Obecnie rozmawiamy o:

efektowny grzejnik

gorący temat

Opakowania

godzinę temu

dekoracyjne grzejniki

wczoraj o 19:37

Nowy grzejnik

wczoraj o 18:50

dobra jakość obrączek

wczoraj o 18:43

rekuperacja Białołęka

wczoraj o 18:19

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Cytat
miamiu
Ja byłam u księdza, z miesiąc temu. Nie powiedział, ile się daje na zapowiedzi, ale podał za to łączny koszt ślubu. 1500 złotych.
Ile? o.O

Ale zobaczcie, najbardziej mnie to denerwuje, że w niektórych kościołach biorą np. 800 złotych, a w innych za taką samą mszę i te same koszty biorą 1500. Kto w takim razie ustala te koszty i ich wysokość i dlaczego jest aż taka różnica?

my daliśmy 300 zl ale nie które parafie mają swój cennik ...

Cytat
miamiu

Ja też jestem tego samego zdania, idąc do księdza liczyłam na to, że powie "co łaska", ale NIE! Podał cenę, dokładną:) Zespół gra całą noc, 12 godzin, w 4 osoby, za 3 tysiące, a za ślub, jednogodzinny muszę zapłacić 1500 złotych. Plus oczywiście cena za wszystkie zaświadczenia z parafii pana młodego i USC:) PA- RA- NO- JA. I potem się dziwią, że ludzie mają coś do księży.

Skoro nie potrafisz się odezwać i dajesz "bo każe", to czemu ma nie brać? Jakby mi powiedział 1500zł, a nie co łaska, to bym chyba zeszła ze śmiechu. Daję tyle, na ile mnie stać i ile mam ochotę dać. Jakby było mnie stać na góra 500zł, to by mi ślubu nie udzielił? Wątpię :) Ale ludzie mają to do siebie, że do księdza się nie odezwie, tylko po cichutku i pokornie da tyle, ile ksiądz żąda, po czym wyjdzie za drzwi i zacznie psioczyć, później pożali się rodzinie i będzie się na forach żalił jaki ksiądz niedobry, jaki cennik ustala. Ale żeby się sprzeciwić, to już nie ma komu. Dlatego księża są tak nauczeni - ludzie nie wiem, boją się odezwać? Więc skoro dają bez mrugnięcia okiem, to czemu tego nie wykorzystać? Więc nie pisz, że tyle MUSISZ płacić, bo wcale nie musisz, tylko nie masz odwagi powiedzieć, że tyle nie dasz.

P.S. Za zaświadczenia żadne nigdy nikomu nic nie płaciłam i nie znam nikogo z mojej rodziny, kto by płacił.

Autorko, daj tyle, ile uważasz.

zweryfikowana
Posty: 1.650
Ostrzeżenia: 1/5

A powiedzcie mi kiedy się płaci? Podczas spisywania protokołu przedślubnego?

Cytat
miamiu
Ja byłam u księdza, z miesiąc temu. Nie powiedział, ile się daje na zapowiedzi, ale podał za to łączny koszt ślubu. 1500 złotych.


ojej ale drogo ;/ Ja mam za 400 zł cały ślub.

Za zapowiedzi różnie się płaci. 50-100 zł za jedną. Jak masz w swojej parafii to nic.

Cytat
MalaaaaMi

Sama też wychodzę w tym roku za mąż i dla mnie to jest jeden wielki bez sens.
Tym bardziej, że nie jestem zwolenniczką kościoła i wszystkie te ich wymysły bym olała ;)
Skoro żyję z facetem tyle lat i jest ok, to jakieś ich super 'nauki' mi w niczym już nie pomogą.
I nie pomoga temu, kto w związku nie potrafi być.

a po kosztach pójde jak najmniejszych. wspierać na pewno nie będę ;)

To się bierze cywilny, a nie kościelny w takich przypadkach, ale co kto woli.

Cytat
justynka23
A powiedzcie mi kiedy się płaci? Podczas spisywania protokołu przedślubnego?

z płaceniem różnie bywa zależy od parafii.Nam powiedział że po ślubie możemy. Moja koleżanka płaciła tydzień przed. Inna dzień przed ślubem

zweryfikowana
Posty: 1.650
Ostrzeżenia: 1/5

Cytat
as87
Cytat
justynka23
A powiedzcie mi kiedy się płaci? Podczas spisywania protokołu przedślubnego?

z płaceniem różnie bywa zależy od parafii.Nam powiedział że po ślubie możemy. Moja koleżanka płaciła tydzień przed. Inna dzień przed ślubem

Dzięki ;) Bo my po świętach idziemy spisywać protokół i nie wiem czy mieć pieniądze przy sobie czy nie ;)

Cytat
Zazdroscisz_
Cytat
miamiu

Ja też jestem tego samego zdania, idąc do księdza liczyłam na to, że powie "co łaska", ale NIE! Podał cenę, dokładną:) Zespół gra całą noc, 12 godzin, w 4 osoby, za 3 tysiące, a za ślub, jednogodzinny muszę zapłacić 1500 złotych. Plus oczywiście cena za wszystkie zaświadczenia z parafii pana młodego i USC:) PA- RA- NO- JA. I potem się dziwią, że ludzie mają coś do księży.

