Obecnie rozmawiamy o:

Biznes

gorący temat

tabernakula sklep

22 minut temu

zakupy internetowe

47 minut temu

Budowa domu

51 minut temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 20:51:41

Witajcie! Od tygodnia jestem właścicielką 7-tygodniowego już owczarka niemieckiego.

Pies przez pierwsze dwa dni był lękliwy i dosyć wystraszony. Jednak bardzo szybko jej przeszło. Tu się pojawiają moje pierwsze problemy. Z racji tej, że podchodzę bardzo poważnie do wychowania psiaka, chciałabym się poradzić osób bardziej doświadczonych. Nie chcę popełniać błędów w tresurze stąd moje pytania.

1. Sunia bardzo gryzie ręcę i łapie za nogawki. Za każdym razem jest strofowana, że nie wolno stanowczym głosem. Mimo to, nic sobie z tego nie robi (wiadomo, jeszcze nie łapie). Ale co dalej? Czy mam ją odsunąć od siebie? Nie reagować ? Przyznam, że jak ją odsunę od siebie to jeszcze bardziej ją nakręca.A ignorować się nie da, bo zaczyna gryźć w nogi naprawdę mocno więc chcąc nie chcąc muszę zareagować bo najzywczajniej mnie to boli. Tu pojawia się pytanie - jak zrobić to we właściwy sposób ? Odizolować psa za każdym razem, zamykając go np na parę chwil w łazience np? Dodam także, że gdy zbliżę się do jej pyszczka potrafi złapać mnie za nos, ucho.. Gryzie mnie jak popadnie..

2. Wychodząc na pole, suczka idzie dosyć posłusznie, ale wszystko do momentu. Powącha coś, coś ją zainteresuje i zmienia kierunek, staje, zaczyna się zapierać i bardzo mocno szarpać skucząc przy tym. Mimo, że ja jej nie targam ona sama napina smycz, rzuca się, wykręca łbem i nie chce iść już dalej. Do tego niesamowicie skuczy. Nie chcę jej szarpać. Zazwyczaj mówię "chodź!" lub "idziemy!" . Czasem pójdzie, przejdzie kawałek i znów to samo. Co wtedy ? Te spacery są naprawdę bardzo męczące, nie czerpie z nich żadnej przyjemności i podejrzewam, pies też nie. Dodam, że gdy po takiej szarpaninie podejdzie do mnie dostaje przekąske i pochwałe. Ale bardzo szybko o tym zapomina i znów szarpie.

Pieska mam dopiero tydzień. Wiem, że to za krótko, żeby pies był posłuszny i wcale nie oczekuję cudów. Chciałabym tylko porady co robić w takich sytuacjach kogoś bardziej doświadczonego i obytego w wychowaniu szczenięcia. Może coś robię źle, może ktoś mi coś doradzi. Bardzo na was liczę, pozdrawiam :)

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 22:32:31

Pies nie jest dzieckiem, nie powinno się stosować "karnych jeżyków" (np zamykania w jakimś pomieszczeniu), bo po prostu tego nie zrozumie. A takie zamykanie psa w jakimś pomieszczeniu może później spowodować większe problemy. Najgorszą karą dla psa jest brak zainteresowania ze strony właściciela.
Twój pies jest szczeniakiem, więc normalne jest to, że gryzie co popadnie. Może być to ręka/noga pańci, noga od krzesła itd. Ma jakies gryzaki?
Inną sprawą jest, gdy pies gryzie za mocno. Jeżeli masz go od tygodnia i w tej chwili ma "już" 7 tygodni, więc wzięłaś go w wieku 6 tygodni. To stanowczo za szybko. 8 tygodni to najwsześniej, a w przypadku dużych ras przynajmniej 10. Jest takie coś jak socjalizacja szczeniąt. Podczas tej socjalizacji szczeniaki uczą się, poznają świat itd. Między innymi uczą się zabaw z innymi psami/szczeniakami i ludzmi. U Was ten okres socjalizacji został przerwany. Pies nie miał okazji do końca poznać jak mocno można "gryźć" podczas zabawy.
"po takiej szarpaninie dostaje przekąskę i pochwałę"- nie wiem jak to wygląda na żywo. Jeżeli nagradzasz psa, gdy ten wyluzuje to ok. Jeżeli próbujesz psa nagrodą wyprowadzić z szarpaniny to nie ok, bo wtedy nagradzasz właśnie niewłaściwe zachowanie. Poza tym psy nie przyzwyczajone do obroży i smyczy zawsze nerwowo reagują na taką niewolę ;)
Owczarki to bardzo mądre psy, karne i posłuszne. Jeżeli dobrze go poprowadzisz, to będziesz miała przyjaciela na kilkanaście lat. Ale to wymaga pracy z psem, cierpliwości i stanowczości.
Psa masz dopiero od tygodnia, jest prawie białą kartką. Spróbuj ją dobrze zapisać :)

