Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 17:28:16

Witam ;)

Co sadzicie/ posadzilybyscie na dzialce/ ogrodzie?
Z warzyw i owocow :)


Robie liste, co na pewno chce posadzic w tym roku. To bedzie moja pierwsza przygoda z ogrodnictwem, wczesniej tylko zajadalam sie pysznosciami o Babci.

Na mojej liscie mam juz;

Warzya
Czosnek
Szpinak
Marchew
Mieta
Groszek cukrowy
Ziemniaki
Papryka
Pomidory
Ogorki
Fasolka szparagowa
Dynia (lub cos dyniowatego)
Jarmuz
Koperek


Owoce;
Borowka
Truskawki
Maliny
Rabarbar

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 18:15:44

u mnie na pewno byłaby:

- sałata
- rzodkiewka
- pomidorki kotajlowe
- agrest
- rabarbar
- ogórki
- drzewka owocowe
- poziomki
- maliny
- szpinak
- rukola( o ile rośnie u nas na działkach w ogóle?)

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:16:00

Buraki!
Bazylia
Melisa

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:31:14

jesli moge cos doradzic to sadz czosnek miedzy pomidory wtedy nie wejdzie ci zaraza na pomidory. napisałaś że chcesz posadzic ziemniaki licz sie z tym ze bedziesz miec stonkę i czy to warto skoro ziemniaki nie sa drogie w sezonie a trzeba sie przy nich troche nachodzic własnie przez stonkę

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 19:58:36

Cebuli nie widzę na liście, a potrzebna.
Ja sadzę cebulę i mam na bączki, małe cebulki, a potem zimą mam swoją.

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 21:36:57

Ajka - dodaje na swoja liste rowniez rzodkiewki!

Agata74 - dziekije za porade, dostosuje sie:)
Co do ziemniakow, nie jest to jeszcze do konca przemyslany pomysl. Ale zalezy mi na nich, bo sadzilabym polskie odmiany. Mam juz dosc czysciutkich ziemniakow bez smaku w anglii:(

Malmie- cebule jeszcze przemyslam, bardziej zalezaloby mi na szczypiorze, wiec moze zrobie 2w1 :)

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 22:10:22

A może szczypior wieloletni, taki co w kępkach rośnie, super sprawa i ten zapach, miam :)
Ja się rzucę w tym roku na cebulę słodką, bo w tamtym roku miałam i poszła szybko heheh pomidory z cebulą z działki to jest to.
Ziemniaki z działki to nawet nie ma porównania do tych sklepowych, a i nawet do tych z giełdy warzywnej, bo jak się uprawia samemu bez tych wszelakich pestycydów w ilościach hurtowych to smak ziemniaka jest zupełnie inny i dla tego smaku to ja nawet mogę stonkę przeganiać :D

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 23:01:50

czosnek niedżwiedzi, pietruszka, lawenda i szczypiorek koniecznie:)inne zioła również, w tym mięta, takie podstawowe które możesz póżniej nawet zasuszyć na zimę, chociaż świeże najlepsze.

poziomka, orzech lakowy i włoski(u mnie po 5 latach były już pierwsze owoce), inne drzewka owocowe(jak działka większa), jeżyna (tylko pamiętaj że krzaczory malin i jeżyny się rozrastają, musisz jakoś ograniczyć rozrost), jagoda kamczacka (zbierasz rozściełając pod krzakiem papier lub tkaninę i trzęsiesz krzakiem, wczesny zbiór i łatwo opadają), krzew goji (owoce zbiór tak jak jagodę kamczacką), ale jaka póżniej satysfakcja jak masz swoje, wyhodowane na działce takie smakołyki, a borówki fajnie się rozrastają jak posadzisz na dobrej zięmi i słoneczne miejsce(podsypuję korą i trocinami), rosną duże i słodkie:) no i dzika róża, owoce na przetwory, ja np zrywam płatki róż i robię np cukier różany, wino, konfiturę lub syrop...niby taka zwykła róża aile możliwości. No i pamiętaj o fiołkach, niepozorne kwiatki a z ich kwiatostanu i cukru robisz cukier fiołkowy:)


Sprawdż jaką masz ziemię na działce i podpasuj sobie miejscowo różne gatunki, bez tego możesz stracić część sadzonek, ja ciągle się uczę a i tak często coś mi umyka... nawet takie krety i nornice zniszczyły mi część sadzonek, lampy mi zakończyły żywotność i nie zauważyłam że nie działają, no i wtedy pojawiły się kopce kreta i nory, i to pod moimi nasadzeniami, pozżerały mi korzonki i klapa, uprawy zapadły się pod ziemię:) kup lampy/urządzenia dżwiękowe, najlepsze i na długo, odstraszają dżwiękiem i masz spokuj nawet kilka lat:)

posadż również krokusy, ja mam różne kolory-będziesz miała szafran(droga przyprawa),a są to tylko pręciki z kwiatostanu, mogą rosnąć na trawniku ponieważ kwitną tylko wiosną rok w rok, zbierzesz sobie środki kwiatków a reszta do koszenia kosiarką, za rok nowy i większy rozrost...dużo przyprawy nie będzie ale zawsze to na kilka dań, a satysfakcj że to własne nigdzie nie kupisz:)

Co posadzic na dzialce?

12 sty 2017 - 23:58:12

Nigdy nawet nie slyszalam
O cebulce slodkiej! Ale juz mam na nia ochote! ;)

CzerwoneUsta - orzech wloski bardzo bym chciala, i sliwki, brzoskwinie etc, ale zasady na dzialkach ograniczaja niestety tego typu uprawy, drzewka chyba moga miec mac 2,5-3m nie pamietam dokladnie. A jak sama zostane z przycinaniem, to szybciej sobie przez przypadek reke utne niz cos przytne :)
Poczytam o uprawie jagod goji, bo bardzo lubie suszone w czekoladzie :)

Co posadzic na dzialce?

13 sty 2017 - 17:27:29

co cebulki to mozesz posadzic szalotkę jest łagodniejsza, co do normalnej cebuli to masz odmiany czerwona, cukrową i tzw białą żydówkę bardzo ostra. rzodkiewki tez maja wiele odmian sa okrągłe i podłużne czałe czerwone i biało czerwone. Ja jak bym miała ogródek bym zaszalała z kolorowymi warzywami np. fioletowym kalaforem zielonym kalafiorem, kolorowymi marchwiami a i pomidory tez sa fajne np, zielone w paski niczym arbuz, paprykowe które maja kształt papryki i sa bardzo smaczne ja polecam bawole serca i malinowe bardzo mięsiste i słodkie, Fasolaa mamucia tez ma różne kolory i jest smaczna



Co posadzic na dzialce?

26 sty 2017 - 23:54:56

Piekne zdjecia, az chce sie jesc

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Jak Wam się podobają takie firanki?