Obecnie rozmawiamy o:

dobra jakość obrączek

gorący temat

dekoracyjne grzejniki

wczoraj o 19:37

Nowy grzejnik

wczoraj o 18:50

rekuperacja Białołęka

wczoraj o 18:19

social ads

wczoraj o 18:09

podgrzewacz do wosku

wczoraj o 18:03

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Czym odplamic????

28 paź 2009 - 11:20:49

Jak to jest białe to tylko w ACE i po zprawie. Ja tak usuwam wszystkie plamy z białego :o)

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 21:41:07

Ja używam na różne plamy,wybielacza w proszku z Lidla z serii W5.Jest lepszy niż oryginalny Vanish.I też miałam zafarbowaną białą bluzeczkę synka,tylko że na granatowo,i ten lidlowy pomógł,a Vanish nie.Robisz taką papkę z tego proszku ,i nakładasz na plamy,niech to poleży ,i potem wypłukać w letniej wodzie.Gorąca utrwala plamy.

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 23:09:44

nie słuchaj tych bzdur ja zafarbowłam mojego męża białe spodnie też na czerwono myślałam że to koniec namoczyłam w vanishu tylko nie żałuj go do wody(tylko ten w proszku i woda ma byc letnia)pozostaw to na 2,3 dni a zobaczysz że pusci.

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

30 paź 2009 - 23:40:59

Cytat
Barbi13
nie słuchaj tych bzdur ja zafarbowłam mojego męża białe spodnie też na czerwono myślałam że to koniec namoczyłam w vanishu tylko nie żałuj go do wody(tylko ten w proszku i woda ma byc letnia)pozostaw to na 2,3 dni a zobaczysz że pusci.

Dlaczego od razu bzdur.
Każda z nas radziła jak potrafiła, a Ty od razu nie słuchaj bzdur.

Czym odplamic????

18 lis 2009 - 11:34:55

PLAMY-poradnik jak się pozbyć.
Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.

Plamy z atramentu - bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku, a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem, bądź wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Pożółkłe miejsca pozostałe na materiale po prasowaniu nazbyt gorącym żelazkiem - można usunąć czyszcząc je wodnym roztworem wody i boraksu ( 2 łyżeczki na szklane wody) i na wilgotno prasując.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Plamy po kolorowej świecy - przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Różne inne:

Zagniecenia na wełnianej odzieży – nie wymagają prasowania. Można je usunąć wieszając odzież na wieszaku w łazience nad wanną i odkręcając kran gorącej wody. Drzwi do łazienki zamykamy, a powstała para usunie zagniecenia.

Ziemniaki szybciej się ugotują, jeśli dodamy do nich podczas gotowania łyżeczkę masła lub margaryny.

Smak ziemniaków można podnieść dodając do gotowania ząbek czosnku i listek laurowy lub łyżeczkę suszonego kopru.

Skórka na ziemniakach gotowanych w mundurkach nie będzie pękała,jeżeli dodamy octu ( łyżeczka na litr wody).

znalazłam na innym forum może się wam przyda :)

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 17:49:47

Jak usuwacie plamy z marchewki na dziecięcych ubrankach?dla mnie to koszmar............

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 17:56:48

Jesli swieza plama to wyprobuj szare mydlo jesli zwykle nie pomaga. Szare mydlo dziala cuda w sumie nawet na starszej, zapomnianej plamie:-) Pozatym odplamiacz, proszek, namaczanie. Pozdrawiam.

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 18:06:25

Wiecie co... ja wam powiem sposob na plamy DLA ODWAZNYCH

A WIEC TAK
MOCZE CIUCHY W CIEPLEJ WODZIE W WANISHU ALBO JAKIMS ODPLAMIACZU
POTEM WYRZYNAM I WKLADAM DO PRALKI NA 90STOPNI!!!

CIUCHY WYGLADAJA JAK NOWE BEZ PLAM

DLACZEGO DLA ODWAZNYCH? BO ROZNIE TO BYWA Z JAKOSCIA CIUCHOW....

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 19:24:54

Cytat
agnieszkajuleczka
Jak usuwacie plamy z marchewki na dziecięcych ubrankach?dla mnie to koszmar............

Jeżeli to świeże plamy to rewelacyjnie usuwa je płyn do naczyń LUDWIK (polecam go także do tłustych plam), a jeżeli plama z marchewki się trochę "zasiedzi" to polewam ją wanishem i zostawiam na jakiś czas.

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 21:04:24

Dla mnie sprawdzony i nie zawodny środek to ACE delikatne (takie w zielonej butelce), świetnie odplamia plamy z owoców, krwi, najlepiej polać bezpośrednio na ubranko.
Polecam, przy maluszkach sprawddza się rewelacyjnie.

zweryfikowana
Posty: 379
Ostrzeżenia: 2/5

Czym odplamic????

07 sie 2010 - 22:11:23

Jak juz pisałam stronkę wcześniej,odplamiacz w proszku z Lidla z serii W5,działa chyba na wszystko.
A przy moich dwóch łobuzach ,sprawdza się rewelacyjnie.
Nawet na plamy z trawy,soków,czekolady.itd.

zweryfikowana
Posty: 1.353
Ostrzeżenia: 1/5

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:29:10

A czym usunąć plamy z mleczu ???????? Macie jakiś sposób sprawdzony ???

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:37:02

Moja mama zawsze mówi że mlecz sie nigdy nie spiera ;) Mi też się to nigdy nie udało.

Ja zawsze używam mydełka Dr Beckmann do wszelkich plam, wystarczy przed wrzuceniem do pralki pomoczyć i potrzeć nim plamę i większość schodzi. Na mleczu tego nie próbowałam, ale może się uda.

zweryfikowana
Posty: 1.353
Ostrzeżenia: 1/5

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 00:44:59

Muszę spróbować bo córka taką świetną kurtkę załatwiła :/// a też słyszałam że tego nie da się niczym usunąć chociaż ostatnio moczyłam całą noc i wyprałam i jakby lekko te plamki zbladły...

Czym odplamic????

08 sie 2010 - 09:12:55

tym odplamiaczem z lidla nie schodzą plamy z wiśni, w każdym razie używam odplamiacza w sprayu z betterware i ten już mi każdą plamkę spiera, z każdego owoca.
z mleczami do czynienia nie miałam więc nie wiem.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Jak ubrać półroczne dziecko?