Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

URLOP

06 mar 2013 - 13:37:37

Hej,
Mam pytanie odnośnie urlopu. Od lutego pracuje na umowie o prace. Wczoraj szef kazał mi podać dokładną datę w jakiej chce iść na urlop ;o z racji tego że studiuję, a mój chłopak będzie się bronił w tym roku nie wiem jak to wszystko się potoczy. W związku z tym nie wiem kiedy będziemy mogli wyjechać a planujemy wakacje zagranicą. Powiedźcie mi czy w kodeksie pracy jest coś takiego że w marcu trzeba już podać datę urlopu? To jest moja pierwsza umowa o prace i w ogóle się nie orientuje.

Z góry dziękuje za informacje.

URLOP

06 mar 2013 - 13:40:08

pierwsze słysze że cos takiego jest?

URLOP

06 mar 2013 - 13:40:13

nie wiem, ale ja też musiałam podać.. więc pewnie coś w tym jest.

URLOP

06 mar 2013 - 13:42:27

Raczej kodeks pracy nie mówi dokładnie kiedy trzeba planować urlop.
Szef po prostu ustala uropy bo nie może być sytuacji, że nagle wszyscy pracownicy będą chcieli jednocześnie dostać wolne.

URLOP

06 mar 2013 - 13:43:06

Jesli to Twoja pierwsza umowa o pracę to nawet nie będziesz miała tych całych 20 dni, tylko proporcjonalnie do okresu zatrudnienia... Co do planowania urlopu, to u mnie jest tak, że wstępnie planuje się w styczniu, ale potem można spokojnie zmieniać daty w ciągu roku. Jak to jest prawnie, nie wiem, musisz spytać google.

niezweryfikowana
Posty: 6.621
Ostrzeżenia: 1/5

URLOP

06 mar 2013 - 13:43:15

w dużych firmach się podaje terminy, bo musisz wybrać daną liczbę dni w roku, każdy by chciał trochę dni wybrać w wakacje więc trzeba to jakoś podzielić, przecież nie da urlopu wszystkim w jednym terminie jakby sobie tak to zażyczyli więc ustala co i jak wcześniej.

zweryfikowana
Posty: 485
Ostrzeżenia: 1/5

URLOP

06 mar 2013 - 13:43:42

z tego co wiem to WSZYSCY pracodawcy chcą od pracownika wcześniejszej deklaracji dotyczącej urlopu CHOĆBY to miało być w marcu - mają prawo
logiczne, że nie wyślą wszystkich na urlop w tym samym czasie bo ktoś, coś..

URLOP

06 mar 2013 - 13:45:49

nie ma czegoś takiego chyba w kodeksie, ale w każdej pracy pytali się kiedy biorę/planuję urlop na poczatku roku. chodzi o to, żeby nagle wszyscy pracownicy nie wzieli na raz wolnego np lipiec/sierpień i sie okazuje że nie ma nikogo w pracy. poza tym pozwala to zorganizować zastępstwo na czas nieobecności danego pracownika. pytanie jak najbardziej na porządku dziennym. powiedz pracodawcy jakie masz plany i nie wiesz co będzie. jednak mozesz sie liczyc z tym, że potem nie dostaniesz urlopu jak bedziesz chciala. zalezy od firmy :-)

URLOP

06 mar 2013 - 13:48:08

jak dla mnie to on po prostu chce już wszystko wcześniej pozaklepywać i ewentualne zastępstwo za pracowników znaleźć, żeby nie było sytuacji, że nie będzie miał kto pracować.

niezweryfikowana
Posty: 457
Ostrzeżenia: 3/5

URLOP

06 mar 2013 - 13:49:22

Podaj mu orientacyjny termin, a potem będziesz negocjować zmianę. To powszechnie stosowana praktyka, że pracodawca pyta sie o Twoje plany urlopowe.

URLOP

06 mar 2013 - 13:52:01

Jak już to nie w Kodeksie Pracy a w regulaminie zakładu.
Zapoznaj się z regulaminem firmy w której podjęłaś pracę.Tak by było o wiele łatwiej i logiczniej nie sądzisz? poza tym z punktu widzenia pracodawcy to dość normalna procedura

URLOP

06 mar 2013 - 13:52:45

u mnie w firmie urlop musimy planować z półrocznym wyprzedzeniem
z tego co sie orientuję w wielu firmach podaje się planowaną date urlopu

URLOP

06 mar 2013 - 13:56:56

pracodawca musi sobie zaplanować takie rzeczy, ale nie musisz potem się z tego wywiązać, możesz bliżej wakacji przenieść tydzień w tę, lub w tamtą stronę. ale chyba mniej więcej wiesz, czy chcesz iść w lipcu, sierpniu czy wrześniu...

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

URLOP

06 mar 2013 - 13:58:30

Art. 163. Kodeksu pracy + regulamin

URLOP

06 mar 2013 - 14:11:09

Właśnie chodzi o to że nasza firma składa się z dwóch osób i w tym jestem ja i mamy ustalone że nie idziemy obie na raz tylko każda z osobna. A zastępstwa raczej nie będzie, bo do tej pracy raczej trzeba przejść szkolenia.
Dzięki za informacje :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Sklepy typu wszystko po 2,50