Obecnie rozmawiamy o:

rekuperacja Białołęka

gorący temat

Opakowania

godzinę temu

dekoracyjne grzejniki

wczoraj o 19:37

Nowy grzejnik

wczoraj o 18:50

dobra jakość obrączek

wczoraj o 18:43

social ads

wczoraj o 18:09

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Mole spożywcze - jak z nimi walczyć??

17 paź 2009 - 11:38:26

Witam!
Od dawna mam pewnien problem w domu - a mianowicie w kuchni - w jednej z szafek, gdzie są takie produkty jak: Mąka, cukier, przyprawy, makarony, ryże itp. W tej szafce ciąglę wylęgają się mole spożywczye! Sprzatam tam co jakiś czas, czyszcze, myje wszystko, i nic to nie daje. Na szafce mam specjalny lepik na mole nawet - przylepiają się do niego) ale nadal nie wiem skąd się biorą! A wszystkie artykuły przejzalam i wyrzuciłam te co były podniszczone przez Mole. Naprawdę walczymy z tym już bardzo długo. Może wy znacie jakieś skuteczne rady jak ję wykurzyć z tej szafki ??? Bo tylko w niej są! (dodam, że mąki , cukier i niektóre artykuły mam w specjalnych plastikowych pojemnikach)
Z góry dziekuję za pomoc!

zweryfikowana
Moderator
Posty: 8.242

Mole spożywcze - jak z nimi walczyć??

17 paź 2009 - 11:39:41

tez chetnie poslucham rad bo mam ten sam problem i nic nie pomaga:(

Mole spożywcze - jak z nimi walczyć??

17 paź 2009 - 11:59:25

Nikt nie zna żadnego sposobu?? :(((

U mnie w domu tak samo jest.I chetnie poznam sposób

Dziewczyno to już motyle ci się zalęgły...wyrzuć wszystkie mączne produkty (makaron, ryż, kasza, mąka) z szafki.
No chyba, że w opakowaniu z ryżem chcesz znaleźć te niesympatyczne robactwo.
I wymyj dokładnie szafkę (po opróżnieniu jej ze starych pootwieranych jakiś czas temu mącznych produktów).
Wypsikaj potem czymś na latające insekty i wyjdź z domu na kilka godzin.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-11-11 13:09 przez annakp.

Reklamuja jakieś takie plasterki które przykleja się na szafkę od wewnątrz. Mole się do tego plasterka przyklejeją. Niestety nie pamiętam jak się te plasterki nazywają...

1.wyjmij wszystko z szafki, posprawdzaj czy nie ma tam larw.. ble..
kiedyś zrobiłam sobie herbate, wypiłam. patrze poxniej do opakowania a tam ze 3 larwy.. no smacznego;;]
2. wymyj szafke wodą z octem!
ja wymyłam raz. nic nie dało. dopiero musialam zdemontować szafke.. i tam znalazłam tego troche.;/
umyłam tym octem i nie ma ich juz od sierpnia.

Cytat
pikipiki
1.wyjmij wszystko z szafki, posprawdzaj czy nie ma tam larw.. ble..
kiedyś zrobiłam sobie herbate, wypiłam. patrze poxniej do opakowania a tam ze 3 larwy.. no smacznego;;]
2. wymyj szafke wodą z octem!
ja wymyłam raz. nic nie dało. dopiero musialam zdemontować szafke.. i tam znalazłam tego troche.;/
umyłam tym octem i nie ma ich juz od sierpnia.

To jest straszne cholerstwo i zazwyczaj "ciągną" do mącznych pootwieranych już czas jakiś produktów, zalęgają się w nich, a potem przekształcają w motyle, mole.
Myślę,że te plasterki mogą posłużyć raczej do zapobiegania tego typu problemom. najpierw trzeba wszystko wyrzucić(wszystko) i wymyć...

O ja... ja swoich moli prawie nie widzę.. wręcz byłam w szoku, że w ogóle tam są. Jakiś czas temu dostałam te lepki i przykleiłam. Skoro są, to warto spróbować. Zastanawiałam się, w sumie po co, ale przykleiłam.. a tam cała masa.. Może porozklejaj tego więcej? Albo rzeczy, które lubią mole trzymaj w opakowaniach trudniej dostępnych? Ja mąki, kasze, ryże, makarony mam w specjalnych słoikach ozdobnych i po kuchni nie latają.. Resztę rzeczy w szufladzie i tam są te mole. Mam niestety małą kuchnię i 10 takich słoi na blacie maksymalna liczba, ale jeśli jest ich aż tak wiele, to może w szafkach/szufladach też trzymaj w słoikach, czy jakiś puszkach..

woda + ocet, woda + ocet, woda + ocet :)

perfekcyjna pani domu - jak nie wiesz czego uzyc, wez ocet :)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 10.026

też miałam z nimi problem.... przyniosłam z kauflandu razem z ryżem.... i potem już klops.... zadomowiły się na dobre.

dokładnie posprzątałam szafki, przejrzałam wszystkie produkty które wydały mi się podejrzane, niestety nie tylko do otwartych paczek się dostają, mogą robić maleńkie dziurki i włazić do torebek a potem z tego klują się larwy...fuu
te paskudy też przylatują od sąsiadów, więc jeśli ktoś je ma 99% że przylecą do innego mieszkania...

teraz jakoś cisza... nie widzę ich, może za zimno, ale latem to cała plaga u mnie w kuchni latała.
poprzyklejałam wszędzie lepy :)

hej ja mialam ten problem chyba z rok czasu w koncu sie udalo a zrobilam tak baaaardzo dokladnie przejrzalam szafke tam gdzie byly jakies szparki powrzucalam rozkruszone mydlo powyrzucalam wszystkie produkty w ktorych znalazlam larwy, umylam szafe octem pozostale czyste produkty(bez larw) porozkladalam do plastikowych pojemnikow i porozwieszalam w domu te specjalne plastry na mole spozywcze i do dzis jest swiety spokoj:D

e takie robactwo najczesciej przynosi sie juz w produktach ze sklepu,ostatnio kupilam bulke tarta otwieram patrze-rusza sie,mysle jaki dziad,a to byly larwy wlasnie.bleee

w tym roku mialam taki sam problem ,w necie wyczytalam cyt: "W kuchennych szafkach warto rozłożyć naturalne, mocno pachnące przyprawy, które odstraszają mole, np. goździki. Szkodniki bardzo nie lubią także zapachu wanilii i pomarańczy. Aby ich aromat długo roznosił się w kuchni, wystarczy kupić zwykłą – pomarańczową lub waniliową- esencję do ciasta. Nalej parę kropli na wacik i połóż go obok zapasów, narażonych na atak moli." zastosowalam ta porade i poskutkowalo.Na dodatek dokupilam plastry Raid i jak narazie spokoj.Sprobujcie to dziala

zweryfikowana
Moderator
Posty: 10.026

Znalazłam sobie jeszcze jeden sposób... kawałek waty spryskać jakimś zapachem wanilii, żaden nie wleci do szafki :)
I jest spokój, dawno nie miałam nowych moli.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

maszyny Łucznik