Obecnie rozmawiamy o:

Studia online

gorący temat

operacja oczu

18 minut temu

Zapalenie pęcherza

godzinę temu

transportery taśmowe

dzisiaj o 9:45

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:22:27

witam może któraś z was zna się na prawie cywilnym?bardzo proszę o odp.Moja babcia zmarła w 2010roku ja i moje rodzeństwo nie mieliśmy pojęcia że miała długi nie utrzymywaliśmy od wielu lat kontaktu z ojcem ani babcią nic o nich nie wiedzieliśmy teraz po3latach do jej synów przyszło pismo z banków że są kredyty z odsetkami do spłacenia a do mojego ojca nie przyszło pismo ponieważ on jeden zrzekł się wszystkiego po jej śmierci więc z problemem zostali ojca bracia i obawiam się czy my jako wnukowie też ?od kogo bank ściągnie długi czy w 1 kolejności od babci synów którzy nie zrzekli się spadku czy od wnuków jak to wygląda?czy mają prawo ciągnąć mnie wnuczkę żebym spłaciła długi babci czy będą jej synowie musieli to spłacać?

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:31:34

spadkobierca w czasie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku musi wypowiedzieć się co do ewentualnego przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza czy też odrzucenia spadku. Rozumiem, że twój tata odrzucił spadek przed sądem bądź notariuszem? W pierwszej kolejności egzekucja odbywa się z majątku żyjącego małżonka, następnie zstępni spadkodawcy czyli dzieci.

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:33:38

Proponowałabym jednak udać się do dobrego prawnika.

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:37:02

będę musiała udać się do prawnika tylko że wszystko niestety kosztuje więc najpierw postanowiłam zapytać was drogie szafowiczki z myslą że może ktoś już miał taką sytuację lub zna się na prawie

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:37:05

Kodeks cywilny -> księga czwarta -> od art. 922 spadki

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:41:00

Z tego co pamiętam jest tak, że Ty dziedziczyłabyś ewentualnie po swoim tacie ale, że on się zrzekł więc no stres

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:41:20

Wnukowie również mają 6 miesięcy na odrzucenie spadku chyba, że w chwili śmierci były niepełnoletnie, wtedy z mocy prawa przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza, że długi spłacane są tylko z tego co zostawił spadkodawca a nie z Twojego majątku.

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:48:20

Niestety minął okres kiedy mogłaś zrzec się "spadku" kosmitka świetnie to wyjaśniła,dlatego też poparłam jej wypowiedzi.Wnukowie w przypadku gdy dzieci wyrzekną się spadku otrzymują cały ten "dobytek" o ile wcześniej (tj w termienie 6 miesiecy od zgonu) go nie odrzucili.Podejrzewam,że prawnik tu już niewiele wskóra...

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:49:59

ale babcia nic nie zostawiła żadnego majątku tylko same kredyty o czym pojęcia nie miałam dowiedziałam się po latach o tej sytuacji więc ja jako wnuczka nie byłam się zrzec zrobił to za siebie tylko mój ojciec a z nim nie mam kontaktów od lat więc nadal nie wiem czy przypadkiem bank ode mnie wnuczki nie zarząda spłaty długów mam nadzieję że zarząda od zmarłej synów

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:52:48

Skoro przyszło pismo do jej synów to z całą pewnością nie odrzucili spadku więc to oni przejmują długi..

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:54:45

dziękuję dziewczyny za odpowiedzi

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:55:51

Śpij spokojnie ;)

dziedziczenie długów

11 gru 2013 - 23:58:36

To jest tak. Po śmierci babci jej synowie mają 6 miesięcy, żeby zrzec się długu. Potem, jak oni się zrzekną to ich dzieci mają 6 miesięcy od zrzeknięcia się ich rodziców. Wiem, bo u mnie było podobnie z tym, że my wiedzieliśmy od razu, że trzeba sszybko lecieć się zrzekać.

dziedziczenie długów

12 gru 2013 - 00:00:18

Cytat
beata175
Z tego co pamiętam jest tak, że Ty dziedziczyłabyś ewentualnie po swoim tacie ale, że on się zrzekł więc no stres

Bzdury piszesz. Jeżeli jej ojciec się zrzekł, to spadek przechodzi na nią. Resztę dobrze opisała kosmitka860

karoladaro dlatego też wcześniej pisałam, że lepiej udać się do dobrego prawnika. Od kilku tygodni walczę ze spadkiem po dziadkach, a co prawnik i instytucja, to inne informacje. Co prawda moja sytuacja jest bardziej złożona i zagmatwana, ale już kilkakrotnie zostałam wprowadzona w błąd przez prawników, notariuszy, jak również pracownika skarbówki.. m a s a k r a



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-12-12 00:01 przez desideratum.

dziedziczenie długów

12 gru 2013 - 00:04:42

Pisz do SunFlower23, ona na tym forum pomaga w kwestiach prawnych:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

MEXX contra DIESEL