często się tu też słyszy wyrazy w stylu kszoki zamiast krzaki, dziecioki, zamiast dzieci itd ;D
No i rozwala mnie chódź, wchódź, przechódź....

Wcześniej mieszkałam w warmińsko-mazurskim, niedaleko pomorskiego gdzie ciągle słyszałam wspomniane już laczki czy pyrki :D

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

TLUMACZENIE NA SLĄSKI