Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Za mały przyrost głowki

12 paź 2009 - 10:54:39

Dziewczyny, czy któraś z Was też miała ten problem ze swoim Maluszkiem? Moja bratowa urodziła chłopca 2 miesiące temu, jego główka miała obwód 36 cm (zresztą ogólnie urodził się duży, ponad 4 kg), a teraz ma 39 cm. Od dwóch tygodni w ogóle nie urosła, pediatra powiedział ze powinna mieć już 40 cm i nastraszył, ze mały może się źle rozwijać. Czy któraś z Was miała taki problem? Sama nie miałam tego problemu z synkiem, wiec nie wiem jak to wygląda na prawdę. Dodam jeszcze ze chłopcu za szybko zrasta się ciemiączko, co tez jest podobno złym znakiem i nastraszyli dziewczynę że synek będzie musiał mieć nacinana główkę ;(((



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-12 11:00 przez nusia83.

Za mały przyrost głowki

12 paź 2009 - 11:07:47

Zbyt szybkie zarastanie ciemiączka nie jest dobre, gdyż w pewnych okolicznościach może prowadzić do nadciśnienia śródczaszkowego, a w konsekwencji - do uszkodzenia mózgu. Jednak według wiedzy medycznej oraz mojego doświadczenia ciemię o wymiarach 1x1 cm (w wieku 4 miesięcy) niekoniecznie jest zbyt małe i ta wielkość nie musi oznaczać, że zarasta ono przedwcześnie.

Przedwczesne zrośnięcie ciemiączka zwane jest kraniostenoza lub przedwczesne zrośnięcie szwów czaszki. Normalnie czszka zbudowana jest z kilku oddzielnych kości, które ewentualnie zrastają się w miejscu szwów, ale w międzyczasie pozwalają na rozwój mózgu. Ciemiączko jest miejscem centralnym szwów i normalnie zamyka się w wieku ok 18-stu miesięcy. Przedwczesne zrośnięcie szwów doprowadzi do anomalii w kształcie głowy i procesu wzrostu i może ograniczać rozwój mózgu. Istnieje kilka tego przyczyn. Jedną z nich jest słaby rozwój mózgu sam w sobie, który może prowadzić do wczesnego zrośnięcia szwów (mikrocefalia - małogłowie). Innymi przyczynami są specyficzne syndromy i anomalie w ułożeniu głowy w macicy. Standardowe leczenie polega na operacji poluzowania i zwykle jest to konieczne z powodów kosmetycznych jak i po to by pozwolić na rozwój mózgu. Odnotowałem już kilku pacjentów, którzy zgłaszali operację kraniostenozy ale nie jest to powszechną nieprawidłowością. Czasami można zaczekać i obserwować czy zrastanie się posuwa, ale zwykle jeśli operacja jest zalecana przez dziecięcego neurochirurga, znaczy to że jest potrzebna. Jeśli rodzice bardzo się tym niepokoją mogą zasięgnąć drugiej opinii. Uważam, że jest to stosunkowo bezpieczna operacja.

przedwczesne zarośnięcie w pierwszych miesiącach jest anormalne i może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka.


Wszystko ściągnięte z netu, ale mysle ze powinna dopytac lekarza i co teraz, zrobic badania, moze faktycznie wybrac sie do neurochirurga dzieciecego co on powie .

J.

Za mały przyrost głowki

12 paź 2009 - 11:16:53

Mojej koleżanki syn miał w/g jednego pediatry mały przyrost główki i zbyt szybko zarastało Mu się ciemiączko. Skonsultowali sprawę z drugim lekarzem. Ten ich uspokoił,kazał odstawić tylko witaminę D. Teraz chłopak ma już 15 miesięcy i ani razu nie chorował,żadnych problemów.
W/g mnie lekarze,zbyt pochopnie stawiają diagnozy,straszą rodziców.. (jestem tego przykładem-ale to temat na inny wątek) ;-)
Niech bratowa konsultuje sprawę z innym lekarzem. W takim wypadku nie opierałabym się na opinii tylko jednego.

Za mały przyrost głowki

12 paź 2009 - 11:26:21

Mam wrazenie, ze pediatra do którego chodzi bratowa w ogóle na siłe próbuje znależc cos temu malemu. Zastanawiam sie czy antybiotyki mogły miec wpływ na rozwoj maluszka. Moja bratowa zaszła w ciąże w trakcie stosowania antybiotyku i niestety później az do 8 miesiąca ciazy musiala brac antybiotyki, bo ciagle byla chora i zaden nie pomagal. Obawiam sie ze niestety nie obeszlo sie to bez echa i teraz maly bedzie musial ponosic tego konsekwencje. Niestety :(((

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Za mały przyrost głowki

12 paź 2009 - 12:47:52

o jejq, moze mnie vigantolu podawac... ja tam sie nie znam, niech pojdzie do innego pediatry

następna dyskusja:

Kiedy dowiedziałaś się o ciąży