Obecnie rozmawiamy o:

efektowny grzejnik

gorący temat

dekoracyjne grzejniki

wczoraj o 19:37

Nowy grzejnik

wczoraj o 18:50

dobra jakość obrączek

wczoraj o 18:43

rekuperacja Białołęka

wczoraj o 18:19

social ads

wczoraj o 18:09

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 12:23:59

Podczas spotkania ze znajomymi którzy pochodzą z różnych części Polski rozgorzała dyskusja kto powinien płacić za wesele.. jedni twierdzą że u nich jest tradycja że rodzice, inni że sami młodzi itd. Jak to jest u Was w miastach/regionach/rodzinach? kto płaci za wesele? jaki jest podział kosztów? czy młodzi 100% sami pokrywają koszty czy pomagają rodzice?

(zobacz zmiany)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-08-16 12:24 przez ciezkolekkozyc.

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 12:44:14

To zależy.
Mam znajomych, którym płacili rodzice i różne rzeczy później na nich wymuszali, nie mogli też podejmować sami nawet błahych decyzji w stylu co wybrać na ciepłe danie albo kogo można zaprosić (znajomych rodziców i nie widziane od lat ciotki), a kogo nie można (własnych koleżanek bo za drogo).
Nie twierdzę, że zawsze tak jest i że wszyscy rodzice się tak zachowują, że jak dają pieniądze to odbierają poczucie, że to Twoje wesele bo nic nie możesz zrobić po swojemu.
Bardzo chciałam uniknąć takiej sytuacji i swoje wesele finansujemy sami z narzeczonym. Mimo to próbuje się nam narzucać różne rzeczy np.nie podobają się obrączki, które wybraliśmy, mamie nie odpowiada to, że nie chcę białej sukienki ale z racji niezależności finansowej mogę jej podziękować za opinię i wybrać sukienkę jaka mi się podoba myśląc sobie "You have no power here" ;)

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 13:58:58

Ja bym wolała sama zapłacić ;)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.337

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 14:41:25

Koszta z mężem podzieliliśmy na pol z tym ze mi dołożyli sie rodzice w efekcie miałam beznadziejnego dj znajomego rodziców :) No ale ciężka sprawa uzbierać kilkanaście tysięcy w przeciągu roku :)

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 16:21:47

Za nasze wesele zapłaciliśmy sami.
Mąż wyjechał nawet na pół roku za granice, żeby zarobić na wesele.
Pomimo tego, że wszystko zorganizowaliśmy sami i opłacili to i tak nie uniknęliśmy wtrącania się rodziców w sprawy organizacji wesela.
Przyszłym teściom się nie podobało, że za mało gości i za naszymi plecami zapraszali ludzi.
My oczywiście chcieliśmy tylko najbliższych a nie znajomych teściów.
Potem po weselu niektórzy mieli pretensje, że teściowie mówili, że będą bawić się na weselu a my nie przyszliśmy z zaproszeniem.
Po weselu z pieniążków otrzymanych od gości spłacaliśmy muzykę, kucharki, kamerzystę, salę itp.

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 18:38:33

Ja powiedziałabym,że różnie.
Często młodzi zarabiają na wesele nawet za granicą i opłacają sami.
A w innym przypadku "dziani" rodzice fundują swoim pociechom tę imprezę.
Jeszcze w innej sytuacji robi się "zrzutkę".
Myślę,że to już pomijając region...wszędzie chyba tak jest.

zweryfikowana
Posty: 346
Ostrzeżenia: 1/5

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 19:47:20

Szczerze? Rozmawiałam na ten temat niemalże ze wszystkimi znajomymi i prawie zawsze kończyło się na kłótni, a już po fakcie przyznawali mi rację. Ja zawsze będę się trzymać tego że wesele to uroczystość i młodych i rodziców. Na prawie wszystkich zaproszeniach ślubnych widnieje napis że zapraszają młodzi wraz z rodzicami. Po co kłótnie o to, że rodzice chcą zaprosić ciotkę której nie widzieli 20 lat, a młodzi wolą przyjaciela, którego widują kilka razy w tygodniu. Tym bardziej jak rodzice chcą uczestniczyć w kosztach wesela? Chcesz zaprosić więcej znajomych - zapraszaj przecież za to mogą zapłacić młodzi. Na prawdę nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać, ale w przypadku wesela chyba każdy na siłę chce pokazać swoje racje... Ja płacę - ja decyduję... Ludzie ogarnijcie się - to ma być fajny dzień a nie walka na argumenty. Prawda jest taka, że po fakcie i tak stwierdzicie, że to nie miało sensu, bo część gości nie potwierdziła przyjazdu, część odmówiła na kilka dni przed weselem, a skoro i tak już zapłacone to można jeszcze kogoś przecież doprosić.
W moim przypadku za wszystko płacili rodzice i moi i mojego męża. Zaprosili kogo chcieli (90% z ich zaproszonych nie potwierdziła chęci przyjazdu) a ja zaprosiłam moich znajomych - gdzie pomimo wesela na drugim końcu polski przyjechali wszyscy! Rodzice męża również płacili za swoich gości. Teściowa wybrała wszystko - i zespół, i fotografkę z kamerzystą, i lokal, i ciasta, co więcej nawet makijażystkę i fryzjerkę dla mnie! I wiecie co? Jestem jej za to wdzięczna, bo dzięki niej ominęła mnie ta ślubna gorączka a my z mężem mogliśmy przeżyć prawdziwy sens tego wydarzenia. I mało mnie interesuje co myślą inni, bo nie jesteś w stanie dogodzić każdemu.

