Obecnie rozmawiamy o:

przestrzeganie diety

gorący temat

dieta przy cukrzycy

godzinę temu

motywacja na diecie

dzisiaj o 18:53

dieta i trening

dzisiaj o 13:41

motywacja na diecie

dzisiaj o 13:10

prawidłowa waga

dzisiaj o 12:42

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

tęczowy tort - barwniki

07 lut 2012 - 19:29:05

Znalazłam w sieci przepis na tęczowy tort:

# Składniki na ciasto (6 blatów):
* 226 g masła
* 220 g cukru
* 5 białek
* 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
* 375 g mąki pszennej
* 4 łyżeczki proszku do pieczenia
* pół łyżeczki soli
* 355 g mleka
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę, proszek do pieczenia, sól - przesiać.
Masło umieścić w misie miksera i zmiksować na gładką, puszystą masę. Dodawać stopniowo cukier, cały czas miksując. Wbijać białka, jedno po drugim i miksować. Dodać ekstrakt i zmiksować.
Do zmiksowanej masy maślanej dodawać na zmianę mleko i składniki suche, miksując do połączenia składników.
Ciasto zważyć, otrzymany wynik podzielić na 6. Każdą część ciasta umieścić w osobnej miseczce. Dodać barwników: fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony. Wymieszać dokładnie z ciastem, do otrzymania jednolitej barwy.
Ciasto przełożyć do 6 foremek aluminiowych o średnicy 21 cm (do 23 cm) i piec około 15 - 20 minut w temperaturze 190ºC, do tzw. suchego patyczka.
Wyjąć z piekarnika, ostudzić.

# Krem z bitej śmietany i mascarpone:
* 900 ml śmietany kremówki (36%)
* 250 g serka mascarpone
* kilka łyżek cukru pudru, do smaku
* ekstrakt waniliowy lub cytrynowy

Śmietanę kremówkę ubić, pod koniec ubijania dodając cukier puder i ekstrakt. Dodać serek mascarpone i wymieszać.
Poszczególne blaty ciasta przekładać kremem:
Blat fioletowy położyć na paterze i posmarować kremem, następnie to samo uczynić z niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, wierzch i boki tortu również posmarować kremem śmietankowym.
Cały tort schłodzić w lodówce przez minimum 3 godziny. Ciasto jest wilgotne, dlatego nie warto już go nasączać.

# BARWNIKI:
Używamy barwników w żelu, barwniki w płynie się nie nadają. Do każdej części ciasta dodałam około 1 - 1,5 ml barwnika (bardzo mało). Użyłam barwników firmy Wilton (żele w kubeczku, nie w tubce do dekoracji). Pomyślcie o tym, by nie kupować wszystkich 6 kolorów, ponieważ żele są ogromnie wydajne. Wystarczy kupić podstawowe kolory: żółty, niebieski, czerwony. Kolor drugorzędny czyli pomarańczowy można otrzymać mieszając odrobinę żółtego i czerwonego, kolor fioletowy - mieszając czerwony i niebieski, wreszcie zielony - mieszając niebieski i żółty. Kolor ciasta po dodaniu barwnika zazwyczaj nie odzwierciedla koloru po upieczeniu. Kolory po upieczeniu wychodzą bardziej żywe i ciemne.


Moje pytanie brzmi: Czy można użyć barwników w proszku do ciasta? Ktoś już robił? Jaki jest efekt? Barwniki w żelu są z 6x droższe niż te w proszku.



tęczowy tort - barwniki

08 lut 2012 - 19:15:04

Cytat
Lady_Belial
Moje pytanie brzmi: Czy można użyć barwników w proszku do ciasta? Ktoś już robił? Jaki jest efekt? Barwniki w żelu są z 6x droższe niż te w proszku.

Jeśli jest zaznaczone, że są to barwniki spożywcze, to można :)
Ja mam barwniki w płynie - też są ok :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

parapetówka menu