Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Dziecko poza małżeńskie

20 lut 2017 - 14:01:27

Nurtuje mnie pytanie,od razu mówię że jest to pytanie hipotetyczne.
Jeśli jestem mężatką i zachodzę w ciążę z kochankiem.Ojciec dziecka chce je uznać a mąż mi wybacza i nadal jesteśmy małżeństwem...jak to działa?Co z domniemaniem ojcostwa itd?Bo jeśli sytuacja byłaby odwrotna i to mąż miałby dziecko"na boku" to bez problemu może je uznać,dać mu nazwisko itd.

Dziecko poza małżeńskie

20 lut 2017 - 14:51:08

Jesli chcesz zostac z mężem i razem z Nim wychowywac to dziecko to po prostu jego podajesz jako ojca gdy wybierasz się do USC.Mąż może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę.Ojcem, w świetle prawa, można zostać na trzy sposoby: jako skutek domniemania ojcostwa, poprzez ustalenie ojcostwa bądź uznanie ojcostwa.
Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi od męża matkI. Domniemania te mogą być obalone tylko w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa, w toku którego należy wykazać, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść mąż matki (CZYLI WE WSPOMNIANYCH WCZEŚNIEJ 6 miesięcach od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości), matka (w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka) lub samo dziecko (po dojściu do pełnoletniości -w ciągu 3 lat od jej osiągnięcia.

Dziecko poza małżeńskie

20 lut 2017 - 18:58:37

A co może zrobić ten prawdziwy ojciec dziecka,bo z tego co wiem nie może podać sprawy do sądu,bo jest coś takiego jak ochrona rodziny?I z tego wynika, że prawo dla takiego człowieka jest krzywdzące.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-02-20 19:00 przez lalamalowana.

Dziecko poza małżeńskie

21 lut 2017 - 11:40:45

Ustawodawca nie przewidział możliwości wniesienia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa przez biologicznego ojca osobiście. Zasadnym jest zatem posiłkowanie się przepisem art. 86 K.r.o., zgodnie z którym powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.
Wiec biologicznych ojciec dziecka może udać się do prokuratury. A ta może skierować sprawę do sąd (ten zaś może np. zlecić wykonanie badań DNA w celu potwierdzenia ojcostwa).

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Ubezpieczenie samochodu - OC i AC