Obecnie rozmawiamy o:

transportery taśmowe

godzinę temu

sprawdzony stomatolog

godzinę temu

sklep detailingowy

godzinę temu

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

dresy na ulice

dzisiaj o 8:22

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

niezweryfikowana
Posty: 102
Ostrzeżenia: 1/5

moj problem za granica -holandia

03 paź 2015 - 15:02:29

witam
opisze moja sytuacje bo rzeczerze mowiac nie wiem kogo sie poradzic,prosze tylko nie komentujcie negatywnie.
Jestem Polka, wyjechałam za granice do pracy i tam poznalam holendra z ktorym mam 5 miesieczne dziecko, nie mam z nim slubu a dziecko nosi nazwisko ojca i ma holenderskie obywatelstwo, tutaj moje pytanie jak wygladaja prawa jesli bede chciala wrocic do polski to moge zabrac malego czy juz nigdy nie bede mogla wrocic? nie uklada nam sie dobrze, a sama nie chce zostac w Holandii wiec mysle nad powrotem do PL ale malego nie zostawie tylko chce z nim. Druga sprawa czy maly moze miec dwa obywatelstwa? a jesli tak to czy jest potrzebna zgoda ojca zeby wyrobic? Moze ktoras z was bedzie mogla cos doradzic gdzie sie udac po porade?

moj problem za granica -holandia

03 paź 2015 - 16:30:40

Zgodnie z konwencją haską nie możesz dziecka wywieźć na stałe za granicę bez zgody ojca. Proponuję się dogadać.
Obywatelstwa się nie wyrabia, Twoje dziecko już je ma po Tobie. Jeśli masz na myśli wyrobienie polskiego aktu urodzenia i paszportu/dowodu, to niestety nie wiem jak wygląda procedura, ale na pewno jest to na stronie Twojego konsulatu/ambasady albo polskich urzędów. Google pomoże.

niezweryfikowana
Posty: 2.943
Ostrzeżenia: 1/5

moj problem za granica -holandia

03 paź 2015 - 18:44:22

Na fb jest forum Polek mieszkających i pracujących w Holandii. Wiele z nich jest matkami dzieci ze związków mieszanych. Warto tam pogadać.

W sprawie polskiego aktu urodzenia możesz upoważnić np.swoją mamę i ta zgłosi je w USC w swoim miejscu zamieszkania, ale nie wiem czy akt musisz odebrać osobiście.Mama musiałaby przedstawić(zatrzymują)oryginał aktu międzynarodowego jaki dostałaś w Holandii. Co do wyjazdu z dzieckiem, sprawę z ojcem musisz załatwić jak najspokojniej, bez pośpiechu i awantur. Dziecka nie możesz, ot tak sobie wywieźć.
http://popolsku.nl/blog/2014/11/18/droga-ktora-musisz-odbyc-po-urodzeniu-dziecka/



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-03 18:54 przez PaniGami.

moj problem za granica -holandia

03 paź 2015 - 21:47:09

niestety nie wywieziesz dziecka na stale bez zgody ojca tym bardziej ze ma jego nazwisko. mozesz wyjechac tylko na wakacje. tak wiec przykro mi. ja mam tak samo w anglii. i jestem tu juz 5 lat. :( a do Polski juz nigdy nie wroce

moj problem za granica -holandia

03 paź 2015 - 22:09:40

Ojciec musi być obecny lub dać upoważnienie do załatwiania formalności dotyczących dziecka. Masz prawo wyrobić dowód osobisty tymczasowy dla dziecka w polsce,wyrobić akt urodzenia, dopisać do paszportu ale powinnaś mieć akt urodzenia ojca dziecka i upoważnienie, wiem że do czegoś będzie to niezbędne i prawdopodobnie o ile się nie mylę do rejestracji,pesel itp. Radzę Ci skontaktować się z polskim konsulatem w holandii a dowiesz się dokładnie co powinnaś zrobić i jak żeby to było legalne oraz nie spowodowało sytuacji że nie będziesz mogła wyjechać z dzieckiem. Zawsze powodem do załatwienia dziecku wszystkich dokumentów jest CHĘĆ ODWIEDZENIA RODZICÓW/RODZINY w polsce, nawet dla partnera możesz podać taki niewinny powód i przy jego jeszcze aprobacie, załatwić wszysztkie formalności które przydadzą ci się na przyszłość, łącznie ze zgodą czy też upoważnieniem bez daty wystawienia.
Dobrze że myślisz przyszłościowo a nie żyjesz tylko chwilą.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-05 15:42 przez CzerwoneUsta.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

zmiana nazwiska w danych