Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

potrawy na wielkanoc

18 mar 2015 - 12:51:08

W tym roku chciałabym nieco poeksperymentować w kuchni i na Wielkanoc przygotować coś ekstra gotuje
Podzielicie się swoimi przepisami na potrawy wielkanocne? tak
Szczerze mówiąc ja zazwyczaj ograniczałam się do standardowych potraw- żurek, faszerowane jaja, itp ;)

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

potrawy na wielkanoc

19 mar 2015 - 21:42:25

Mam tak samo jak Ty.

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

potrawy na wielkanoc

21 mar 2015 - 12:15:04

A mial zwkladac a tu juz jest:). Ja pieke pasche. Czyli babke. No i zamowilam pojemniczk-

bedzie galaretka w ksztalcie jajek. I nie wiem dalej co jeszcze. W ty roku tescie przyjada do nas. A ja nie mam pomyslow. Chetnie poczytam co szykujecie



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-23 14:52 przez roksolana83.

niezweryfikowana
Posty: 238
Ostrzeżenia: 7/5

potrawy na wielkanoc

23 mar 2015 - 14:25:40

U nas jest tradycyjnie. W zeszłym roku piekłam mazurka , w tym roku zabiera się za to moja siostra tak więc ja pewnie upiekę babkę. Mam swój sprawdzony przepis na ucieraną babkę z czekoladą oraz powidłami: http://wkuchnizwedlem.wedel.pl/konkurs/przepis/Ucierana-babka-z-czekolad%C4%85-i-powid%C5%82ami . W zasadzie nie mój ponieważ znalazłam na stronie Wedla niemniej w smaku jest świetna. I wszystkim, których znam smakowała. Robi się szybko tak więc jest to przepis trochę dla leniuchów ;)

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

potrawy na wielkanoc

23 mar 2015 - 15:42:26

Cytat
marcy23
U nas jest tradycyjnie. W zeszłym roku piekłam mazurka , w tym roku zabiera się za to moja siostra tak więc ja pewnie upiekę babkę. Mam swój sprawdzony przepis na ucieraną babkę z czekoladą oraz powidłami: http://wkuchnizwedlem.wedel.pl/konkurs/przepis/Ucierana-babka-z-czekolad%C4%85-i-powid%C5%82ami . W zasadzie nie mój ponieważ znalazłam na stronie Wedla niemniej w smaku jest świetna. I wszystkim, których znam smakowała. Robi się szybko tak więc jest to przepis trochę dla leniuchów ;)
a spróbuję, dzięki

niezweryfikowana
Posty: 117
Ostrzeżenia: 6/5

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 14:35:47

W takim razie i ja służę pomocą ;). Na święta Bożego Narodzenia skorzystałam z kilku przepisów z tej strony: https://www.maxkuchnie.pl/przepisy/ i wszyscy sobie bardzo sobie chwalili :) Więc i na te postanowiłam znaleźć kilka dań :) Nie wiem jak jest u was, ale u mnie nie ba jakiegoś specjalnego "rygoru" co to tego jakie dania muszą być na stole. Oczywiście żurek, ale jeśli chodzi o pozostałe dania można poszaleć i mam taki zamiar :D

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 14:51:09

Cytat
roksolana83
Ja pieke pasche. Czyli babke.
Pascha to nie babka:) U mojej mamy zawsze domowe wędliny, pieczona biala kielbasa, z cebula i pieczarkami, jajka w majonezie, domowy pasztet, jakas sałatka jarzynowa. A na obiad pozniej pieczen z dziczyzny. Nie robi tysiaca potraw, bo ktos to musi zjeść. Wędliny są zawsze zamawiane u jednego pana, dostarczamy mu mieso (dziczyzne) i on sie tym zajmuje. Szynki, boczki itd gotuje sam moj ojczym.

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 15:54:55

Cytat
Asztarte
Cytat
roksolana83
Ja pieke pasche. Czyli babke.
Pascha to nie babka:) U mojej mamy zawsze domowe wędliny, pieczona biala kielbasa, z cebula i pieczarkami, jajka w majonezie, domowy pasztet, jakas sałatka jarzynowa. A na obiad pozniej pieczen z dziczyzny. Nie robi tysiaca potraw, bo ktos to musi zjeść. Wędliny są zawsze zamawiane u jednego pana, dostarczamy mu mieso (dziczyzne) i on sie tym zajmuje. Szynki, boczki itd gotuje sam moj ojczym.
w moich stronach to babka. z dziada pradziada. i wygląda tak
lub tak



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-24 15:57 przez roksolana83.