Skoro nie potrafisz się odezwać i dajesz "bo każe", to czemu ma nie brać? Jakby mi powiedział 1500zł, a nie co łaska, to bym chyba zeszła ze śmiechu. Daję tyle, na ile mnie stać i ile mam ochotę dać. Jakby było mnie stać na góra 500zł, to by mi ślubu nie udzielił? Wątpię :) Ale ludzie mają to do siebie, że do księdza się nie odezwie, tylko po cichutku i pokornie da tyle, ile ksiądz żąda, po czym wyjdzie za drzwi i zacznie psioczyć, później pożali się rodzinie i będzie się na forach żalił jaki ksiądz niedobry, jaki cennik ustala. Ale żeby się sprzeciwić, to już nie ma komu. Dlatego księża są tak nauczeni - ludzie nie wiem, boją się odezwać? Więc skoro dają bez mrugnięcia okiem, to czemu tego nie wykorzystać? Więc nie pisz, że tyle MUSISZ płacić, bo wcale nie musisz, tylko nie masz odwagi powiedzieć, że tyle nie dasz.

P.S. Za zaświadczenia żadne nigdy nikomu nic nie płaciłam i nie znam nikogo z mojej rodziny, kto by płacił.

Autorko, daj tyle, ile uważasz.

Nie jestem myszą siedzącą pod miotłą i NIE ZAPŁACIŁAM tych pieniędzy. Napisałam tu tylko, ile mi powiedział. Ślub jest za ponad rok, więc nie kłóciłam się z nim póki nie płacę. Dopiero jak pójdę przed samym ślubem do kancelarii i będę się rozliczała, to będę wyrażać swoje zdanie.

Cytat
MalaaaaMi
Cytat
kati282
Ja beałam ślub w tamtym roku w lipcu i dawałam 50zł w swojej parafi , aślub brałam w innej i wyobraźcie sobie że nic nie chciał za ślub , żadnych karteczek do podpisu za spowiedź itd to jest właściwe podejście , a nie w niektórych parafiach to odrazu z cennikiem wyskakują co ile kosztuje ... masakra

dokładnie. dla mnie bez sensu jakies te indeksy z podpisami nauk, z zaliczonymi spowiedziami itp ;|
a potem na tych 'naukach; opowiadają jacy to my nie jesteśmy, że każdy tylko idzie 'odbębnić' spowiedź i tyle ;)

Sama też wychodzę w tym roku za mąż i dla mnie to jest jeden wielki bez sens.
Tym bardziej, że nie jestem zwolenniczką kościoła i wszystkie te ich wymysły bym olała ;)
Skoro żyję z facetem tyle lat i jest ok, to jakieś ich super 'nauki' mi w niczym już nie pomogą.
I nie pomoga temu, kto w związku nie potrafi być.

a po kosztach pójde jak najmniejszych. wspierać na pewno nie będę ;)


Wiesz kto to hipokryta? Jak nie wiesz, to już wiesz - spójrz na swojego posta. Bez kitu, nie rozumiem takich ludzi. Ani to katolik, ale kościelny być musi, to nic, że panna młoda ma go w tyłku, trza się pokazać.
Cytat
miamiu

Nie jestem myszą siedzącą pod miotłą i NIE ZAPŁACIŁAM tych pieniędzy. Napisałam tu tylko, ile mi powiedział. Ślub jest za ponad rok, więc nie kłóciłam się z nim póki nie płacę. Dopiero jak pójdę przed samym ślubem do kancelarii i będę się rozliczała, to będę wyrażać swoje zdanie.

Rozumiem, ogólnie chodzi mi o te osoby, które zachowują się tak, jak opisałam. A takich jest multum.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-18 19:00 przez Zazdroscisz_.

hm, z tego co pamietam w parafii męza nie dalismy nic, ksiadz nie wołał,z reszta tam bym slub to za slub placilismy
w mojej parafii za sam odpis aktu chrztu zażyczył sobie 50zł i stwierdzil, ze to "stała opłata kancelaryjna", na zapowiedzi pozniej tez juz nic nie placilam...

generalnie co parafia to zasady
w parafii meza(i obecnie juz mojej) sa ksieza w porządku, nikt nic nie narzucal, jak zapytalismy ile za slub to powiedzial, ze tyle na ile nas stac i zebysmy jesli chcemy zajrzeli do ksiegi slubow ile kto daje, dalismy 200 księdzu + stała oplata dla babki dekorującej kosciol

za to u mnie w starej parafii to tylko kasa i kasa sie liczy

ale placic 1500zł? czysta głupota



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-18 19:08 przez kashvi.

moja siostra miesiac temu placila za zapowiedzi 100zł

Cytat
mala_05
Moim zdaniem tyle ile się ma ;) Z resztą jak można wgl płacić za sakramenty.. Takie coś powinno być bez opłat.
Można można, mój kuzyn się żenił w wakacje i ksiądz im powiedział, co łaska nie mniej niż 1500 ;)

Ja nawet zastanawiałam się, żeby iść do innej parafii, ale zawsze chciałam mieć w swoim kościele, do którego chodzę całe życie, a tak mnie potraktowano. Nie wyobrażam sobie ślubu gdzie indziej. Ale nie zamierzam się bać i będę podważała tę cenę.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

zaproszenie bez os. towarzyszącej