Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:11:57

Swieta juz tuz tuz wiec jak co roku zabieram sie za pieczenie pierniczkow, mam tylko jedno pytanie co robicie ze Wasze pierniki zachowuja swoj ksztalt, moje oczywiscie sa pyszne ale po wstawieniu do rozgrzanego piekarnika z formy np. serduszka wyrasta nieksztaltna kulka, poradzcie co zrobic zeby nie tylko smakowaly ale takze ladnie wygladaly ;)

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:14:16

Dziwny problem...W sensie, wybrzuszają się?

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:17:32

no cos w tym stylu, po wypieczeniu nie widac zupelnie jaki to byl ksztalt czy serduszka czy choinki itp

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:20:00

moze za grube ciasto dajesz...

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:22:52

za dużo tłuszczu? a może dajesz proszek do pieczenia?zastąp go sodą

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:32:16

ciasto chyba ma odpowiednia grubosc, tak dodaje proszek do pieczenia i sode rowniez, to moj przepis (pieprzu nie dodaje )
Składniki:

1 kg mąki pszennej
8 żółtek
3 białka
1,5 szklanki cukru (dałam mniej)
3 łyżki kakao
200 ml gęstej, kwaśnej śmietany
3 łyżeczki sody
4 łyżeczki przypraw (2 cynamonu, 1 goździków, 1/2 kawy rozpuszczalnej, 1/2 pieprzu), można dodać przyprawę do pierników
1 kostka masła/margaryny (250 g)
1 słoik miodu (400 g)
Dzień przed pieczeniem:

Kakao wymieszać z mąką w dużej misce, odstawić. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, włożyć masło, poczekać aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuścić sodę, odstawić - śmietana zwiększy swą objętość (powinna mieć temperaturę pokojową). Białka ubić na pianę, dodać cukier, ubijając, dodawać żółtka. Ubite jaja wlewać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą. Ciasto będzie dość rzadkie. Odstawić je przykryte w chłodne miejsce, w ciągu 24 godzin zgęstnieje.

W dniu pieczenia:

Ciasto podsypać mąką, rozwałkować na gubość 3 mm (nie cienko, najsmaczniejsze są te grubsze pierniczki) i wykrawać pierniczki. Mocno podsypywać maką.

Blachę wyłożyć papierem lub folią aluminiową, pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie.

Piec w temperaturze 180ºC przez 7-12 minut (w zależnosci od grubości i wielkości, ja piekłam 7 minut). Studzić na kratce. Można pierniczki polukrować lub ozdobić. Jeśli mają być błyszczące, przed pieczeniem posmarować roztrzepanym białkiem.

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:34:15

Spróbuj dać mniej ciasta do foremki.

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:38:40

Nie zdarzyło mi się to. Może nakłuj widelcem?

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:39:20

Sprobuje ;) jeszcze jakies rady ? :)

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:40:23

Moim zdaniem z niektórych przepisów nie wychodzą kształtne ciastka ale za to smaczne :) ja też mam przepis na pyszne miękkie ciastka ale po upieczeniu tak jakby zatracają kształt, ale to chyba standard przy niektórych przepisach.

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:41:58

Znajdz porzadny sprawdzony przepis

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 16:49:37

Cytat
najona
Moim zdaniem z niektórych przepisów nie wychodzą kształtne ciastka ale za to smaczne :) ja też mam przepis na pyszne miękkie ciastka ale po upieczeniu tak jakby zatracają kształt, ale to chyba standard przy niektórych przepisach.

no wlasnie ten moj przepis daje pyszne pierniczki robie je juz od kilku lat tylko myslalam ze fajnie by bylo je na choinke powiesic a z tym ksztaltem to tak nie bardzo ;)

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 17:01:05

Może po prostu robisz za grube te ciasteczka? Piekłam pierniczki w sobotę i wyszły ok:)

Ksztalt pierniczkow

09 gru 2013 - 17:15:30

Ale z tego przepisu ? staram sie zeby bylo jak w przepisie ale moze rzeczywiscie jednak za grube robie ;)

Ksztalt pierniczkow

10 gru 2013 - 08:53:34

Tak,przepis mam identyczny:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

rogaliki z dżemem