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 19:19:11

U mnie tez tak wyglada babka. Ale nadal- babka to nie pascha, ktora jest tradycyjna potrawa wschodnia z twarogu, jajek, z duzą iloscią bakalii. Taki sernik na zimno. A babka jest pieczona- z mąki, masła itd. Takie pieczywo cukiernicze.

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 19:34:17

Cytat
Asztarte
U mnie tez tak wyglada babka. Ale nadal- babka to nie pascha, ktora jest tradycyjna potrawa wschodnia z twarogu, jajek, z duzą iloscią bakalii. Taki sernik na zimno. A babka jest pieczona- z mąki, masła itd. Takie pieczywo cukiernicze.
to co widzisz, to pascha lub naczej paska lub inaczej - kulicz. na 100%. może masz inne wyobrażenia o tym co się je na wschodzie.. hmmm, niewiele mają one wspólnego z rzeczywistością. Wiem, co jem i jak się to nazywa. Twarogowa pascha istnieje, ale je się ją bardzo rzadko. zdjęcia pochodzą z przepisów na paschę. mam wkleić całe? są po rosyjsku, ale może zrozumiesz.

p.s. za dużo gesslerowej oglądałaś :D

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 19:35:07

Cytat
marcy23
U nas jest tradycyjnie. W zeszłym roku piekłam mazurka , w tym roku zabiera się za to moja siostra tak więc ja pewnie upiekę babkę. Mam swój sprawdzony przepis na ucieraną babkę z czekoladą oraz powidłami: http://wkuchnizwedlem.wedel.pl/konkurs/przepis/Ucierana-babka-z-czekolad%C4%85-i-powid%C5%82ami . W zasadzie nie mój ponieważ znalazłam na stronie Wedla niemniej w smaku jest świetna. I wszystkim, których znam smakowała. Robi się szybko tak więc jest to przepis trochę dla leniuchów ;)
Wydaje się byc smaczna na pewno wypróbuję;)

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 19:44:28

Moze wyjde na ignorantke, ale geslerowa to ta gruba blondi co sie lansuje w ktorejs z telewizji? Chyba nie mialam przyjemnosci. W mojej rodzinie, pochodzącej ze wschodu, paschą bylo ciasto twarogowe. Babka byla piaskowa, albo drożdżowa. Niemniej biorąc pod uwagę, ze w roznych rejonach Polski poprzez pyzy rozumie sie cos zupelnie innego, byc moze i babką jest nazywane wiele roznych ciast.

niezweryfikowana
Posty: 4.611
Ostrzeżenia: 1/5

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 20:12:42

Coz, moja rodzina tez jest wschodnia, i nie mowie tu o wschodzie polski. Pascha owszem, jest i twarogowa, ale w tych zakatkach wschodu gdzie zagonil los moja rodzine nikt jej nie uswiadczyl. Do swiecenia niesiono pasoczku. Czy regionalne? Jesli uznac ukraine, rosje, kazachstan i sybir za jeden region, to owszem.

A gessler mnie zawzze wnerwia. Pamietam jak gotowala barszcz... fuj. Moja babcia by to wylala. I te ogromne pielmieni, ktore kazala jesc na 1 gryza... ona nie ma pojecia o wschodniej kuchni. Pasche tez robila, twarogowa. watpie, by jej kiedykolwiek probowala naprawde.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-24 20:16 przez roksolana83.

potrawy na wielkanoc

24 mar 2015 - 20:27:58

http: //kobieceinspiracje.pl/out?url=http://ala-piecze.blogspot.com/2015/03/terrina-twarogowa.html?spref=fb

potrawy na wielkanoc

25 mar 2015 - 15:01:10

U mnie to np Wołyń, Rosja(niestety nie mam pojęcia jakie regiony, bo dokumenty nie istnieją już). I wszedzie babka byla babką, a pascha twarogowa. Zatem, powtorze sie to chyba jak z kluskami, pyzami... Google jest w tej kwestii malo pomocne, bo grafika pokazuje tylko moją wersje, przepisy pierwsze z brzegu tez. Dopiero wikipedia potwierdziła, ze faktycznie pascha to też slodkie pieczywo wielkanocne (czyli moja babka). Temat nazewnictwa potraw (tych samych) w roznych regionach Polski i nie tylko, jest niezwykle fascynujący. Niby ten sam język, a mozna sie nie dogadac. Kiedys te roznice musze spisac. Ze zdjeciami :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Zupy przepisy