Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Ciąża, własna działalność, ZUS

05 mar 2015 - 11:18:10

Hej dziewczyny. Postanowiłam tutaj napisać ponieważ liczę na waszą pomoc.
1 lutego założyłam działalność związaną ze sprzątaniem. Dwa tyg temu dowiedziałam się że jestem w ciąży - teraz 7 tydzień. Moja praca wiąże się z podnoszeniem, schylaniem, wdychaniem różnych detergentów. Prócz normalnego zusu opłacam także składkę dobrowolną, razem około 1700 zł. Planowałam ciąże za rok jak się trochę odkujemy z mężem. Oczywiście cieszę się z dzidziusia ale nie wiem co teraz zrobic;/ boję się że moja praca może mu zaszkodzić;/. Na zwolnienie nie mogę isc bo żeby dostac jakies chorobowe musze opłacać sie minimum trzy miesiace;/ Z drugiej strony boję sie że Zus będzie sie czepial bo wychodzi na to że w ciąże zaszlam przed rozpoczeciem dzialalnosci. Moja znajoma byla w podobnej sytuacji i podcazs calej ciąży miala 4 kontrole na ktorych musiala się gęsto tłumaczyć. Strasznie sie tego boję. Zastanawiam się czy nie lepiej zawiesic dzialalnosc i poszukac jakiejs pracy byleby tylko dociągnac do porodu i dostac chociaz najniższe macierzynskie? Czy może sprobować ciągnąć jeszcze pare miesiecy to sprzątanie. Nie stac mnie na zatrudnienie kogoś do pomocy. Sama wyciągam ok 3400. Czy jesli zrezygnuję z tej dobrowolnej skladki to dostanę potem zasiłek? Bardzo proszę o jakies rady. Pozdrawiam

(zobacz zmiany)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-05 11:37 przez elka190.

Ciąża, własna działalność, ZUS

05 mar 2015 - 17:29:06

Możesz iść na zwolnienie po 3 miesiacu ciąży.Z założeniem firmy podobnie jest jak podpisanie umowy o prace musisz miec miesiac przepracowany. Taka praca "sprzatanie" nie zaszkodzi dziecku do 3 miesiaca. Ja pracowałam do 5 miesiaca fizycznie. ZUS bd sprawdzał dokładnie papiery ale przyzna Cichorobowe i macierzyńskie, bez obaw.

Ciąża, własna działalność, ZUS

05 mar 2015 - 17:57:24

Kurcze już sama nie wiem... Właśnie boję się tych kontroli, naczytałam się jak to zus nawet podczas macierzynskiego potrafi odebrac zasilek i trzeba wszystko zwracac;/. Tymbardziej ze mam trzy stale zlecenia od firm ale wiekszosc zlecen mam od osob prywatnych ktorym nie wystawiam faktur. Prowadze ewidencje sprzedazy i rozliczam sie z tego ale przeciez podczas kontroli nie bede powolywala tych osob na swiadkow bo watpie czy ktos sie na to zgodzi;/

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

w co sie ubrac ??