Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:23:10

Po jakże kontrowersyjnym występie na Eurowizji „babochłopa” nie ma już chyba tematów tabu, dlatego zapraszam do dyskusji na temat celibatu księży katolickich.

Czy uważacie, że w dzisiejszych czasach, celibat jest wyznacznikiem czystości i prawdziwego powołania czy jednak uważacie, że księża powinni mieć swoje rodziny, żony, dzieci, aby mieć większą wiarygodność wśród wiernych i nie tylko?
Oczywiście nasze wnioski i tak nic nie zmienią, ale zawsze można sobie podyskutować ;)

Osobiście uważam, że ksiądz powinien mieć żonę, dzieci, co więcej, powinien mieć również jakiś konkretny zawód, aby w tym zawodzie pracować ( głownie widzę ich jako nauczycieli, psychologów itp. itd), a po godzinach może odprawiać msze święte. Oczywiście jego życie w rodzinie powinno być zgodne z nauką kościoła, skoro chce być księdzem.
Jestem osobą wierzącą, ale nie praktykującą, nie mam zaufania do księży i całej tej instytucji, dlatego marzeniem moim byłoby zniesienie celibatu, aby kler, głoszący tak chętnie nauki dla rodzin, również miał swoje rodziny i swoim zachowaniem dawał przykład idealnego zachowania w rodzinie.
Kiedyś, jako nastolatka oglądałam serial „Siódme niebo”
http://www.filmweb.pl/Siodme.Niebo/descs#
Właśnie w tym serialu przedstawiono rodzinę, z tym że ojcem rodziny nie był ksiądz, tylko pastor, ale funkcja pokrewna :)

Również w kręgach samych zainteresowanych prowadzone są tego typu dyskusje, podam wam argument za jak i przeciw:

ZA


Według Kościoła katolickiego wybór życia w celibacie może być pozytywnym, wewnętrznie dojrzałym i wolnym zaakceptowaniem drogi powołania życiowego. Daje wówczas szansę rozwoju i realizacji siebie. Decyzję obrania życia w celibacie można podjąć z powodów naturalnych (np. całkowitego poświęcenia się pracy artystycznej, naukowej lub wychowawczej) lub nadprzyrodzonych (ze względu na Boga). Celibatariusz powinien przeżywać humanizację swej seksualności na drodze naturalnej przez twórczość i kontakty międzyludzkie, a na drodze powołania Bożego przez miłość Boga oraz różne formy zaangażowania w służbę ludziom

W książce "Wstańcie, chodźmy!" Jan Paweł II tak tłumaczy sens celibatu:
· Istnieje przede wszystkim motywacja chrystologiczna: Chrystus, ustanowiony Pośrednikiem między Ojcem i rodzajem ludzkim, pozostał celibatariuszem, aby całkowicie poświęcić siebie służbie Bogu i ludziom. Komu dane jest uczestniczyć w godności i misji Chrystusa jest wezwany, aby podzielał również to całkowite oddanie.
· Istnieje motywacja eklezjologiczna: Chrystus umiłował Kościół, Ciało swoje, poświęcając dla tego Kościoła całego siebie, aby sobie przysposobić Oblubienicę chwalebną, świętą i nieskalaną. Wybierając celibat, kapłan obiera jako własną tę dziewiczą miłość Chrystusa do Kościoła, czerpiąc z niej moc nadprzyrodzonej płodności.
· Istnieje w końcu motywacja eschatologiczna: przy zmartwychwstaniu. Celibat kapłański zapowiada nadejście ostatecznych czasów zbawienia i w jakiś sposób antycypuje wypełnienie się Królestwa, potwierdzając, że istnieją wyższe wartości, które pewnego dnia zajaśnieją we wszystkich dzieciach Bożych.


