Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 14:27:21

Ankieta
Co wybrać?
Tylko zalogowane użytkowniczki mogą wziąć udział w tej ankiecie.
oddanych głosów: 9
Królik 5
 
56%
Świnka morska 3
 
33%
Nic nie brać 1
 
11%



Mam już świnkę morską, ale zastanawiam się nad towarzystwem dla niej. Mam dylemat. Bardzo mi się podobają króliki i chciałabym królika, aczkolwiek czytałam na temat tych gryzoni i wyczytałam, że nie powinno się łączyć królika ze świnką.
Dlatego też jakbym zdecydowała się na królika to by siedział w osobnej klatce. Z drugiej strony nie wiem jak moja świnka zareaguje na inną świnkę. Mam samca i też bym samca brała by nie rozmnażały mi się, ale obawiam się, że mogą się nie polubić.
Jakie jest Wasze zdanie? Czy może w ogóle nie kombinować?

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 14:50:37

A ja słyszałam, że najczęściej bardzo dobrze ze sobą żyją, tylko trzeba najpierw sprawdzić jak konkretny królik/świnka na siebie reagują. Ale to norma. Tyle tylko, że króliczek to dość wymagający zwierzak i niestety dość drogawy w utrzymaniu. Jeśli chcesz popytać o króliczka i o połączenie go ze świnką skontaktuj się z jakąś fundacją, np. stowarzyszeniem pomocy królikom. Oni ci na pewno podpowiedzą co i jak zrobić. pzdr

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 15:08:48

Ja mialam dwa samce ale byly od malutkiego razem. Najgorsze bylo jak dorastaly i skakaly po sobie spac sie nie dalo;p jak dorosly na szczescie sie uspokoilo;p teraz jeden zdechl i drugi tak sam w klatce siedzi tez bym mu chetnie jakiegos kolege dokupila tylko wlasnie nie wiem jakby zareagowali na siebie...

zweryfikowana
Posty: 1.612
Ostrzeżenia: 1/5

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 15:20:59

od krolika smierdzi lubikable przegryzac ale sa fajniejsze niz swinki

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 18:50:50

Cytat
princeska22
od królika śmierdzi lubikable przegryzac ale sa fajniejsze niz swinki
chyba coś ci się potasowało?
Od królika nie śmierdzi tylko od nie sprzątania klatki.
Ja miałam prawdziwa królice barana nie było problemu do momentu jak mi urosła i zaczęła przegryzać kable.
Nie sposób trzymać królika w klatce po prostu on potrzebuje tez trochę swobody.

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 19:02:00

Cytat
princeska22
od krolika smierdzi lubikable przegryzac ale sa fajniejsze niz swinki

Jak nie sprzątasz to czuć, jak dziecka nie przewiniesz to też śmierdzi. Jak człowiek o siebie nie dba to też od niego czuć, więc to nie jest argument.

Co do gryzienia, no cóż...to jest gryzoń, więc gryzie. Normalne. Moja świnka też lubi gryźć różne rzeczy.

Cytat
Rudzianna1
A ja słyszałam, że najczęściej bardzo dobrze ze sobą żyją, tylko trzeba najpierw sprawdzić jak konkretny królik/świnka na siebie reagują. Ale to norma. Tyle tylko, że króliczek to dość wymagający zwierzak i niestety dość drogawy w utrzymaniu. Jeśli chcesz popytać o króliczka i o połączenie go ze świnką skontaktuj się z jakąś fundacją, np. stowarzyszeniem pomocy królikom. Oni ci na pewno podpowiedzą co i jak zrobić. pzdr

Królik drogi w utrzymaniu? Dlaczego tak uważasz?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-03-27 19:04 przez fajneubrania.

