Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 20:44:10

hej. chcialabym zostawic sobie swoje panienskie nazwisko po slubie. nie musialabym wymieniac miliona dokumentow, zmieniac danych. mojemu narzeczonemu jest to obojetne, nie uwaza ze bede jego wlasnoscia i mam przejac nazwisko po nim. ale mam pytanie, czy to nie sprawi wielu problemow? np jak ja bede miala wypadek, lub on? co wtedy? lekarze uwierza na slowo, ze jestesmy rodzina? czy musze nosic ksero aktu slubu w torebce? albo gdy bede wypelniac jakies papiery pod swoim nazwiskiem, a trzeba bedzie wpisac nazwisko meza, a wtedy nazwiska beda przeciez inne, wtedy trzeba zalaczyc ksero aktu slubu? nie wiem czy to nie bedzie sprawialo zbyt duzych problemow? sa tu jakiez mezatki, ktore pozostawily swoje nazwisko? jak wam sie zyje? czy sa jakies problemy? czy nosicie ksero aktu slubu w torebce?
nie chce dwuczlonowego nazwiska.

nie chce zmieniac nazwiska, bo nie. nie mam takiego obowiazku. moje mi bardziej pasuje. a zadnych dzieci nie bedzie, wiec ten argument do mnie nie przemawia. serio.

(zobacz zmiany)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-13 22:01 przez xcourtneyx.

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 20:52:24

Cytat
xcourtneyx
hej. chcialabym zostawic sobie swoje panienskie nazwisko po slubie. nie musialabym wymieniac miliona dokumentow, zmieniac danych. mojemu narzeczonemu jest to obojetne, nie uwaza ze bede jego wlasnoscia i mam przejac nazwisko po nim. ale mam pytanie, czy to nie sprawi wielu problemow? np jak ja bede miala wypadek, lub on? co wtedy? lekarze uwierza na slowo, ze jestesmy rodzina? czy musze nosic ksero aktu slubu w torebce? albo gdy bede wypelniac jakies papiery pod swoim nazwiskiem, a trzeba bedzie wpisac nazwisko meza, a wtedy nazwiska beda przeciez inne, wtedy trzeba zalaczyc ksero aktu slubu? nie wiem czy to nie bedzie sprawialo zbyt duzych problemow? sa tu jakiez mezatki, ktore pozostawily swoje nazwisko? jak wam sie zyje? czy sa jakies problemy? czy nosicie ksero aktu slubu w torebce?
nie chce dwuczlonowego nazwiska.

nie chce zmieniac nazwiska, bo nie. nie mam takiego obowiazku. moje mi bardziej pasuje. a zadnych dzieci nie bedzie, wiec ten argument do mnie nie przemawia. serio.

prosze o wypowiadanie sie dziewczyn, ktore zachowany swoje panienskie nazwisko, lub ktore maja kolezanke/kogos w rodzine/przyjaciolke/znajoma, ktora tak zrobila i wiedza co nieco na ten temat.

ciekawe skąd i jakie ty masz dokumenty, że jest ich tyle... CZy ktoś kto zmieni nazwisko po ślubie staje się własnością współmałżonka?

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:01:33

Cytat
karka2424
ciekawe skąd i jakie ty masz dokumenty, że jest ich tyle... CZy ktoś kto zmieni nazwisko po ślubie staje się własnością współmałżonka?

nie mam obowiazku przyjmowac nazwiska męża i chce pozostac przy swoim - proste.

"Obyczaj przybierania nazwiska męża ma bardzo starą tradycję. Ukształtował się jeszcze w czasach, gdy dominującym modelem rodziny był model patriarchalny, w którym kobieta traktowana była najpierw jako własność ojca, a następnie jako własność swojego męża. Zmieniając stan cywilny, zmieniała „właściciela”, czego publiczną manifestacją była właśnie zmiana nazwiska na nazwisko męża. Przez wieki kobiety nie tylko przejmowały nazwisko męża, lecz także dodawały przyrostek "owa”, by podkreślić przynależność do małżonka. Pani Wójciak była więc Wójciakową, a Paśnik Paśnikową,"

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:01:40

A ja się też mam nie odzywać, skoro żyję w związku bezbożnym, czy też jak niektórzy mówią nielegalnym? :D

Nie będziesz musiała nosić ze sobą aktu ślubu, teraz coraz więcej kobiet jest niezależnych i nie zmieniają nazwiska po ślubie, nie będzie Ci to sprawiało żadnych problemów ;) No chyba że problemem będzie dla Ciebie ludzkie gadanie - ale wszystkim i tak nie dogodzisz...