PRZECIW


Wymóg celibatu wobec duchownych wzbudza sprzeciw ze strony krytyków Kościoła rzymskokatolickiego oraz grup reformatorskich w łonie katolicyzmu. Według nich celibat jest niezgodny z nauczaniem Biblii. Na poparcie tej tezy przywołuje się przykłady kapłanów Starego Testamentu, którzy powszechnie byli ludźmi żonatymi, oraz nauczanie Nowego Testamentu, w którym "bezżenność" przedstawiana jest jako dar (1 Kor 7,7-8) dla niektórych wierzących, życie rodzinne zaś – jako naturalne powołanie duchownych (1 Tm 3,1-5; 3,12). Zwolennicy modelu biblijnego argumentują, że życie rodzinne jest dla duchownych doskonałym sprawdzianem przydatności do służby w Kościele: "Jeśli bowiem ktoś nie potrafi sobie poradzić z własnym domem, to jakże będzie mógł zatroszczyć się skutecznie o Kościół Boży?" (1 Tm 3,5). Odwołują się również do faktu, że sam apostoł Piotr był człowiekiem żonatym (1 Kor 9,5; Mt 8,14).
Kwestia celibatu od wielu lat jest przedmiotem debaty wśród publicystów religijnych i teologów.
Celibat jest również krytykowany przez część seksuologów. Zbigniew Lew-Starowicz, w raporcie "Seksualność Polaków" z 2002 roku pisze: "[celibat] wiąże się z uruchomieniem mechanizmów obronnych i zachowań zastępczych, które mają negatywny wpływ na duchownych i ich relacje z wiernymi. Wymienia się najczęściej: idealizowanie lub deprecjonalizowanie kobiet, kompensacyjne dążenie do zaszczytów, bogactwa i uznania, brak poczucia rzeczywistości i znajomości codziennego życia wiernych, niechęć do świeckich i wywyższanie się nad nimi, rozbudowanie teologii grzechu, obsesji antyseksualnych, faryzeizmu i obłudy, tłumienie seksu prowadzące do zaburzeń zdrowia, nadmiernego zainteresowania sprawami seksu u wiernych, zachowań zastępczych (homoseksualnych, pedofilnych) itd." Jak dalej pisze Lew-Starowicz "wg badań zachodnich (jakich?) orientację homoseksualną ujawnia do 22% księży, 80% masturbuje się, pedofilię rozpoznano u 2% badanych księży".


I co Wy na to?
Zapraszam do dyskusji wszystkich, zarówno tych wierzących jak i nie wierzących oraz tych, którym ta sprawa jest zupełnie obojętna :)

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:33:20

I tak by bylo najlepiej, jakby ksieza byli "zwyklymi"poboznymi ludzmi, bez tej calej kasy itp. I wtedy ludzie by ich szanowali bez gadania za plecami. Cos na kszalt szafarzy w kosciolach



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-13 19:39 przez smutneniebo.

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:35:47

Chciałabym aby papież rewolucjonista zrobił również porządek z celibatem, bo to co dzieje się na plebaniach woła o pomstę do nieba - w mojej najbliższej okolicy to co drugi ksiądz ma dziecko, a co trzeci jeździ na kur..ki. Dobrze, że jeszcze do dzieci się nie dobierają :/

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:36:16

Dokladnie zgdzam sie.Powinni miec prace i rodzine wyedy by wiedzieli,ze nie wszystko przychodzi latwo

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:40:45

Może nadejdzie kiedyś taki dzień, że również księża katoliccy będą mieli swoje rodziny i wtedy będą mogli nauczać o moralności i życiu w rodzinie zgodnie z przykazaniami ;)

Celibat księży

13 maj 2014 - 19:47:02

Popieram w 100%!! Według mnie ksiądz to człowiek jak każdy inny i uważam, że powinien mieć prawo do założenia rodziny, posiadanie rodziny wzbudziłoby tylko zaufanie wiernych.
Dla mnie dziwny jest człowiek, który 'teoretycznie' przez całe swoje kapłańskie życie nie kochał żadnej kobiety, nigdy nie kochał się z żadną i nie odczuwał takiej potrzeby...

