Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 12:52:46

Cześć! Chciałam zapytać, podpytać, poradzić się w kwestii książek czy może blogów parentingowych na etapie przygotowania do bycia rodzicem. Warto przygotować się w kwestii teoretycznej, chociaż wiadomo, że niekoniecznie musi się ona pokrywać z praktyką ;) Macie może jakieś porady w tej kwestii?

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 13:10:43

1. Wszystko traktować z odpowiednim dystansem. Poznać,no nazwijmy to, teorię. Ale w dużej mierze zaufać instynktowi.
2. Nie bać się.
3. Dzielić się od początku obowiązkami (nie wpaść w pułapkę, że jesteś najlepszą i jedyną opiekunką dla dziecięcia, ale jednocześnie egzekwować od innych TWOJE ustalenia co do opieki).

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 13:52:02

Hm książki.
Opowiem coś wam zabawnego. Przy pierwszym dziecko czytałam je, chłonęłam wiedzę. I tak się wyedukowałam, że omal w samochodzie urodziłam bo czekałam żeby jechać do szpitala jak skurcze będę mieć co 3 minuty. Potem już przy opiece i pielęgnacji maluszka też wiele książkowych porad zawodziło. Dla mnie najlepszą pomocą była położna środowiskowa, która bywała u mnie często po porodzie.
Także przez grube palce patrzyć na te porady książkowe i ufać swojej intuicji.
Ostrożnie też z radami babć, mam, cioc. Bywa, że jeden mówi tak, inny tak.

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 17:20:39

z waznych książek polecam rozwojówkę czlowieka eriksona lub piageta

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 18:13:04

Ja bym Ci poleciła jak i nam poleciła położna nie słuchać wszystkich "rad naszych mam ani teściowych" bo czasy się zminiły i inaczej dziecko się wychowuje :)
A pozatym polecam kanał na You Tube MammyDoriska bardzo fajna dziewczyna która ma 2 córeczki i która od poczatku ciąży opowiada co i jak, jakie ubranka kupić i co spakować do torby szpitalnej. Ja ją w ciąży oglądałam i do tej pory oglądam :)
Bardzo fajne i pomocne filmiki ma także Paweł Zawitkowski oraz BebiProgramTV :)
A dodatkowo tak jak pisze wyżej kukingaku dużą pomocą są rady położnej :)

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 18:41:19

najwazniejsze to nie zwariować od nadmiaru porad.
Połozna najlepiej wie co i jak , a reszta sama przyjdzie z wyczuciem,

Przygotowanie do bycia rodzicem

27 maj 2017 - 18:47:48

Przede wszystkim zaufaj instynktowi, nie daj się zwieść niesamowitym historyjkom mamusiek, które miały takie a nie inne porody, czy takie a nie inne ząbkowanie.

Każda ciąża,poród i dziecko jest inne.

Nie wypytuj!!! Wiesz ile ja się nasłuchałam o traumatycznych porodach? Dużo za dużo, a przyszło do mojego i zniosłam go dzielnie. Także nie czytaj zbyt dużo tych niesamowitych historii. Zdaj się na instynkt. Kobieta jest stworzona do porodu jak i do wychowywania dziecka. Nie trzeba żadnej filozofii aby wpłynęło Ci to w krew, wraz z przyjściem dziecka na świat. Wiadomo fajnie, jakbyś wiedziała podstawy typu, ile warstw ubrań dziecku założyć, czy kąpać codziennie czy co dwa dni. Takie sprawy fajnie skonsultować z położną. One są nieocenione! Moja bardzo mi pomogła rozszerzać dietę po porodzie (przy kp)

Kiedy maluszek przyjedzie na świat, będziesz wiedzieć co robić. Macierzyństwo jest pełne niespodzianek, dla mnie osobiście codziennie dowiaduję się czegoś nowego o sobie jako mamie i o moim dziecku.

Nie da się nauczyć wielu rzeczy, ale najfajniejszą wiedzę zdobędziesz od MAMY.