Cytat
xcourtneyx
dominującym modelem rodziny był model patriarchalny, w którym kobieta traktowana była najpierw jako własność ojca, a następnie jako własność swojego męża. Zmieniając stan cywilny, zmieniała „właściciela”
No i myslisz że jak nie przyjmiesz nazwiska męża, to do tego modelu nie nawiążesz? :D Ślub to ślub.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-10 21:04 przez incognito85.

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:04:53

Cytat
incognito85
A ja się też mam nie odzywać, skoro żyję w związku bezbożnym, czy też jak niektórzy mówią nielegalnym? :D

chodzilo mi raczej nieprzychylne opinie osob, ktore chca tylko dokopac drugiemu ;)
bo przeciez to takie zle i straszne, ze nie chce przyjac nazwiska męża i zaraz mnie tu zjedzą.

Cytat
incognito85

Cytat
xcourtneyx
dominującym modelem rodziny był model patriarchalny, w którym kobieta traktowana była najpierw jako własność ojca, a następnie jako własność swojego męża. Zmieniając stan cywilny, zmieniała „właściciela”
No i myslisz że jak nie przyjmiesz nazwiska męża, to do tego modelu nie nawiążesz? :D Ślub to ślub.

nie, nie nawiaze, bo nie pozwole sobie na takie traktowanie :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-10 21:06 przez xcourtneyx.

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:08:01

Wierz mi ze zaluje ze przyjelam nazwisko meza.mialam takie ladne.a teraz po rozwodzie chetnie bym wrocila do swojego ale nie chcialam robic zamieszania w szkole synka.

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:09:09

jak dla mnie to przyjęcie nazwiska od męża byłoby czymś niezwykłym, ale wiadomo kazdy ma inne poglądy :)
co do papierkowej roboty to nie ma z tym za dużego problemu, wiem że moja siostra wymieniła tylko dowod i tyle :p

jeżeli cos Ci sie stanie (zginiesz) to wtedy Twoj mąż dostaje po Tobie pieniądze na podstawie aktu ślubu.Ten papierek w Twoim przypadku będzie niezbędny :)

niezweryfikowana
Posty: 2.943
Ostrzeżenia: 1/5

panienskie nazwisko po slubie

10 paź 2014 - 21:19:22

Cytat
KasiaKE
Wierz mi że żałuje ze przyjęłam nazwisko męża....
Ja także. Obecnie mam tak popularne że aż mnie to drażni.

Autorko wątku, nic nie przemawia przeciwko zachowaniu swojego nazwiska jeżeli czujesz się z nim dobrze.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-10 21:25 przez PaniGami.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 16:11:19

Cytat
xcourtneyx
Cytat
karka2424
ciekawe skąd i jakie ty masz dokumenty, że jest ich tyle... CZy ktoś kto zmieni nazwisko po ślubie staje się własnością współmałżonka?

nie mam obowiazku przyjmowac nazwiska męża i chce pozostac przy swoim - proste.

"Obyczaj przybierania nazwiska męża ma bardzo starą tradycję. Ukształtował się jeszcze w czasach, gdy dominującym modelem rodziny był model patriarchalny, w którym kobieta traktowana była najpierw jako własność ojca, a następnie jako własność swojego męża. Zmieniając stan cywilny, zmieniała „właściciela”, czego publiczną manifestacją była właśnie zmiana nazwiska na nazwisko męża. Przez wieki kobiety nie tylko przejmowały nazwisko męża, lecz także dodawały przyrostek "owa”, by podkreślić przynależność do małżonka. Pani Wójciak była więc Wójciakową, a Paśnik Paśnikową,"


O rany zostawiasz swoje nazwisko tylko ze względu na to jaka była tradycja i ze uznana zostałabys za własność? Nie rozumiem tego, wazne jest chyba to co jest miedzy Toba a męzem a nie jakas tradycja...
Nie wiem jak to jest, jeśli nie zmienisz nazwiska, moze byc kłopot chociazby z odbiorem paczki pcztowej bo w koncu inne nazwisko.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 16:14:13

Pytałas się na V i dostałaś wiele fajnych odpowiedzi, sama się tam udzielałam.

