Obecnie rozmawiamy o:

Meble

5 minut temu

Sypialnia tapeta

dzisiaj o 16:04

Hiszpania

dzisiaj o 14:40

Wakacje w Hiszpanii.

dzisiaj o 14:37

w czym śpicie?

dzisiaj o 13:16

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:18:03

Dziewczyny z góry przepraszam bo pewnie pisze w nieodpowiednim dziale ale naprawde nie wiem w którym to zamieścić . A więc mam takie pytanie . Jestem mężatką , mam z tego małżeństwa dziecko . Nie ułożyło nam sie i nie jesteśmy razem ale nie mam jeszcze rozwodu . Teraz jestem w szczęśliwym związku znowu spodziewam sie z obecnym partnerem dziecka . Zastanawia mnie czy jeśli przez okres ciąży nie dostane rozwodu to czy nowo narodzone dziecko będzie mogło nosić nazwisko swojego ojca ?

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:19:48

oczywiście że tak

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:21:19

męża

Nazwisko dziecka.

Nazwisko dziecka z małżeństwa:

Dziecko, które urodzi się w czasie trwania małżeństwa, lub w ciągu 300 dni od unieważnienia lub rozwiązania małżeństwa, uważane jest za dziecko małżeńskie, pochodzące od męża matki. Takie domniemanie obowiązuje nawet wtedy, gdy i tak wiadomo, że ojcem biologicznym dziecka jest inny mężczyzna.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-04 23:47 przez szasa.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 1.582

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:22:12

tak

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:22:19

tak

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:22:31

Dziękuje za odp . Też tak myślałam ale dziś znajoma powiedziała mi że obecny partner będzie musiał zakładać sprawe :( Ale również mam nadzieje że wreście dostane rozwód i wszystko sie ułoży :)

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:24:04

myśle, że dziecko musi dostać nazwisko twoje albo ojca, a nie twojego - nota bene - byłego męża..

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:24:49

Uważam, że nie. Dziecko dostanie nazwisko Twojego meża. Później jedynie sądownie poprzez zrzekniecie sie Twojego meża ojcostwa i potwierdzenie barku pokrewieństwa z nim dziecko otrzyma nazwisko swojego taty. Taką sytuacje ma teraz moja znajoma. Urodziła ok miesiąca temu dziecko obecnego partnera, nie ma jeszcze rozwodu i niestety dziecko otrzymało automatycznie nazwisko jej meża, teraz jedynie sądownie mogą to zmienic.
Dziecko, które urodzi się w czasie trwania małżeństwa, lub w ciągu 300 dni od unieważnienia lub rozwiązania małżeństwa, uważane jest za dziecko małżeńskie, pochodzące od męża matki. Takie domniemanie obowiązuje nawet wtedy, gdy i tak wiadomo, że ojcem biologicznym dziecka jest inny mężczyzna.
Jeśli dziecko urodzone w małżeństwie pochodzi od innego mężczyzny niż mąż matki, to i tak w akcie urodzenia zostanie wpisane mu nazwisko męża matki. Dopiero jeśli zostanie wszczęta sprawa sądowa o zaprzeczenie ojcostwa męża matki i sąd uzna, że mąż matki nie jest ojcem, wówczas ojciec biologiczny będzie mógł dziecko uznać, lub zostanie sądownie ustalone jego ojcostwo. Na tej podstawie będzie mógł być dopiero sporządzony wpis w akcie urodzenia zmieniający nazwisko dziecka.

Przykład: Olga i Jacek są małżeństwem. Nie mieszkają ze sobą od dawna, Olga wyjechała za granicę, gdzie związała się z nowym partnerem. Zaszła z nim w ciążę i urodziła dziecko. W czasie, kiedy była w ciąży rozpoczęła się jej sprawa rozwodowa z Jackiem. Dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa. W akcie urodzenia jako ojciec wpisany jest Jacek, a dziecko nosi jego nazwisko. Olga lub Jacek w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka muszą złożyć wniosek do sądu o zaprzeczenie ojcostwa Jacka. Gdy ono się uprawomocni, w akcie urodzenia dziecka Jacek zostanie wykreślony jako ojciec, a dziecko otrzyma nazwisko Olgi. Jeśli partner Olgi ( ojciec biologiczny dziecka) je uzna i oboje rodzice wyrażą na to zgodę, dziecko będzie nosić nazwisko swojego ojca biologicznego, a ojciec ( partner Olgi) zostanie wpisany jako ojciec dziecka w akcie urodzenia. Jeśli ojcostwo zostanie ustalone sądownie, to sąd na wniosek Olgi zdecyduje, czy dziecko będzie nosić nazwisko partnera ( ojca dziecka).



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-04 23:29 przez olinek88.

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:26:30

pewnie,że tak,to Ty podajesz kto jest ojcem,on musi je tylko uznać

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:30:31

Dziecko dostaje nazwisko ojca

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:34:17

Cytat
gombao
Dziecko dostaje nazwisko ojca
dokladnie:)

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:35:35

Idiotyzm, dlaczego w tym kraju muszą automatycznie zakładać, że mąż to wyznacznik wszystkiego, nawet jak wiadomo że dzieciak nie jest jego? Dlaczego matka nie może zadecydować? Patriarchat normalnie...

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:38:20

Proponuje zapoznac sie z prawem rodzinnym obowiążującym w Polsce ponieważ niestety nie macie racji. Mogłoby sie wydawac i w zasadzie logiczne było by tak jak mówicie, że matka podaje nazwisko ojca ale niestety prawo ma swoje zasady i jest tak jak napisałam wyżej. Z palca tego nie wyssałam.
Dzieje sie tak dlatego, że zazwyczaj małżonkowie składają oświedczenie jakie nazwisko bedą nosic ich dzieci. Nazwisko ojca dziecka może podac, ale też nie musi, kobieta nie bedąca w związku małżeńskim.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-04 23:42 przez olinek88.

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:39:27

Cytat
Lirossy
Idiotyzm, dlaczego w tym kraju muszą automatycznie zakładać, że mąż to wyznacznik wszystkiego, nawet jak wiadomo że dzieciak nie jest jego? Dlaczego matka nie może zadecydować? Patriarchat normalnie...

Zmień prawo, działaj :)
Cytat
olinek88
Proponuje zapoznac sie z prawem rodzinnym obowiążującym w Polsce ponieważ niestety nie macie racji. Mogłoby sie wydawac i w zasadzie logiczne było by tak jak mówicie, że matka podaje nazwisko ojca ale niestety prawo ma swoje zasady i jest tak jak napisałam wyżej. Z palca tego nie wyssałam.
Masz całkowitą rację, pierwotnie też napisałam tak a miało być męża( późno już).
Temat jest mi znany.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-04 23:46 przez szasa.

NAZWISKO

04 lip 2012 - 23:54:03

Kurde opinie są podzielone . A jeśli np za miesiąc będe po rozwodzie i z obecnym wezme ślub cywilny przed urodzeniem dziecka to wtedy chyba nie powinno być problemów ?

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

ja , córka i ... mąż ...