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 22:55:04

Cytat
mmka67
Pies nie jest dzieckiem, nie powinno się stosować "karnych jeżyków" (np zamykania w jakimś pomieszczeniu), bo po prostu tego nie zrozumie. A takie zamykanie psa w jakimś pomieszczeniu może później spowodować większe problemy. Najgorszą karą dla psa jest brak zainteresowania ze strony właściciela.
Twój pies jest szczeniakiem, więc normalne jest to, że gryzie co popadnie. Może być to ręka/noga pańci, noga od krzesła itd. Ma jakies gryzaki?
Inną sprawą jest, gdy pies gryzie za mocno. Jeżeli masz go od tygodnia i w tej chwili ma "już" 7 tygodni, więc wzięłaś go w wieku 6 tygodni. To stanowczo za szybko. 8 tygodni to najwsześniej, a w przypadku dużych ras przynajmniej 10. Jest takie coś jak socjalizacja szczeniąt. Podczas tej socjalizacji szczeniaki uczą się, poznają świat itd. Między innymi uczą się zabaw z innymi psami/szczeniakami i ludzmi. U Was ten okres socjalizacji został przerwany. Pies nie miał okazji do końca poznać jak mocno można "gryźć" podczas zabawy.
"po takiej szarpaninie dostaje przekąskę i pochwałę"- nie wiem jak to wygląda na żywo. Jeżeli nagradzasz psa, gdy ten wyluzuje to ok. Jeżeli próbujesz psa nagrodą wyprowadzić z szarpaniny to nie ok, bo wtedy nagradzasz właśnie niewłaściwe zachowanie. Poza tym psy nie przyzwyczajone do obroży i smyczy zawsze nerwowo reagują na taką niewolę ;)
Owczarki to bardzo mądre psy, karne i posłuszne. Jeżeli dobrze go poprowadzisz, to będziesz miała przyjaciela na kilkanaście lat. Ale to wymaga pracy z psem, cierpliwości i stanowczości.
Psa masz dopiero od tygodnia, jest prawie białą kartką. Spróbuj ją dobrze zapisać :)

"już" - chodziło mi na ten moment, a nie w sensie jaka jest dorosła :)
wiem, że to szczeniaczek dlatego chce działać w celu wyeliminowania złych nawyków jak najszybciej. Zależy mi, żeby ją dobrze poprowadzić. Okej, ignorancja takiego psa to jedno, ale umówmy się jak nie reagować gdy pies podgryza nogi swoimi kiełkami i najzwyczajniej mnie to boli ? Nie da się nie wykazać żadnych emocji bo to boli, przesuwam się a ją to jeszcze bardziej nakręca?

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 23:08:32

Cytat
WeronikaMarzec


"już" - chodziło mi na ten moment, a nie w sensie jaka jest dorosła :)
wiem, że to szczeniaczek dlatego chce działać w celu wyeliminowania złych nawyków jak najszybciej. Zależy mi, żeby ją dobrze poprowadzić. Okej, ignorancja takiego psa to jedno, ale umówmy się jak nie reagować gdy pies podgryza nogi swoimi kiełkami i najzwyczajniej mnie to boli ? Nie da się nie wykazać żadnych emocji bo to boli, przesuwam się a ją to jeszcze bardziej nakręca?

