Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:30:55

Hej zakładam watek zwiazany z matura z jezyka Polskiego tutaj mozemy pisac o czym mamy pamietac piszac wypracowanie.

I mam odnośnie tego pytanie jakich słów uzywac by wzbogacac jezyk wypracowanie i by ładniej wygladało by sie nie powtarzały nam słowa ?

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:34:23

Najważniejsze nie robić błędów, stawiać znaki interpunkcyjne i unikać powtórzeń. A no i pamiętać o akapitach.

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:37:07

Ja mam zawsze problem ze wstępem. Macie jakieś sprawdzone rady?

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:39:34

no własnie. WSTĘP;|



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-05 12:40 przez aaaaaaaaaaaa.

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:40:19

Cytat
timus1111
Ja mam zawsze problem ze wstępem. Macie jakieś sprawdzone rady?

zaczynaj od jakiejś ogólnej definicji czegoś am co masz zawarte w temacie, opisz to trochę i zawrzyj we wstępie to, co chcesz napisać dalej, ale tylko pobieżnie.

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:41:14

Ja czytam temat i wymyślam wstęp ogólnikowy (2-3 zdania) np przedstawienie bohaterów , gdy temat tego dotyczy, epoka z jakiej pochodzi utwór etc. I przechodzę jednym zdaniem wiążącym do rozszerzenia.
Często po napisaniu całej już pracy zmieniam wstęp na lepszy. W 90% moich prac wstęp zmieniam na samym końcu. Teraz piszę wstęp zawsze ołówkiem, i gdy na koniec pracy mi się podoba to przepisuję długopisem, albo ścieram i piszę całkiem inny.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-05 12:43 przez emm200.

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:47:39

Ja pamiętam, że mój każdy wstęp wyglądał prawie identycznie. Zawsze zaczynałam od tego co ogólnie zawrę w pracy, epoka itd, krótki opis bohaterów/głównego tematu. To były tak z 2-3 zdania, nie więcej.
Dobrze jest pisać wg tych ogólnie przyjętych schematów, bo wtedy robiąc nawet merytoryczne błędy można uzyskać bardzo dużo punktów - sama co prawda nie miałam takiego problemu, ale znajomi popisali totalne głupoty, wykazując się brakiem znajomości książek, myśleli, że będą mieć "błędy kardynalne", a okazało się, że po 70-80% i tak mieli :)
Nie denerwujcie się, bo nie ma czym, i życzę powodzenia tegorocznym maturzystom.

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:49:33

przeczytałyście już wszystkie streszczenia?

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:50:58

Nie używać słów co do których znaczenia nie jesteście pewne choć brzmią fajnie - to tak dla bezpieczeństwa. Najlepiej pisać prostym językiem. Wstęp to takie wprowadzenie do całości pisanej pracy, dużo ogólników, wyjaśnienie pojęć, tło epoki lub też to, że motyw taki i taki jest popularny w literaturze. Wydaje mi się, że można korzystać też ze słowników na maturze więc jeśli szkoła udostępnia to korzystajcie. Wypracowanie przeczytajcie choć dwa razy, żeby mieć już pewność i powodzenia:)

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:50:58

Cytat
ana_xd
przeczytałyście już wszystkie streszczenia?
ja dopiero jutro sie jakos za to lapie wczoraj cos dziergalam z matmy dzis bede musiala sie poduczyc angielskiego, wiec jutro bede musiala wszystko czytac:(

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:51:21

we wstępie piszesz z jakiej epoki pochodzi autor i ten podany fragment umieszczasz w całej lekturze, oprócz tego możesz napisać jakie tam były najważniejsze hasła epoki, żebyś pozniej miala sie do czego odniesc w rozwinieciu :)

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:52:00

ja właśnie się zabrałam i nie wiem czy się wyrobię ;// najważniejsza jest dla mnie biologia i chemia, ten polski tylko czas zabiera .. ehh

Matura Polski

05 maj 2013 - 12:52:29

Jenyy większość osób ma problem z ustną z polaka.
Na angol przeiceż nic nie przygotowujecie bo macie na żywca mówić.
A z ojczystym taki problem...
Ja tylko przeczytałam książki - jestem dość nieśmiała ale i tak zdałam na 90 bo na początku się motałam. Ale jak znasz swój temat, i myślisz o tym co jest ważne to dasz radę bez pisania. A jak nie masz naturalnie bogatego słownictwa to przepraszam ale już sobie nie pomożesz. Ja od gimnazjum czytam słowniki języka polskiego. Uważam że to ciekawe znać słowa,których nikt nie używa w dodatku możesz rozjechać tym ludzi. Serio zamiast wyzwisk postawiłam na wyszukane słownictwo i zatyka kogokolwiek jak robię z kogoś Nic. A ta osoba nie wie nawet kiedy :D

Matura Polski

05 maj 2013 - 13:08:42

a ja mam pytanie, cos sie bierze na mature ustna?
jak sie daje ten caly konspekt w sekretariacie to oni go nie oddaja mi? czy to idzie dla komisji? Czy musze go od nowa wydrukowac?

Matura Polski

05 maj 2013 - 13:14:37

Cytat
ana_xd
przeczytałyście już wszystkie streszczenia?

Ja jeszcze nie ruszyłam żadnego :P
Wczoraj robiłam maturę z matmy,do angielskiego w ogóle się nie uczę, więc dzisiaj i jutro mam zamiar czytać te opracowania.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Polski - matura