Obecnie rozmawiamy o:

dieta przy cukrzycy

godzinę temu

motywacja na diecie

dzisiaj o 18:53

dieta i trening

dzisiaj o 13:41

motywacja na diecie

dzisiaj o 13:10

prawidłowa waga

dzisiaj o 12:42

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:01:39

Mam problem prawny, a mianowicie: zgodziłam sie przez telefon pracować, w zasadzie dostałam tylko info gdzie i za ile. Na tym koniec. Potem dostałam umowę, na której jest pełno równych kar, do tego potrącenia z mojej pensji, o których dopiero przeczytałam w umowie i jeszcze wyrazanie zgody na jakies podpisywanie przez niech doc w moim imieniu. No krótko mówiąć nie dam się w to wciągnąć, umowy nie podpiszę. Sama firma w necie ma złą opinię.
Ale, własnie czy nie zawiązałam już przez telefon umowy ustnej? W jakich przypadkach ona nie obowiązuję? W przypadku, gdy pracodawca nie poinformował mnie o potrąceniach i warunkach umowy.

Przpraszam zapomniałam napisać - umowa zlecenie.

(zobacz zmiany)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-04 20:42 przez truskawka_ang.

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:13:05

wydaje mi się, że póki nic nie podpisałaś to nic nie mogą zrobić

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:17:28

Umowa o pracę jest wiążąca w momencie zapoznania się rpacownika z jej warunkami i podpisaniem wcześniej nie.
Umowa-zlecenie podobnie, chociaż zgodziłaś się na nią ustnie. Zgodziłaś się na OFERTĘ pracy, a na szczegóły nie wyrażasz zgody.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:22:47

Napisz jak to umowa. Umowa o pracę, zlecenia czy jakaś inna.

Umowa o pracę zawarta ustnie jest ważna. Pracodawca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy powinien potwierdzić na piśmie szczegółowe warunki takiej umowy, jeśli tego nie zrobił to jest jakaś sankcja na to, ale to wcale nie powoduje nieważności umowy.

Ja bym złożyła takie oświadczenie, że w związku z brakiem informacji o szczegółowych warunkach umowy wypowiadam ją ze skutkiem natychmiastowym.

A ty podjęłaś już pracę, wykonałaś jakieś czynności związane z tą pracą ?

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:33:27

Dopóki nie ma Twojego podpisu nic nie jest zatwierdzone.

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:43:25

Cytat
malmie
Napisz jak to umowa. Umowa o pracę, zlecenia czy jakaś inna.

Umowa o pracę zawarta ustnie jest ważna. Pracodawca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy powinien potwierdzić na piśmie szczegółowe warunki takiej umowy, jeśli tego nie zrobił to jest jakaś sankcja na to, ale to wcale nie powoduje nieważności umowy.

Ja bym złożyła takie oświadczenie, że w związku z brakiem informacji o szczegółowych warunkach umowy wypowiadam ją ze skutkiem natychmiastowym.

A ty podjęłaś już pracę, wykonałaś jakieś czynności związane z tą pracą ?

Tylko dałam dane do umowy, ale samej umowy nie podpisałam.

W dodatu praca miała trwac 1 dzień, a tu nagle 2 umowy z 2 oddziałami, jeszcze rożne daty zawarcia i w dodatku jedna zawarta na 1 dzien a druga na cały miesiąc. Także nie pasuje mi to.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-04 20:46 przez truskawka_ang.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 20:49:39

@truskawka_ang to już wiem, ze nie podpisałaś, ja pytam czy wykonałaś jakieś czynności w ramach tej ustnej umowy. Pytam o to dlatego, że podjęcie pracy faktycznie czyli np. wykonanie przykręcenia śruby w ramach umowy jest dowodem, że umowa została zawarta i trwa pomimo tego, że pracodawca nie dopełnił swoich obowiązków co do informacji o warunkach umowy.

problem z pracą

04 mar 2015 - 21:35:26

Cytat
malmie
@truskawka_ang to już wiem, ze nie podpisałaś, ja pytam czy wykonałaś jakieś czynności w ramach tej ustnej umowy. Pytam o to dlatego, że podjęcie pracy faktycznie czyli np. wykonanie przykręcenia śruby w ramach umowy jest dowodem, że umowa została zawarta i trwa pomimo tego, że pracodawca nie dopełnił swoich obowiązków co do informacji o warunkach umowy.

Nie, zupełnie nic, co miało należeć do moich kompetencji.