Przygotowanie do bycia rodzicem

28 maj 2017 - 20:13:33

Och dziewczyny BARDZO Wam dziękuję za odzew! :) Faktycznie, wydaje się, że jednak instynkt zadziała najlepiej, ale właśnie chciałabym się dowiedzieć o taką ogólną i praktyczną wiedzę typu właśnie warstwy, mycie itp :)
To niesamowite, jak wielki wpływ jako rodzic ma się na rozwój dziecka, na jego zachowanie i postrzeganie świata, dlatego wiadomo, każdy chce być jak najlepszą wersją siebie dla takiego malucha :)

Bardzo wdzięczna! serce

Przygotowanie do bycia rodzicem

28 maj 2017 - 20:51:30

@nowakasko jestem młoda mamą i dlatego wiem, że "dobre rady" innych mam nie zawsze są dobre. Wiele mam sugeruje sie zachowaniem własnego dziecka/dzieci i po tym ocenia i analizuje zachowanie innych i komentuje. "No bo mój Brajanek to chodził jak miał 7 miesiecy a Twój Kewinek ma rok i dlaczego nie chodzi?" "Ja to bym nie szczepiła, bo w internecie przeczytałam..." takich mam to unikać jak ognia! :) z własnego doświadczenia moge Ci poradzić abyś nie bała sie prosic o znieczulenie w szpitalu, staraj sie karmic piersia, boli - strasznie boli (2mies nieustannego boli w piersiach w moim przypadku) ale po tym czasie jestem przeszczęśliwa patrząc w oczy mojego dziecka kiedy go karmie, to jest spełnienie marzen serce i oczywiscie wygoda! Warto sie pomęczyć :) ja przez pierwsze 3 mies kąpałam synka codziennie w przegotowanej wodzie ( z tą wodą to przesadziłam, ale tak gdzies słyszałam ze trzeba). Potem jak skończył 10 mies kapie go co drugi dzien ( nie zawsze, ale zdarza się). Warstwy... hm jesli urodzisz w zimie to juz wiem co i jak. Pielęgniarka zalozyla mojemu maluszkowi : body z krótki rekawem, kaftanik, spodnie dresowe, skarpetki, pajacyk, na to wszystko kombinezon, czapkę i okryła kocem + buzie pieluszka tetrowa. Ale to był noworodek wiec musi byc mega ciepło ubrany. Do szpitala zabrałam : 2pizamy, 2paczki podkładów poporodowych, gumowe klapki, jednorazowe majtki x3 kosmetyki, ręczniki koniecznie dwa! Butelki z woda z dziobkiem ( podczas porodu niesamowicie przydatny dziubek) maluszkowi wzielam pieluszki tetrowe, chusteczki nawilżające, krem do posmarowania pupci, oliwkę i smoczek i przede wszystkim dokumenty i karta ciazy oraz telefon i ładowarka. Mogłabym opowiadać i opowiadać ale nie wiem czy chce Ci sie tego czytac :D

Przygotowanie do bycia rodzicem

29 maj 2017 - 15:30:07

Cudownie! Bardzo Ci dziękuję! serce Każda informacja na wagę złota, i tak teraz wszystko co robię to właściwie czytanie więc chłonę co się da :D

Przygotowanie do bycia rodzicem

29 maj 2017 - 16:13:57

Cytat
nowakasko
Cudownie! Bardzo Ci dziękuję! serce Każda informacja na wagę złota, i tak teraz wszystko co robię to właściwie czytanie więc chłonę co się da :D
tylko nie przesadź! I tak instynkt podpowie Ci najwiecej :)

Przygotowanie do bycia rodzicem

29 maj 2017 - 16:33:00

Polecam gorąco dr Spocka "biblię" dla mam, kiedy jeszcze nie było tylu wydawnictw co dzisiaj.
https://www.hafija.pl/2014/04/a-tymczasem-w-usa-porod-i-polog-trzydziesci-lat-temu-oraz-kim-byl-doktor-spock.html