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 21:40:49

Cytat
preciosa86
w przypadku wesela chyba każdy na siłę chce pokazać swoje racje... Ja płacę - ja decyduję... Ludzie ogarnijcie się - to ma być fajny dzień a nie walka na argumenty.

No właśnie ta kwestia jest chyba istotna w obecnej rzeczywistości
i pojawia się bardzo często.
Często też występują później zgrzyty,gdyż Panna Młoda ma obiekcje,że to nie Ona wybrała obrusy czy kwiaty,ale teściowa i to tylko dlatego,że za to płaciła.
W sumie to wieczór młodych-nie teściowej.
Zatem...chyba wolałabym sama zorganizować i opłacić taką imprezę.
Ja ponosiłam koszt na spółkę z przyszłym mężem,zapraszając wszystkich,kogo chcieliśmy i decydując o wszystkim,o czym chcieliśmy.

zweryfikowana
Posty: 346
Ostrzeżenia: 1/5

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 22:21:55

a pomijając kwestie finansowe... serio obrus, serwetki, kwiaty i inne do niczego nie potrzebne badziewia są ważniejsze niż sens tej uroczystości?? Ja jako panna młoda nie miałam żadnych obiekcji, że wybrała to czy tamto bo równie dobrze mogła wybrać co innego. I na prawdę to kto płacił nie miało najmniejszego znaczenia, bo 100% kosztów mogliśmy ponieść z mężem. Ja na prawdę jestem jej wdzięczna że całą organizację wzięła na siebie :)

Kto zapłaci za wesele

16 sie 2017 - 22:54:07

@preciosa86
Wiesz,ja myślę,że detale tworzą całość,jakąś oprawę.
Moim zdaniem to wieczór tej młodej dziewczyny i wydaje mi się,że to Ona powinna decydować o tym,co ma być częścią tego wieczoru.
(bez względu na to kto wyskakuje z gotówki)
Chyba nie zniosłabym faktu,że moja teściowa przykładowo wybrała mi sukienkę ślubną albo bukiet,bo za to płaci.
Wydaje mi się,że region nie ma tutaj żadnego znaczenia,
a raczej właśnie sprawy decydowania,które poruszyłaś.

Kto zapłaci za wesele

17 sie 2017 - 17:35:43

u mnie moi rodzice płacili za wszystko, teściowa nic .
Pan młody czyli mój mąż sam dokupił alkohol. oprócz tego alkohol był doliczony przez moich rodziców już przy menu.
Moja teściowa nic nie wniosła ani nic nie dołożyła teść, był na rencie a ona na państwowej posadzie nie było kasy a z resztą gdyby chciała to by jakoś pomogła.
moi rodzice finansowali salę , suknię i dodatki w kościele.

Kto zapłaci za wesele

17 sie 2017 - 18:39:54

Dziewczyny co poniektóre piszecie, że nie istotne jest kto płaci i kto decyduje.
Tak jak wcześniej pisałam za nasze wesele płaciliśmy sami.
Nie jesteśmy jakoś bardzo majętni. Chcieliśmy zrobić przyjęcie na około 50 osób, wiedzieliśmy ile to wszystko będzie kosztować, cena za osobę i inne koszty.
Około 50 osób bo na tyle było nas stać.
Mąż ciężko pracował za granicą na to wesele.
Moi rodzice obydwoje są na rencie i wystarczało im tylko na życie więc sprawa prosta, że nam nie pomogli, bo kto by im udzielił jakiejś pożyczki.
Sprawa teściów. Zapraszali słownie, kogo tylko chcieli.
Na nas wymuszali by zaprosić ich znajomych.
Nie było by problemu ale kiedy powiedzieliśmy im, że nie mamy pieniędzy na dodatkowych gości, w ogóle nie przyjęli tego do wiadomości.
Nie dorzucili się ani złotówki bo twierdzili, że nie mają na to pieniędzy.
Tymczasem krótko przed weselem zaczęli remontować dom, bo przecież będzie błogosławieństwo w domu i kamer.
Do czego zmierzam.
Zadajcie sobie pytanie jak byście się czuły w takiej sytuacji.
Niektóre piszecie, że za wszystko płacili wasi rodzice, więc powiem tak dziękujcie Bogu, że macie takich rodziców.
Moi rodzice pomagali mi w organizacji, przy wyborze dekoracji, obrusów, sukienki itp. Byłam im za to bardzo wdzięczna.
Z powodu teściów wylaliśmy nie jedną łzę, czasami mieliśmy ochotę odwołać wszystko i iść do ślubu bez całego tego przyjęcia.
Kto to przeżył ten wie.

