Obecnie rozmawiamy o:

Biznes

gorący temat

Sklep internetowy

24 minut temu

tabernakula sklep

47 minut temu

zakupy internetowe

godzinę temu

Budowa domu

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jak zrobić zakwas do chleba

14 lip 2015 - 11:16:19

Marzy mi się upiec domowy chleb z mnóstwem pestek dyni, słonecznika i innymi pysznościami. Powiedzcie mi jak zrobić zakwas do chleba? Niestety w takich tematach jestem zielona, w necie jest tego za dużo, wolałabym sprawdzony przepis :)
Pomoże któraś z Was? gotuje

Jak zrobić zakwas do chleba

14 lip 2015 - 23:39:46

Mąka żytnia razowa plus ciepła (nie gorąca)woda, wymieszać do konsystencji gęstej śmietany, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na około 4 dni w ciepłe miejsce. Można codziennie przemieszać i po 2-3 dniach codziennie domieszać trochę mąki. Koniecznie trzeba sprawdzać, czy nie pojawia się pleśń, zwłaszcza w deszczowe i chłodne dni moze się tak zdarzyć. W trakcie "robienia się" zakwas powinien pracować czyli będą w nim pęcherzyki powietrza, będzie też miał charakterystyczny kwaśny zapach. Zrobiony zakwas już tak intensywnie nie bąbelkuje.
Gotowy można trzymać przykryty niezbyt szczelnie w lodówce, co jakiś czas wystawiać i odżywić. Można też suszyć w ciepłe dni rozsmarowany cienką warstwą na papierze do pieczenia, nie na słońcu, nie podgrzewając - mam taką żelazną rezerwę pokruszoną w słoiku :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-07-14 23:45 przez argentum_aranea.

Jak zrobić zakwas do chleba

09 sie 2015 - 23:19:12

Zdecydowanie najlepszą alternatywą dla wszystkich chlebów powstałych na bazie zakwasu jest chleb pszenny, który można upiec przy użyciu zwykłych drożdży http://jedzmy-zdrowo.pl/domowy-chleb-pszenny/ Tu jest przepis. Warto spróbować :)

Jak zrobić zakwas do chleba

08 paź 2015 - 13:07:33

Wiem,że wątek trochę stary, ale ciągle się wyświetla na głównej stronie, więc się wypowiem. Ja polecam taki szybki i sprawdzony. Nawet mojemu mężowi, który pracuje w piekarni bardzo przypadł do gustu.

Chleb z ziarnami

- 1 kg mąki (pszennej)
- 1 szkl. otrąb pszennych
- ½ szkl. płatków jęczmiennych lub żytnich - jak kto woli
- ½ szkl. płatków kukurydzianych
- ¼ szkl. lnu
- 1 łyżka kminku
- ½ szkl. płatków owsianych
- 4 szkl. letniej wody
- 3 łyżeczki płaskie soli
- 10 dkg drożdży piekarskich
- 6 łyżek słonecznika
- 6 łyżek sezamu
- szczypta cukru

Wszystko razem wymieszać, odstawić na ½ godz. Wyrośnięte ciasto rozdzielić do dwóch keksówek, po wierzchu posmarować wodą. Posypać ziarnami. Ma rosnąć 10 min. Piec w 75-80 min w 150 – 180 stopni C. Ziarna można komponować do woli, tylko żeby ilościowo wyszło tyle co w przepisie. SMACZNEGO!!!

niezweryfikowana
Posty: 13
Ostrzeżenia: 5/5

Jak zrobić zakwas do chleba

30 lis 2015 - 23:52:27

Ja też mam taki zakwas z mąki żytniej i po każdym pieczeniu odkładam część ciasta na kolejny zaczyn, tak jak moja babcia.

Jak zrobić zakwas do chleba

03 gru 2015 - 10:38:23

Często piekę chleb na zakwasie, zawsze zostawiam około 100-150ml zakwasu z tego co biorę do wypieku chleba. dokarmiam tę część zakwasu co dziennie 100 gram mąki żytniej razowej i 100 ml wody. Jeśli akurat zakwasu nie potrzebuję to przechowuję go w lodówce...

Wychodzi pyszny chlebek:)



Jak zrobić zakwas do chleba

04 lut 2016 - 10:15:33

jejjuuu zazdroszczę ja nie mam czasu na takie super sprawy !! ;/

niezweryfikowana
Posty: 17
Ostrzeżenia: 3/5

Jak zrobić zakwas do chleba

25 lip 2016 - 10:59:58

A mi nie wyszedł ostatnio jak próbowałam ;(

Jak zrobić zakwas do chleba

06 sty 2017 - 22:54:05

Koniecznie muszę przetestować ten przepis:-)

Jak zrobić zakwas do chleba

01 maj 2017 - 15:12:21

podaj, proszę przepis na swój chlebek, bo wygląda przepysznie :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Ogórki na słodko