Obecnie rozmawiamy o:

operacja oczu

gorący temat

zakupy internetowe

16 minut temu

Budowa domu

21 minut temu

Projekt wnętrza

54 minut temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Czym odplamic????

28 paź 2009 - 11:20:49

Jak to jest białe to tylko w ACE i po zprawie. Ja tak usuwam wszystkie plamy z białego :o)

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 21:41:07

Ja używam na różne plamy,wybielacza w proszku z Lidla z serii W5.Jest lepszy niż oryginalny Vanish.I też miałam zafarbowaną białą bluzeczkę synka,tylko że na granatowo,i ten lidlowy pomógł,a Vanish nie.Robisz taką papkę z tego proszku ,i nakładasz na plamy,niech to poleży ,i potem wypłukać w letniej wodzie.Gorąca utrwala plamy.

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 23:09:44

nie słuchaj tych bzdur ja zafarbowłam mojego męża białe spodnie też na czerwono myślałam że to koniec namoczyłam w vanishu tylko nie żałuj go do wody(tylko ten w proszku i woda ma byc letnia)pozostaw to na 2,3 dni a zobaczysz że pusci.

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 23:40:59

Cytat
Barbi13
nie słuchaj tych bzdur ja zafarbowłam mojego męża białe spodnie też na czerwono myślałam że to koniec namoczyłam w vanishu tylko nie żałuj go do wody(tylko ten w proszku i woda ma byc letnia)pozostaw to na 2,3 dni a zobaczysz że pusci.

Dlaczego od razu bzdur.
Każda z nas radziła jak potrafiła, a Ty od razu nie słuchaj bzdur.

Czym odplamic????

18 lis 2009 - 11:34:55

PLAMY-poradnik jak się pozbyć.
Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.

Plamy z atramentu - bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku, a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem, bądź wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Pożółkłe miejsca pozostałe na materiale po prasowaniu nazbyt gorącym żelazkiem - można usunąć czyszcząc je wodnym roztworem wody i boraksu ( 2 łyżeczki na szklane wody) i na wilgotno prasując.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Plamy po kolorowej świecy - przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Różne inne:

Zagniecenia na wełnianej odzieży – nie wymagają prasowania. Można je usunąć wieszając odzież na wieszaku w łazience nad wanną i odkręcając kran gorącej wody. Drzwi do łazienki zamykamy, a powstała para usunie zagniecenia.

Ziemniaki szybciej się ugotują, jeśli dodamy do nich podczas gotowania łyżeczkę masła lub margaryny.

Smak ziemniaków można podnieść dodając do gotowania ząbek czosnku i listek laurowy lub łyżeczkę suszonego kopru.

Skórka na ziemniakach gotowanych w mundurkach nie będzie pękała,jeżeli dodamy octu ( łyżeczka na litr wody).

znalazłam na innym forum może się wam przyda :)

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 17:49:47

Jak usuwacie plamy z marchewki na dziecięcych ubrankach?dla mnie to koszmar............

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 17:56:48

Jesli swieza plama to wyprobuj szare mydlo jesli zwykle nie pomaga. Szare mydlo dziala cuda w sumie nawet na starszej, zapomnianej plamie:-) Pozatym odplamiacz, proszek, namaczanie. Pozdrawiam.

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 18:06:25

Wiecie co... ja wam powiem sposob na plamy DLA ODWAZNYCH

A WIEC TAK
MOCZE CIUCHY W CIEPLEJ WODZIE W WANISHU ALBO JAKIMS ODPLAMIACZU
POTEM WYRZYNAM I WKLADAM DO PRALKI NA 90STOPNI!!!

CIUCHY WYGLADAJA JAK NOWE BEZ PLAM

DLACZEGO DLA ODWAZNYCH? BO ROZNIE TO BYWA Z JAKOSCIA CIUCHOW....

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 19:24:54

Cytat
agnieszkajuleczka
Jak usuwacie plamy z marchewki na dziecięcych ubrankach?dla mnie to koszmar............

Jeżeli to świeże plamy to rewelacyjnie usuwa je płyn do naczyń LUDWIK (polecam go także do tłustych plam), a jeżeli plama z marchewki się trochę "zasiedzi" to polewam ją wanishem i zostawiam na jakiś czas.

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 21:04:24

Dla mnie sprawdzony i nie zawodny środek to ACE delikatne (takie w zielonej butelce), świetnie odplamia plamy z owoców, krwi, najlepiej polać bezpośrednio na ubranko.
Polecam, przy maluszkach sprawddza się rewelacyjnie.

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 22:11:23

Jak juz pisałam stronkę wcześniej,odplamiacz w proszku z Lidla z serii W5,działa chyba na wszystko.
A przy moich dwóch łobuzach ,sprawdza się rewelacyjnie.
Nawet na plamy z trawy,soków,czekolady.itd.

zweryfikowana
Posty: 1.353
Ostrzeżenia: 1/5

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:29:10

A czym usunąć plamy z mleczu ???????? Macie jakiś sposób sprawdzony ???

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:37:02

Moja mama zawsze mówi że mlecz sie nigdy nie spiera ;) Mi też się to nigdy nie udało.

Ja zawsze używam mydełka Dr Beckmann do wszelkich plam, wystarczy przed wrzuceniem do pralki pomoczyć i potrzeć nim plamę i większość schodzi. Na mleczu tego nie próbowałam, ale może się uda.

zweryfikowana
Posty: 1.353
Ostrzeżenia: 1/5

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:44:59

Muszę spróbować bo córka taką świetną kurtkę załatwiła :/// a też słyszałam że tego nie da się niczym usunąć chociaż ostatnio moczyłam całą noc i wyprałam i jakby lekko te plamki zbladły...

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 09:12:55

tym odplamiaczem z lidla nie schodzą plamy z wiśni, w każdym razie używam odplamiacza w sprayu z betterware i ten już mi każdą plamkę spiera, z każdego owoca.
z mleczami do czynienia nie miałam więc nie wiem.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Jak ubrać półroczne dziecko?