Chcesz zostać przy swoim? Zostań. Nie, nie sprawia to wielu problemów. Coraz więcej kobiet z róznych względów zostaje przy swoim nazwisku. Co prawda potem niektóre żałują, no ale to jest twoja decyzja.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 16:14:26

Kobieto, ja rozumiem niezaleznosc itd. ale nie trzeba tego głosno krzyczec i obwieszczac, jak jestes niezalezna to czy przyjmiesz nazwisko meza czy nie niczego nie zmieni. Chyba, że to jedna z krów, która głosno muczy a mało mleka daje.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 16:25:00

no to go nie zmieniaj. Ale mysle,ze wiecej klopotow bedziesz miala jak go nie zmienisz niz jakbys miala wyrobic tylko dowod. no ale przeciez zmiana nazwiska jest jednoznaczna z poddaniem sie pod calkowite panowanie mezowi. W zyciu wiekszej bredni nie slyszalam.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 16:58:07

Hm mnie tylko zastanawia jedna sprawa jeśli pojawi się dziecko to czyje będzie nosić nazwisko...
Też uważam, że przyjęcie nazwiska męża jest czymś naprawdę niezwykłym, ale to tylko moje zdanie :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-11 16:58 przez onesunnight.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 17:04:02

Cytat
xcourtneyx
Cytat
incognito85
chodzilo mi raczej nieprzychylne opinie osob, ktore chca tylko dokopac drugiemu ;)
bo przeciez to takie zle i straszne, ze nie chce przyjac nazwiska męża i zaraz mnie tu zjedzą.

Ani złe, ani straszne i... nikt Ci akurat tu nie dokopie.
Tu nie, ale rodzina męża nieraz zapewne to to zrobi.
Żyjemy w pewnej kulturze i tradycję powinniśmy uszanować.
Ale jeżeli jest takie Twoje "widzi mi się", to już Twoja sprawa.
Osobiście uważam, że pozostanie przy panieńskim nazwisku ma sens, jeżeli po mężu by Ci uwłaczało, było ośmieszające lub niepoważne, uwłaczające lub brzmiało niejednoznacznie np. Hujeba, Pisiura....

Dlaczego o tym piszę ?... bo w dalszej rodzinie mam taki przypadek z tą różnicą, że On przyjął jej nazwisko, czym sprawił swoim rodzicom i dziadkom wielką przykrość.
Kiedyś przyznał nawet, że to był jego błąd i tylko z uwagi na dzieci prostował tego nie będzie.

Chcesz na własne życzenie utrudnić sobie życie - proszę bardzo.

Cytat
AngelsHall
no to go nie zmieniaj. Ale mysle,ze wiecej klopotow bedziesz miala jak go nie zmienisz niz jakbys miala wyrobic tylko dowod. no ale przeciez zmiana nazwiska jest jednoznaczna z poddaniem sie pod calkowite panowanie mezowi. W zyciu wiekszej bredni nie slyszalam.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-11 17:23 przez pola55.

panienskie nazwisko po slubie

11 paź 2014 - 17:40:49

Jeny ale przeżywacie....Co to niby ma utrudniać? Prawnie i tak będą małżeństwem, a to jakie ma nazwisko po ślubie, co niby ma do rzeczy? Czemu przyjęcie nazwiska męża, jest niby czymś niezwykłym? Ważne jest uczucie między nimi, a nie kto jakie nazwisko nosi, dawno takich bredni nie czytałam.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-11 17:43 przez Evans18.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

spaliłam mosty. Kłótnia.Koniec.