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 20:10:04

Miniaturki to mutanty genetyczne. Dopóki króliczek jest młody i zdrowy to wszystko git, ważne żeby jadł dużo siana (mój strasznie wybredny, takie najtańsze ze sklepu olewał), odpowiednich warzyw i ziół. Do tego gałązki drzew owocowych. Sporo kosztuje utrzymanie w czystości kuwet (trociny czy żwirek drewniany mogą rozwalić królikowi nerki, lepsze jest siano, albo zwykły papier), bo trzeba codziennie sprzątać (niestety produkują tego sporo). No i szczepienia. Dbać o pazurki, żeby nie przerastały można samodzielnie, o ile się umie obcinać, ale niektóre króliczki mają przerastające zęby, które trzeba obcinać u weta (absolutnie nie można dawać im takich gotowych kostek do ścierania ząbków, bo to trucizna, najlepsze są gałązki i twarde warzywa). Źle odżywiane króliki (albo te z gorszymi genami) często mają inne problemy z zębami. Mogą robić się ropnie, a to wpływa ogólnie na zdrowie. Do tego stres. Króliczka byle co może zestresować i od razu problem z bobkowaniem. A brak bobków przez 24 h to już zagrożenie życia królika, trzeba od razu do weta jechać.
Sklepowe granulaty niestety rozwaliły mojemu system immunologiczny i zaczął mi chorować. Ja akurat mogłam sobie pozwolić na odpowiednią opiekę weterynaryjną, do tego mój wet liczył mi często grosze, a i tak były miesiące kiedy wydawałam kilkaset zł na badania i leczenie. No i czas trzeba poświęcać, bo one się bardzo przywiązują, później tęsknią za człowiekiem i stres gotowy. Mój się na mnie obrażał, jak wracałam z pracy, za długa rozłąka dla niego była. Pewnie jakby miał towarzystwo byłoby inaczej.
Na koniec zniszczenia: mój nie gryzł ani kabli, ani mebli, mimo, że był bezklatkowy, miał swoje miejsce, ale biegał po całym pokoju. No ale to chyba wyjątek. Bo z tego co wiem niszczą bardzo. Z drugiej strony szkoda trzymać cały czas w klatce, bo królik musi się wybiegać, żeby był zdrowy.
Mnie sporo też kosztowały zabawki i akcesoria: kula smakula, różne tunele do biegania, kuwetki (które się zużywają i trzeba co jakiś czas zmienić), poidełka (też się zużywają). Trochę go chyba za bardzo rozpuszczałam...
Nie chcę zniechęcać, bo to absolutnie fantastyczne zwierzaki, mój nr 1, chociaż mam też psy i kota, ale w porównaniu z pieskiem czy kotem naprawdę dużo bardziej wymagające. Zanim zdecydujesz się na królika poczytaj i dopytaj. Ja tego nie zrobiłam, popełniłam parę błędów i chyba od tego niestety króliczek zaczął mi chorować.

Królik czy świnka morska?

27 mar 2016 - 20:33:16

Rudzianna1 no dlatego też założyłam wątek by się dowiedzieć co i jak, by właśnie nie żałować, a że to żywe zwierzę to lepiej się przygotować i wiedzieć na co zwrócić uwagę.
Czyli z tego co piszesz muszę wgłębić się bardziej w temat królików.

Królik czy świnka morska?

28 mar 2016 - 07:16:34

super że masz takie podejście, najlepiej to adoptować czy królika czy świnkę z fundacji, bo w fundacjach wiedzą sporo - więc ci wszystko powiedzą co robić, na pewno pozwolą ci też wcześniej sprawdzić jak się dogadują czy królik czy świnka ze sobą, żeby później nie było problemów, no i będą wiedzieć o konkretnym zwierzątku wszystko, w sklepie tego ci nie powiedzą. pzdr

Królik czy świnka morska?

28 mar 2016 - 17:13:44

Mam królika od 6 lat. Żyje w zgodzie z kotami, ale inne gryzonie nie wchodzą w grę. Miałam "na przechowanie" koszatniczke i innego królika i to była katastrofa. Mój królik jest strasznie terytorialny i rzucał się do innych zwierząt w klatkach. Ale podobno jak od malutkiego króliczka przyzwyczaisz do towarzystwa to jest ok. Ale pamiętaj, że królik może żyć nawet 10lat, więc zadbaj żeby nie został sam na starość.
Królik NIE ŚMIERDZI!!! Trzeba codziennie wybierać z kuwety- tak, z kuwety, bo królika można nauczyć, aby załatwiał się w jedno miejsce. Mój biega po całym mieszkaniu, nawet nocą (kable oczywiście są pochowane) i nigdzie nie brudzi. Nie wyobrażam sobie trzymania w małej- czy nawet dużej- klatce zwierzaka.
Nie jest drogi w utrzymaniu. Używam zwykłego drewnianego żwirku, bo dla mnie trociny to katastrofa, roznosiłyby się po całym domu. Nie jest wybredny w jedzeniu, nie daję jedynie granulatu, bo nie chcę go utuczyć.
Królik to bardzo przyjemne zwierzątko. Dużo śpi ;p, potrafi się bawić i uwielbia pieszczoty i jest bardzo cichy (tzn. jak moją zamykałam w klatce podczas remontu to rzucała wszystkim i uderzała w klatkę, ale przez to, że nie jest nauczona siedzenia w klatce;] )
Zajrzyj tutaj: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/
JA z niej uczyłam się jak zajmować się królikiem ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-03-28 17:14 przez sowa1801.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Polecani weterynarze