Swoją drogą kiedyś z ciekawości zapytaliśmy na religii w liceum naszego księdza jak to jest, że ksiądz nie odczuwa popędu seksualnego, nie czuje potrzeby uprawiania seksu to wiecie co nam odpowiedział? Coś w stylu, że organ nigdy nie uruchamiany, nie czuje braku niektórych doznań :D

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:02:30

celibat został wprowadzony przez jednego z papieży a tylko dlatego by majątek kościoła się nie rozszedł po rodzinach księży. ja jestem za tym by tak jak pastorzy mieli rodziny

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:07:25

Dokładnie agata74, a spowiedź była po to, aby parobkowie pracujący u pana, grzecznie powiedzieli czy coś ukradli czy nie.


Edit: Ujawnij się, ty, co minusujesz i otwarcie wyraź swoje zdanie, bo samymi minusami, wykazujesz całkowitą ignorancję do tematu i osób biorących udział w dyskusji, więc po co te minusy?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-13 20:20 przez wikijaja.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:19:54

uważam że celibat to gwałt na naturze. powinni mieć rodziny, może wtedy wiedzieliby o czym mówią.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:22:11

olecka27 zgadzam się.
Jak na razie ujawniły się tylko przeciwniczki celibatu. Te co są ZA, ukrycie minusują, bo boją się jawnie wyrazić swoje zdanie.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:23:20

smiesza mnie teksty ze ksiadz zarabia kupe szmalu...
dostaje jakies tam pieniadze ale bez przesady, nie popadajmy w paranoje

ciagle słysze tez zarzuty typu "bo ksiadz kupił sobie auto"
cóz skoro nie ma zony, dzieci to i do auta nie ma prawa?, zreszta pewnie kupił za swoje a nie za pieniadze zebrane z tacy

niedawno słyszałam o ksiedzu który kupił mamły sklep, nastepnie go wynajął a za te pieniadze remontuje kosciół
wiec nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora...
co do celibatu ksiezy nie czuję sie na tyle kompetentna zeby wypowiadac sie na ten temat

a dlaczego piszecie ze ksiadz nie ma pojecia o rodzinie? przeciez wiekszosc ludzi ma rodziców, rodzeństwo , wiec wie jak sie sprawy przedstawiają

haha lecą minusy:DDDD



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-13 20:28 przez mycherry.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:27:49

Mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty :) uważam, że ksiądz powinien mieć rodzinę - wtedy też jego wypowiedzi na temat życia w rodzinie były by bardziej wiarygodne :P zresztą wielu księży ma dzieci - tylko o tym się oficjalnie nie mówi. Też oglądałam ten serial! :D

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:29:18

mycherry temat dotyczy celibatu a nie zarabiania.
O zarobkach księży trzeba byłoby założyć osobny wątek.

Cytat
mycherry

a dlaczego piszecie ze ksiadz nie ma pojecia o rodzinie? przeciez wiekszosc ludzi ma rodziców, rodzeństwo , wiec wie jak sie sprawy przedstawiają

Na prawdę uważasz, że posiadanie żony i dzieci, to jest to samo co mieć rodziców i rodzeństwo? :o



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-13 20:32 przez wikijaja.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:36:04

Dla mnie celibat to głupota... Uważam, ze każdy człowiek ma prawo do posiadania kogoś bliskiego, rodziny. Ludzie mają w sobie taką potrzebę aby miec partnera, potomstwo, okrutne jest komuś kazać wybierać ze albo rodzina albo spełnianie się duchowe. Wg mnie to na pewno u wielu księży budzi frustracje, cześć z nich nawet łamie to przykazanie i później są wytykani i traktowani jak ktoś zły bo się "pogubili" ze zwykłej, ludzkiej potrzeby bliskości. Poza tym jak taki ksiądz może prowadzic np. nauki przedmałżeńskie? mówic o wspólnym życiu, seksie, rodzinie skoro sami nie mają o tym pojęcia.

Celibat księży

13 maj 2014 - 20:38:37

BlueOrchid dokładnie. W ustach księdza, słowa o wspólnym życiu rodzinnym, brzmią komicznie i zupełnie niewiarygodnie.
Uważam, że zniesienie celibatu, cofnęłoby zwiększającą się ostatnio tendencję odchodzenia ludzi od kościoła.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

sukienka kamyczki reserved