Przygotowanie do bycia rodzicem

30 maj 2017 - 14:06:07

Cytat
alicja70
Polecam gorąco dr Spocka "biblię" dla mam, kiedy jeszcze nie było tylu wydawnictw co dzisiaj.
https://www.hafija.pl/2014/04/a-tymczasem-w-usa-porod-i-polog-trzydziesci-lat-temu-oraz-kim-byl-doktor-spock.html
Wielkie dzięki! Na pewno sprawdzę :)

Przygotowanie do bycia rodzicem

30 maj 2017 - 15:24:09

Najważniejsze to mieć własny rozum i nie dać wejść sobie na głowę wszystkim dobrym babciom, mamom, ciociom itd.
Często gęsto poczujesz się przez nie jak bezmózga istota, która służyła dziecku tylko jako inkubator, a teraz niech lepiej się nie zbliża, bo jeszcze mu zrobi krzywdę.
"Tak nie trzymaj", "Tego nie dawaj", "Za cienko/grubo ubrane", "Nie jedz tego, bo dziecko otrujesz" itd. :D
I błagam jak kiedyś ktoś przyjdzie i powie, że masz "ociotane", "przełamane" lub jeszcze jakieś inne dziecko to wywal tego szarlatana za drzwi :D

Przygotowanie do bycia rodzicem

31 maj 2017 - 12:33:54

Trzeba sie nastawic na rzeczy które moga się wydazyc w 99,9% i do nich zaliczamy ból porodu, bół przy karmieniu piersią ( piersi bolą na samym poczatku, dobrze jest się nauczyć włsciwego przystawiania malucha do piersi czyli nie przystawiamy piers do dziecka a dziecko do piersi i robic tak zeby jak zassało cała brodawka wraz z otoczką znalazła sie w buzi bo w przeciwnym razie uszkodzisz sobie sutki, ale to w szpitalu jak jest dobra pielegniaraka to uczy i pomaga )z mojego doswiadczenia mnie piersi bolały pierwsze 2 tyg ale Ty mozesz miec inaczej i oby to trwało jak najkrócej. Boli tez obkurczanie macicy po porodzie podczas kamienia oksytocyna obkurcza macice. kolejny mit to duzy biust wiecej mleka nie prawda, mniejsze biusty są lepsze do karmienia dziecka łatwiej karmic bo cycek nie jest wielkosci dziecka ;) to samo z mlekiem skład mleka jest inny w dzień inny w nocy. w nocy bardziej tlusty, i skład oraz ilość tez zmienia sie z upływem czasu. po porodzie naturalnym jak ma sie nacinane krocze to dobrze jest je "wietrzyc "czyli nie kisimy sie w majdach jednorazowych ( przydatne) i podpasce tylko jak najczesciej sprawiac by powietrze tam dochodziło głownie na leżąco. Wazne jest tez zakupic sobie podkłady chirurgiczne własnie by podczas lezenia i wietrzenia nie ubrudzic poscieli a tak podkład mozna wyminic i po kłopocie.Kolejna rzecz którą ja stosowałam to podmywanie sie sama woda po kazdym załatwieniu swojej potrzeby czy to siusiu czy tez to drugie ;).Zapamietac ze jest cos takiego jak baby blues i nie bac sie tego ale rozmawiac o tym co sie czuje bo hormony robia swoje :D. Pozostałych rzeczy sie nauczysz bo instynkt matki to jest najsilniejsza rzecz i sprawia cuda takie nawet ze jak spisz z własnym dzieckem to nie opcji nie przygnieciesz je bo sie obudzisz wszesniej niż myslisz. kolejna sprawa własnie wspólne spanie ja spałam z moim dzieckiem do 7miesiąca karmiłam ja na leząco bo mi było tak łatwiej wiec potem robiłam to przez sen czyli przystawiałam cycka i szłam dalej spac potem sie budziłam i zapinałam "klapkę" od stanika i dalej spałam.wiec jak zdecydujesz sie spac z dzieckiem to dobrze jesli nie tez dobrze musisz sobie wypracowac sama swój sposób.Przed wszystkim Ty i dziecko bedziecie sie siebie uczyc i czerpcie z tego jak najwiecej.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Psycholog-Łódź