Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:16:10

Na pisemnym egzaminie z polskiego będzie można wybrać temat nieoparty na lekturze obowiązkowej

To efekt zmiany, jaką ogłosiła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Na poziomie podstawowym matury z języka polskiego do wyboru będą dwa tematy. Jeden będzie się odnosił do obowiązkowych lektur, drugi – do fragmentu nieomawianego utworu literackiego, przytoczonego w arkuszu egzaminacyjnym. – Może to być fragment dowolnego utworu, nieznanego maturzyście – wyjaśnia Mariola Konopka, rzecznik CKE.

Dotąd maturzysta musiał wybrać między dwoma tematami nawiązującymi do lektur. Za rozprawkę może dostać 50 pkt (70 z całego egzaminu pisemnego).




Zmiana wejdzie w życie od 2013 r. CKE tłumaczy, że jest ona konsekwencją rozporządzenia MEN w sprawie egzaminów. Resort wykreślił z niego zapis o tym, że wypowiedź pisemna ucznia ma odnosić się do tekstu wymienionego w informatorze maturalnym, czyli do lektury.

CKE zaznacza, że zmiany wprowadzono m.in. po wieloletnich analizach. Okazało się, że ci uczniowie, którzy pisali dwa poziomy egzaminu, lepiej prezentowali sprawność w konstruowaniu pisemnej wypowiedzi, kiedy nie musieli ograniczać się do interpretacji lektury.




co o tym sadzicie???? data pisania tego artykułu to 03-09-2011, ostatnia aktualizacja 03-09-2011 01:44

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:21:00

dopiero się o tym dowiedziałaś ?

Ja zdaję we wtorek maturę i ta opcja jest idealna dla mnie. Nasza polonistka mówi że przez to matura jest trudniejsza, dla mnie o wiele łatwiejsza! Choćbym znała lekturę nie wiadomo jak dobrze tekst własny pisałam na maksymalnie 30 punktów, od kiedy na wszystkich próbnym wybierałam ten temat z wierszem zawsze miałam ponad 40 punktów. Dlatego do matury nie czytałam już żadnych lektur tylko ćwiczyłam jak dobrze napisać tekst własny na podstawie fragmentu wiersza.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:22:03

czyli co? my sie zachaczymy?
a czyli chodzi o te wiersze. no niestety mnie to wcale nie ratuje bo ja nie umiem ich interpretowac..



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-03 11:24 przez patrycja210694.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:24:28

Skoro maturzyści maja problem z lekturami im znanymi, to niby jak maja sobie poradzić z nieznanymi? Poziom nauki w liceum leci na łeb, na szyję, młodzież umie coraz mniej. Temat z lektury nieznanej maturzyście będzie wymagał samodzielnego myślenia, a tego w szkołach już nie uczą.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:26:12

Cytat
Asztarte
Skoro maturzyści maja problem z lekturami im znanymi, to niby jak maja sobie poradzić z nieznanymi? Poziom nauki w liceum leci na łeb, na szyję, młodzież umie coraz mniej. Temat z lektury nieznanej maturzyście będzie wymagał samodzielnego myślenia, a tego w szkołach już nie uczą.

Jakoś u mnie Twoja teoria się nie sprawdza. Miałam problemy z lekturami które znam, a z tekst którego nigdy wcześniej na oczy nie widziałam nie sprawiał mi żadnych problemów.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:26:31

dopiero się dowiedziałam o tym, a maturę zdaję we wtorek :)

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:29:00

Mnie też to nie ratuję, bo nie potrafię interpretować wierszy.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:29:38

Cytat
perelka1202
dopiero się dowiedziałam o tym, a maturę zdaję we wtorek :)

Nie powiedzieli Ci w szkole ? Nasza polonistka mówiła o tym już w tamtym roku gdy jeszcze nie było to pewne. A od września non stop nam o tym przypominała. Po za tym nie pisałaś próbnej matury chociażby z operonu w listopadzie ??

Jak można przystępować do matury i nie wiedzieć ??

zweryfikowana
Posty: 350
Ostrzeżenia: 1/5

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:31:07

po pierwsze na egzaminie maturalnym nie pisze się rozprawki, a esej interpretacyjny :)
po drugie uważam, że za lirykę nie ma co się brać na maturze, także jeżeli dadzą lirykę spoza kanonu lektur to nic mi to nie da :) nawet jeżeli nie będę pamiętała dobrze lektur to mimo wszystko łatwiej będzie cokolwiek napisać tak, by wstrzelić się w klucz.
po trzecie wydaje mi się, że to nie żadna nowość, od kilku lat o tym bębnią :)

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:34:48

jestem równie zszokowana dopiero się dowiadując, naprawdę nikt namo tym nie powiedział i właśnie podzieliłam się tą informacją z byłą klasą i wszyscy są zdziwieni...

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:36:27

No przecież to już od dawna wiadomo :D Mnie zawsze lepiej idzie pisanie z nieznanych tekstów, ale na co się zdecyduję we wtorek, to nie wiem :P

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:36:54

Cytat
timus1111
Mnie też to nie ratuję, bo nie potrafię interpretować wierszy.
witam w klubie, a poza tym ciężko jest wstrzelić się w klucz.

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:37:26

te matury są z roku na rok coraz łatwiejsze... ja jestem tym rocznikiem "królików doświadczalnych"- pierwszy raz gimnazjum, pierwszy raz krótsze liceum, pierwszy raz nowa matura. Nie było lekko ;)

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:39:09

Cytat
perelka1202
jestem równie zszokowana dopiero się dowiadując, naprawdę nikt namo tym nie powiedział i właśnie podzieliłam się tą informacją z byłą klasą i wszyscy są zdziwieni...

W tym miejscu masz przykład takiego tematu maturalnego (nr 1), ja pisałam taką próbną.

zweryfikowana
Posty: 350
Ostrzeżenia: 1/5

Zdasz maturę bez lektur

03 maj 2013 - 11:40:52

Cytat
Asztarte
Skoro maturzyści maja problem z lekturami im znanymi, to niby jak maja sobie poradzić z nieznanymi? Poziom nauki w liceum leci na łeb, na szyję, młodzież umie coraz mniej. Temat z lektury nieznanej maturzyście będzie wymagał samodzielnego myślenia, a tego w szkołach już nie uczą.

Maturzyści mają problem, bo nie znają treści lektur, a w poleceniu jest "odwołaj się do całości utworu". :) Z myśleniem nie jest u nas tak źle jak to wszyscy mówią. Po prostu niewielka grupa "głąbów" robi antyreklamę całemu pokoleniu :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-03 11:41 przez MrsCytrynoowa.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

przecieki matura 2013