Obecnie rozmawiamy o:

atrakcyjne przedszkole

gorący temat

polecany dentysta

16 minut temu

elektryka sklep

22 minut temu

wakacje last minute

37 minut temu

Budowa domu

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 17:28:16

Witam ;)

Co sadzicie/ posadzilybyscie na dzialce/ ogrodzie?
Z warzyw i owocow :)


Robie liste, co na pewno chce posadzic w tym roku. To bedzie moja pierwsza przygoda z ogrodnictwem, wczesniej tylko zajadalam sie pysznosciami o Babci.

Na mojej liscie mam juz;

Warzya
Czosnek
Szpinak
Marchew
Mieta
Groszek cukrowy
Ziemniaki
Papryka
Pomidory
Ogorki
Fasolka szparagowa
Dynia (lub cos dyniowatego)
Jarmuz
Koperek


Owoce;
Borowka
Truskawki
Maliny
Rabarbar

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 18:15:44

u mnie na pewno byłaby:

- sałata
- rzodkiewka
- pomidorki kotajlowe
- agrest
- rabarbar
- ogórki
- drzewka owocowe
- poziomki
- maliny
- szpinak
- rukola( o ile rośnie u nas na działkach w ogóle?)

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:16:00

Buraki!
Bazylia
Melisa

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:31:14

jesli moge cos doradzic to sadz czosnek miedzy pomidory wtedy nie wejdzie ci zaraza na pomidory. napisałaś że chcesz posadzic ziemniaki licz sie z tym ze bedziesz miec stonkę i czy to warto skoro ziemniaki nie sa drogie w sezonie a trzeba sie przy nich troche nachodzic własnie przez stonkę

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:58:36

Cebuli nie widzę na liście, a potrzebna.
Ja sadzę cebulę i mam na bączki, małe cebulki, a potem zimą mam swoją.

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 21:36:57

Ajka - dodaje na swoja liste rowniez rzodkiewki!

Agata74 - dziekije za porade, dostosuje sie:)
Co do ziemniakow, nie jest to jeszcze do konca przemyslany pomysl. Ale zalezy mi na nich, bo sadzilabym polskie odmiany. Mam juz dosc czysciutkich ziemniakow bez smaku w anglii:(

Malmie- cebule jeszcze przemyslam, bardziej zalezaloby mi na szczypiorze, wiec moze zrobie 2w1 :)

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 22:10:22

A może szczypior wieloletni, taki co w kępkach rośnie, super sprawa i ten zapach, miam :)
Ja się rzucę w tym roku na cebulę słodką, bo w tamtym roku miałam i poszła szybko heheh pomidory z cebulą z działki to jest to.
Ziemniaki z działki to nawet nie ma porównania do tych sklepowych, a i nawet do tych z giełdy warzywnej, bo jak się uprawia samemu bez tych wszelakich pestycydów w ilościach hurtowych to smak ziemniaka jest zupełnie inny i dla tego smaku to ja nawet mogę stonkę przeganiać :D

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 23:01:50

czosnek niedżwiedzi, pietruszka, lawenda i szczypiorek koniecznie:)inne zioła również, w tym mięta, takie podstawowe które możesz póżniej nawet zasuszyć na zimę, chociaż świeże najlepsze.

poziomka, orzech lakowy i włoski(u mnie po 5 latach były już pierwsze owoce), inne drzewka owocowe(jak działka większa), jeżyna (tylko pamiętaj że krzaczory malin i jeżyny się rozrastają, musisz jakoś ograniczyć rozrost), jagoda kamczacka (zbierasz rozściełając pod krzakiem papier lub tkaninę i trzęsiesz krzakiem, wczesny zbiór i łatwo opadają), krzew goji (owoce zbiór tak jak jagodę kamczacką), ale jaka póżniej satysfakcja jak masz swoje, wyhodowane na działce takie smakołyki, a borówki fajnie się rozrastają jak posadzisz na dobrej zięmi i słoneczne miejsce(podsypuję korą i trocinami), rosną duże i słodkie:) no i dzika róża, owoce na przetwory, ja np zrywam płatki róż i robię np cukier różany, wino, konfiturę lub syrop...niby taka zwykła róża aile możliwości. No i pamiętaj o fiołkach, niepozorne kwiatki a z ich kwiatostanu i cukru robisz cukier fiołkowy:)


Sprawdż jaką masz ziemię na działce i podpasuj sobie miejscowo różne gatunki, bez tego możesz stracić część sadzonek, ja ciągle się uczę a i tak często coś mi umyka... nawet takie krety i nornice zniszczyły mi część sadzonek, lampy mi zakończyły żywotność i nie zauważyłam że nie działają, no i wtedy pojawiły się kopce kreta i nory, i to pod moimi nasadzeniami, pozżerały mi korzonki i klapa, uprawy zapadły się pod ziemię:) kup lampy/urządzenia dżwiękowe, najlepsze i na długo, odstraszają dżwiękiem i masz spokuj nawet kilka lat:)

posadż również krokusy, ja mam różne kolory-będziesz miała szafran(droga przyprawa),a są to tylko pręciki z kwiatostanu, mogą rosnąć na trawniku ponieważ kwitną tylko wiosną rok w rok, zbierzesz sobie środki kwiatków a reszta do koszenia kosiarką, za rok nowy i większy rozrost...dużo przyprawy nie będzie ale zawsze to na kilka dań, a satysfakcj że to własne nigdzie nie kupisz:)

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 23:58:12

Nigdy nawet nie slyszalam
O cebulce slodkiej! Ale juz mam na nia ochote! ;)

CzerwoneUsta - orzech wloski bardzo bym chciala, i sliwki, brzoskwinie etc, ale zasady na dzialkach ograniczaja niestety tego typu uprawy, drzewka chyba moga miec mac 2,5-3m nie pamietam dokladnie. A jak sama zostane z przycinaniem, to szybciej sobie przez przypadek reke utne niz cos przytne :)
Poczytam o uprawie jagod goji, bo bardzo lubie suszone w czekoladzie :)

Co posadzic na dzialce?

13 sty 2017 - 17:27:29

co cebulki to mozesz posadzic szalotkę jest łagodniejsza, co do normalnej cebuli to masz odmiany czerwona, cukrową i tzw białą żydówkę bardzo ostra. rzodkiewki tez maja wiele odmian sa okrągłe i podłużne czałe czerwone i biało czerwone. Ja jak bym miała ogródek bym zaszalała z kolorowymi warzywami np. fioletowym kalaforem zielonym kalafiorem, kolorowymi marchwiami a i pomidory tez sa fajne np, zielone w paski niczym arbuz, paprykowe które maja kształt papryki i sa bardzo smaczne ja polecam bawole serca i malinowe bardzo mięsiste i słodkie, Fasolaa mamucia tez ma różne kolory i jest smaczna



Co posadzic na dzialce?

26 sty 2017 - 23:54:56

Piekne zdjecia, az chce sie jesc

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Jak Wam się podobają takie firanki?