Tak jak napisałam, pies powinien być jeszcze w hodowli.
A ma jakieś gryzaki? Bawisz się z nią?
Po prostu ją odsuń od siebie, nie pozwalaj na kontakt ze sobą. Usiądź na krześle/kanapie z podkurczonymi nogami. Nie zwracaj uwagi, niech gryzie swoje zabawki.
A prawda jest taka, że większe zapotrzebowanie na gryzienie będzie miała podczas wymiany zębów :D

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 23:16:12

Nie wolno pozwalać psu gryźć się po nogawkach! Wyobrź sobie młodego ale już dużego owczarka gryzącego Twoje nogi...
Jeśli pies nie chce zaprzestać jakiegoś działania to możesz jednocześnie powiedzieć NIE WOLNO i unieść go za skórę na karku i postawić np na jego legowisku. Nic mu się nie stanie a będzie się czuł ukarany... Suki w ten sposób przenoszą swoje młode:)

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 23:22:24

Cytat
usagi_fashion
Nie wolno pozwalać psu gryźć się po nogawkach! Wyobrź sobie młodego ale już dużego owczarka gryzącego Twoje nogi...
Jeśli pies nie chce zaprzestać jakiegoś działania to możesz jednocześnie powiedzieć NIE WOLNO i unieść go za skórę na karku i postawić np na jego legowisku. Nic mu się nie stanie a będzie się czuł ukarany... Suki w ten sposób przenoszą swoje młode:)

taaa i będzie legowisko kojarzyć jako karę...

Problem ze szczeniakiem.

03 maj 2015 - 23:51:52

Pies powinien być teraz w hodowli czy to oznacza, że powinnam go teraz oddać? Nie bardzo, nic to już nie zmieni dostałam psiaka w wieku 6tygodni i proszę o rady co należy zrobić na ten moment, bo na tym się skupiam :)

Sunia ma mnóstwo gryzaków, piłeczek i innych zabawek, ale najbardziej interesują ją ludzkie ręce i stopy.

Bawimy się z nią, wychodzimy na pole, żeby pobiegała i straciła trochę energii ale to nic nie daje. Poza tym na spacerze też są problemy bo się szarpie czasem i nie chce chodzić..

Problem ze szczeniakiem.

04 maj 2015 - 17:23:31

Cytat
mmka67
Cytat
usagi_fashion
Nie wolno pozwalać psu gryźć się po nogawkach! Wyobrź sobie młodego ale już dużego owczarka gryzącego Twoje nogi...
Jeśli pies nie chce zaprzestać jakiegoś działania to możesz jednocześnie powiedzieć NIE WOLNO i unieść go za skórę na karku i postawić np na jego legowisku. Nic mu się nie stanie a będzie się czuł ukarany... Suki w ten sposób przenoszą swoje młode:)

taaa i będzie legowisko kojarzyć jako karę...

Napisałam NP na legowisko, więc można też gdzie indziej ale najważniejsze aby COŚ zrobić i nie pozwalać psu gryźć swojej nogi!

Problem ze szczeniakiem.

04 maj 2015 - 18:13:46

A mi wczoraj umarł piesek Dagan tez owczarek Miał 14 lat Umarł na raka watroby

Mały pies zawsze gryzie to jest normalne i twfi nie zmuenisz Nie odganuaj się bo uzna to za zabawę Raczej zestrofuj kategorycznie i stanowczo



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-05-04 18:17 przez Yvetterabenda.

Problem ze szczeniakiem.

07 maj 2015 - 15:43:18

Cytat
WeronikaMarzec
Pies powinien być teraz w hodowli czy to oznacza, że powinnam go teraz oddać? Nie bardzo, nic to już nie zmieni dostałam psiaka w wieku 6tygodni i proszę o rady co należy zrobić na ten moment, bo na tym się skupiam :)

To jest rada, taka na przyszłość.
Stopy i ręce są bardziej interaktywne dla niej, bo reagujesz. Póki co pewnie to dla niej zabawa. Tyle rad ile potrafiłam udzielić, udzieliłam. To jest narazie szczeniak. szczeniaki niestety gryzą, są niesforne i czasami niegrzeczne. I mają duużo energii.

Problem ze szczeniakiem.

07 maj 2015 - 16:05:42

Chwytanie za ręce, nogawki minie. To bardzo, bardzo młody piesek, taki "noworodek" właściwie, koleżanka powyżej ma rację że za młodo został odseparowany od matki - standardowo robi się to w 3 miesiącu życia. No ale stało się, teraz powinnaś się nastawić na kilka "nietypowych" zachowań, mogą choć nie muszą się one pojawić. Polecam fachową literaturę a jeśli masz możliwość to konsultację z dobrym behawiorystą - podpowiedziałby Ci kilka praktycznych sztuczek. Powodzenia dla Ciebie i suni:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

bardzo drogie psy, macie?