Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jak zrobić zakwas do chleba

14 lip 2015 - 11:16:19

Marzy mi się upiec domowy chleb z mnóstwem pestek dyni, słonecznika i innymi pysznościami. Powiedzcie mi jak zrobić zakwas do chleba? Niestety w takich tematach jestem zielona, w necie jest tego za dużo, wolałabym sprawdzony przepis :)
Pomoże któraś z Was? gotuje

Jak zrobić zakwas do chleba

14 lip 2015 - 23:39:46

Mąka żytnia razowa plus ciepła (nie gorąca)woda, wymieszać do konsystencji gęstej śmietany, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na około 4 dni w ciepłe miejsce. Można codziennie przemieszać i po 2-3 dniach codziennie domieszać trochę mąki. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy nie pojawia się pleśń, zwłaszcza w deszczowe i chłodne dni moze się tak zdarzyć. W trakcie "robienia się" zakwas powinien pracować czyli będą w nim pęcherzyki powietrza, będzie też miał charakterystyczny kwaśny zapach. Zrobiony zakwas już tak intensywnie nie bąbelkuje.
Gotowy można trzymać przykryty niezbyt szczelnie w lodówce, co jakiś czas wystawiać i odżywić. Można też suszyć w ciepłe dni rozsmarowany cienką warstwą na papierze do pieczenia, nie na słońcu, nie podgrzewając - mam taką żelazną rezerwę pokruszoną w słoiku :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-07-14 23:45 przez argentum_aranea.

Jak zrobić zakwas do chleba

09 sie 2015 - 23:19:12

Zdecydowanie najlepszą alternatywą dla wszystkich chlebów powstałych na bazie zakwasu jest chleb pszenny, który można upiec przy użyciu zwykłych drożdży http://jedzmy-zdrowo.pl/domowy-chleb-pszenny/ Tu jest przepis. Warto spróbować :)

Jak zrobić zakwas do chleba

08 paź 2015 - 13:07:33

Wiem,że wątek trochę stary, ale ciągle się wyświetla na głównej stronie, więc się wypowiem. Ja polecam taki szybki i sprawdzony. Nawet mojemu mężowi, który pracuje w piekarni bardzo przypadł do gustu.

Chleb z ziarnami

- 1 kg mąki (pszennej)
- 1 szkl. otrąb pszennych
- ½ szkl. płatków jęczmiennych lub żytnich - jak kto woli
- ½ szkl. płatków kukurydzianych
- ¼ szkl. lnu
- 1 łyżka kminku
- ½ szkl. płatków owsianych
- 4 szkl. letniej wody
- 3 łyżeczki płaskie soli
- 10 dkg drożdży piekarskich
- 6 łyżek słonecznika
- 6 łyżek sezamu
- szczypta cukru

Wszystko razem wymieszać, odstawić na ½ godz. Wyrośnięte ciasto rozdzielić do dwóch keksówek, po wierzchu posmarować wodą. Posypać ziarnami. Ma rosnąć 10 min. Piec w 75-80 min w 150 – 180 stopni C. Ziarna można komponować do woli, tylko żeby ilościowo wyszło tyle co w przepisie. SMACZNEGO!!!

niezweryfikowana
Posty: 13
Ostrzeżenia: 5/5

Jak zrobić zakwas do chleba

30 lis 2015 - 23:52:27

Ja też mam taki zakwas z mąki żytniej i po każdym pieczeniu odkładam część ciasta na kolejny zaczyn, tak jak moja babcia.

Jak zrobić zakwas do chleba

03 gru 2015 - 10:38:23

Często piekę chleb na zakwasie, zawsze zostawiam około 100-150ml zakwasu z tego co biorę do wypieku chleba. dokarmiam tę część zakwasu co dziennie 100 gram mąki żytniej razowej i 100 ml wody. Jeśli akurat zakwasu nie potrzebuję to przechowuję go w lodówce...

Wychodzi pyszny chlebek:)



Jak zrobić zakwas do chleba

04 lut 2016 - 10:15:33

jejjuuu zazdroszczę ja nie mam czasu na takie super sprawy !! ;/

niezweryfikowana
Posty: 17
Ostrzeżenia: 3/5

Jak zrobić zakwas do chleba

25 lip 2016 - 10:59:58

A mi nie wyszedł ostatnio jak próbowałam ;(

Jak zrobić zakwas do chleba

06 sty 2017 - 22:54:05

Koniecznie muszę przetestować ten przepis:-)

Jak zrobić zakwas do chleba

01 maj 2017 - 15:12:21

podaj, proszę przepis na swój chlebek, bo wygląda przepysznie :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Ogórki na słodko