zweryfikowana
Posty: 346
Ostrzeżenia: 1/5

Kto zapłaci za wesele

17 sie 2017 - 20:20:10

Cytat
kukingaku
Dziewczyny co poniektóre piszecie, że nie istotne jest kto płaci i kto decyduje.
Tak jak wcześniej pisałam za nasze wesele płaciliśmy sami.
Nie jesteśmy jakoś bardzo majętni. Chcieliśmy zrobić przyjęcie na około 50 osób, wiedzieliśmy ile to wszystko będzie kosztować, cena za osobę i inne koszty.
Około 50 osób bo na tyle było nas stać.
Mąż ciężko pracował za granicą na to wesele.
Moi rodzice obydwoje są na rencie i wystarczało im tylko na życie więc sprawa prosta, że nam nie pomogli, bo kto by im udzielił jakiejś pożyczki.
Sprawa teściów. Zapraszali słownie, kogo tylko chcieli.
Na nas wymuszali by zaprosić ich znajomych.
Nie było by problemu ale kiedy powiedzieliśmy im, że nie mamy pieniędzy na dodatkowych gości, w ogóle nie przyjęli tego do wiadomości.
Nie dorzucili się ani złotówki bo twierdzili, że nie mają na to pieniędzy.
Tymczasem krótko przed weselem zaczęli remontować dom, bo przecież będzie błogosławieństwo w domu i kamer.
Do czego zmierzam.
Zadajcie sobie pytanie jak byście się czuły w takiej sytuacji.
Niektóre piszecie, że za wszystko płacili wasi rodzice, więc powiem tak dziękujcie Bogu, że macie takich rodziców.
Moi rodzice pomagali mi w organizacji, przy wyborze dekoracji, obrusów, sukienki itp. Byłam im za to bardzo wdzięczna.
Z powodu teściów wylaliśmy nie jedną łzę, czasami mieliśmy ochotę odwołać wszystko i iść do ślubu bez całego tego przyjęcia.
Kto to przeżył ten wie.
To szczerze współczuję Ci takich teściów... O takiej sytuacji to powiem szczerze, że nie słyszałam, organizować komuś gości i przerzucać całe koszty na młodych. No co za okropni ludzie!!
Na Waszym miejscu to zaprosiłabym tylko do kościoła i po wszystkim pakowała się na Malediwy ;) Koszt porównywalny ;)

Kto zapłaci za wesele

17 sie 2017 - 23:33:08

precioso86, nie mogłabym tak postąpić ze względu na 2 ludzi, czyli na moich teściów.
Oni już tacy są, kiedyś nie wiedziałam, teraz po wielu latach już wiem.
Na weselu się nie skończyło, spłacaliśmy za nich kredyt bo narobili długów.
Kupujemy im jedzenie i dajemy na lekarstwa.
Oni uważają, że to w porządku bo przecież dzieci powinni pomagać rodzicom, również finansowo.
Wiadro łez już wylanych przez nich a ile jeszcze nikt nie wie.
Ale co zrobić, przecież nie wyrzeknę się teściów a mój mąż rodziców.
Ale nie o tym wątek.
Jest jednak coś w tym, że przy organizacji wesela wychodzą na światło dzienne cechy niektórych ludzi i ich zachowania.
Jeśli rodzice narzucają swoje racje to i po ślubie będą się tak zachowywać.

Kto zapłaci za wesele

18 sie 2017 - 00:03:57

Zdaję sobie sprawę,że są różni ludzie,różne modele rodziny,różne relacje panujące w tych rodzinach i różne budżety.
Mimo wszystko osobiście uważam,że jest to "przyjęcie" tych dwojga młodych ludzi i to Oni powinni zapamiętać ten dzień jako wyjątkowy.
Wiem,że czasy mamy paskudne i finanse większość z nas przytłaczają,ale jeśli zaprasza się na imprezę,to się ją organizuje i sponsoruje.
Ja nie zgodziłam się na pomoc ani jednych,ani drugich rodziców.Oboje z narzeczonym (wtedy) pracowaliśmy za granicą na wesele,a rodzice (jedni i drudzy) byli na weselu gośćmi.

Cytat
kukingaku
Jeśli rodzice narzucają swoje racje to i po ślubie będą się tak zachowywać.

Masz rację.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-08-18 00:05 przez czarownicaao.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Panowie świętują dwa razy?