To akurat wiem, ale zastanawiałm się, czy umowa ustna została już zawarta, skroro nie poinformowali mnie o warunkach.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-04 21:37 przez truskawka_ang.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 21:51:01

Jeśli tak to ja bym oświadczenie/wypowiedzenie smarowała i wysłała im na adres czy tam maila. Z oświadczenia powinno jednoznacznie wynikać, że nie wyrażasz zgody na podpisanie umowy z powodów takich, że nie poinformowano Cię o istotnych zapisach umownych na które absolutnie nie wyrażasz zgody.
Napisz im jeszcze, aby nie wykorzystywali Twoich danych, bo z chwilą złożenia tego oświadczenia nie wyrażasz na to zgody.

problem z pracą

04 mar 2015 - 21:56:22

W dodatku chce ode mnie odprowadzic ubezpieczenie społeczne, a w przepisach mam jasno napisane, że jako studentka na umowie zlecenie nie mam obowiązku płacenia. Jakiś dramat.

Cytat
malmie
Jeśli tak to ja bym oświadczenie/wypowiedzenie smarowała i wysłała im na adres czy tam maila. Z oświadczenia powinno jednoznacznie wynikać, że nie wyrażasz zgody na podpisanie umowy z powodów takich, że nie poinformowano Cię o istotnych zapisach umownych na które absolutnie nie wyrażasz zgody.
Napisz im jeszcze, aby nie wykorzystywali Twoich danych, bo z chwilą złożenia tego oświadczenia nie wyrażasz na to zgody.

No dobra, ale jakie wypowiedzenie skoro ja zgodziłam sie jedynie na ofertę. To co ja mam pisać jeśli umowy nie było. Jeszcze jak cos napisze beda mieli dowód, że jednak cos zawarłam słownie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-04 21:58 przez truskawka_ang.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 21:58:41

Cytat
truskawka_ang
To akurat wiem, ale zastanawiałm się, czy umowa ustna została już zawarta, skroro nie poinformowali mnie o warunkach.

Wyobraź sobie podobną sytuację tylko na odwrót: co byłoby gdyby: nie ma umowy pisemnej, jest ustna, człowiek nie został poinformowany o warunkach szczegółowych, chodzi do pracy, robił np. m-c i po m-cu zleceniodawca mówi, o przepraszam umowa nie została zawarta wypłata się nie należy. Co może tak być, ano może, ale ten człowiek nie jest pozbawiony szans na odzyskanie zapłaty za swoją pracę. I to też działa w drugą stronę. Jesteś w tej korzystnej sytuacji, moim zdaniem, że jeszcze nic nie "wykonałaś", ale wstępnie jak sama powiedziałaś byłaś poinformowana co do kasy i gdzie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-04 21:59 przez malmie.

problem z pracą

04 mar 2015 - 22:00:42

Doczytałam również, że ustanie mogę wypowiedzieć umowę, także jutro zadzwonię.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 22:03:17

Cytat
truskawka_ang
No dobra, ale jakie wypowiedzenie skoro ja zgodziłam sie jedynie na ofertę. To co ja mam pisać jeśli umowy nie było. Jeszcze jak cos napisze beda mieli dowód, że jednak cos zawarłam słownie.

Napisz oświadczenie i wyraź jednoznacznie swoją wolę i stanowisko.

A na jakiej podstawie podałaś dane ? Nie na ustaleniach słownych telefonicznych może nawet nagrywanych ?

problem z pracą

04 mar 2015 - 22:03:51

Cytat
malmie
Cytat
truskawka_ang
To akurat wiem, ale zastanawiałm się, czy umowa ustna została już zawarta, skroro nie poinformowali mnie o warunkach.

Wyobraź sobie podobną sytuację tylko na odwrót: co byłoby gdyby: nie ma umowy pisemnej, jest ustna, człowiek nie został poinformowany o warunkach szczegółowych, chodzi do pracy, robił np. m-c i po m-cu zleceniodawca mówi, o przepraszam umowa nie została zawarta wypłata się nie należy. Co może tak być, ano może, ale ten człowiek nie jest pozbawiony szans na odzyskanie zapłaty za swoją pracę. I to też działa w drugą stronę. Jesteś w tej korzystnej sytuacji, moim zdaniem, że jeszcze nic nie "wykonałaś", ale wstępnie jak sama powiedziałaś byłaś poinformowana co do kasy i gdzie.

No właśnie, ale nie wykonałam pracy i z tego cow widzę, trzeba jakos udowodnić taka ustną umowę, przy pomocy nagrania lub świadków. Czytam właśnie przepisy, ze również ustanie mogę ją wypowiedzieć. Co do Twojego przykładu, wiem, że nie jest pozbawiony szans, ale jest w trudnej sytuacji, bo wszystko musi byc udowodnione.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

problem z pracą

04 mar 2015 - 22:08:12

@truskawka_ang zrobisz jak zechcesz, ja jestem zwolennikiem papieru, bo papier cierpliwy jest, wszystko przyjmie, a i dowód to rzetelniejszy. Oświadczenie kilka zdań w temacie, krótko bez rozpisywania, schować do szuflady i niech Ci dadzą spokój.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Praca w ING